Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - Seriál: Jak zateplit dům
Viewing all 2455 articles
Browse latest View live

Chceme bydlet zdravě (a nezbláznit se z toho) aneb 25 bodů nazvaných Směrnice pro zdravé bydlení

$
0
0
Kousek z naší budoucí zahrady

Již v roce 2004 uveřejnil časopis Můj dům ve spolupráci s panem Hozmanem z www.arc.cz těchto 25 bodů nazvaných Směrnice pro zdravé bydlení. Některé body stojí za zamyšlení a určitě je chceme zohlednit u našeho přírodního domku.

  • stavební pozemek bez tektonických poruch a anomálií

  • umístění obytných domů mimo industriální centra a ulice hlavních dopravních tahů

  • decentralizace výstavby domů na prozeleněných sídlištích

  • individuální výstavba domů a sídlišť, podporující člověka, rodinu a vytváření společenství

  • používání přírodních a ekologických stavebních materiálů (bez škodlivých přísad)

  • prodyšnost vnitřních stěn domu (difuzně otevřené)

  • regulace vlhkosti uvnitř domu (pomocí hygroskopických stavebních materiálů)

  • filtrace a neutralizace škodlivých látek ve vzduchu pomocí sorpčních vlastností stavebních materiálů (schopných přijímat, ukládata uvolňovat páru, plyny a prach)

  • vhodná míra tepelné akumulace a izolace

  • optimální teplota vzduchu a stěn v místnostech

  • vytápění s vysokým podílem sálavé složky při maximálním využití sluneční energie

  • nízká a rychle odcházející vlhkost v novostavbách

  • absence zápachu (resp. příjemné vůně, bez vylučování toxických látek)

  • přirozené denní a umělé osvětlení, kvalitní využití barev

  • dostatečná ochrana proti hluku a vibracím

  • stavební materiály bez radioaktivního vyzařování

  • přirozený elektrický náboj a fyziologicky příznivá ionizace vzduchu v obytných prostorách

  • přirozené magnetické pole Země (geomagnetické pole)

  • omezení umělých elektromagnetických polí

  • zachování přirozených elektromagnetických polí

  • používání fyziologických poznatků k tvorbě interiérů a zařízení

  • vytváření harmonických poměrů, proporcí a forem

  • nepoškozování životního prostředí a nízké energetické náklady (při výrobě a likvidaci)

  • vyvarování se nehospodárného rabování surovin

  • respektování přirozených sociálních struktur

Viz. originální PDF.


Finální podlahové krytiny - dlažba a vinyl

Nechte si postavit dřevostavbu na klíč a dokončete ji svépomocí

$
0
0
Nechte si postavit dřevostavbu na klíč a dokončete ji svépomocí

Chystáte se na stavbu dřevostavby a chtěli byste ušetřit? Není nic jednoduššího, než si nechat postavit hrubou stavbu a zbytek si udělat sami podle příručky. O tom, jak to funguje, jsme si povídali s panem Pekárkem z firmy DNK systém.

Sami si dokončíte jen to, na co si troufnete

DNK systém nabízí ucelený certifikovaný stavební systém. Hrubou stavbu vám firma vyrobí a namontuje , abyste měli správně ošetřenou statiku, požární odolnost a deklarované tepelně-izolační vlastnosti. Následně si buď můžete nechat vše dokončit proškolenými partnery DNK systému, nebo dostanete příručku, podle které si sami dům dokončíte.

Všechny partnerské firmy nabízí dodávku domu ve třech možných standardních provedeních:

  • Hrubá stavba
  • Bez interiéru – zde se jedná v podstatě o dům bez sanity - stavba má hrubé podlahy a vybroušené sádrokartony.
  • Dům na klíč – zde dostanete vše kromě kuchyně a krbových kamen.

 Můžete si objednat kteroukoliv z variant s tím, že zbytek si dodělat buď necháte, nebo doděláte sami.

{{gallery|leftHalf/}}

Jak dlouho to trvá?

Jak dlouho budeme čekat, než na nás s domem přijde vůbec řada? Jakmile budete mít hotovou základovou desku, stačí 3 měsíce. Stavba je rychlá, ovšem největším kamenem úrazu je stavební povolení, jehož vyřízení v dnešní době opravdu zabere spoustu času.

“Stavební povolení si můžete nechat vyřídit sami, ale pozor, podstatné je, aby bylo na dřevostavbu. Ve většině případů si DNK systém stejně projekt musí překreslit do svého systému, aby bylo vše přesné,” říká pan Pekárek.

Případně si můžete nechat projekt udělat přímo od firmy DNK systém.

Kolik lidí si dokončuje dřevostavbu svépomocí?

Co se týká počtu zákazníků, kteří si dřevostavby dokončují svépomocí, je to různé každý rok. Také je to různé u různých typů stavby. Většinou ale můžeme říct, že jde o 20-30 % u hrubých staveb, o 70 % u staveb bez interiéru a asi 10 % klientů si nechá udělat dům na klíč”.

Zvládnu to?

{{specialist|wholeWidth|12345}}Pokud se člověk chce pustit do dokončení dřevostavby svépomocí v kterékoliv fázi, je to vždy jen o zručnosti a preciznosti. Klíčové je zvládnutí parotěsné roviny. Musí se správně vyřešit detaily tam, odkud se může do konstrukce dostat voda.{{/specialist}}

Z exteriéru to znamená správné provedení fasády, osazení oken a venkovního parapetu. Což znamená fasáda a okna kvůli vodě z venku a správné provedení vodoinstalace zevnitř. Zevnitř je to správné provedení vodoinstalace a zařizovacích předmětů (zabudování vany, sprchového koutu a správné připojení baterií a pračky).

Pokud máte obavy, můžete využít systém Moisturer Guard, který na tyto chyby upozorní. Jakmile se začne voda dostávat do konstrukce, systém vás na to upozorní, tudíž máte možnost udělat opravy ještě zavčasu. Rozhodně dříve, než kdybyste na chybu měli přijít sami. Může se tím ušetřit spousta starostí a peněz.

{{specialist|wholeWidth|12345}}Další důležitou věcí je, aby sádrokartonový podhled byl protipožární. To znamená, že výrobce musí mít certifikát, že jeho sádrokartony jsou protipožární.{{/specialist}}

Jak budu vědět, jak mám postupovat?

Pokud se bojíte, že něco svépomocí rozhodně dělat nemůžete, uklidníme vás. Můžete si udělat sami i fasádu, když budete dodržovat technologický postup a používat ty materiály, které se používat mají.

K dokončení dřevostavby existuje příručka, kterou vydává DNK systém. Konkrétně se jedná již o třetí verzi příručky, která byla obměňována na základě zkušeností. Dozvíte se, jak správně řešit asi 60 detailů u klasické dřevostavby, a to jak u jednopodlažní, tak u dvoupodlažní. Veškeré detaily v základu jsou řešeny pomocí OSB a parotěsné pásky, aby nedošlo k poškození parotěsné roviny.

{{tip|wholeWidth}}Pokud si s něčím nevíte rady, vždy můžete zavolat na technické oddělení a postup konzultovat. Nebojte se toho, je to rozhodně lepší, než udělat nějakou nevratnou chybu.{{/tip}}

Cena a záruka

Pokud vás zajímá alespoň orientačně cena, můžete se podívat na web, kde máte vzorové příklady. Zjistíte tam jednak přibližnou cenu jak hrubé stavby, domu na klíč i domu bez interiéru, jednak také, co různé varianty obsahují a co ne.

A samozřejmě důležitým bodem je také záruka.

Na statiku domu dostanete záruku 30 let, životnost konstrukce bývá ale kolem 50-70 let. Rozhodně se nemusíte bát životnosti dřeva. Záruka u oken záleží na výrobci, většinou až 5 let. Barevnost krytiny obvykle 25-30 let, zde ale záleží na typu krytiny.

U hrubé stavby se ovšem záruka nevztahuje na různé degradace konstrukce vlivem úniku vody. Pokud si toto dokončujete svépomocí, je nutné na to opravdu dbát. Jak jsme zmínili již výše, velkým pomocníkem v tomto ohledu je systém Moisture Guard, který možný únik vody ohlídá za vás a včas vás na něj upozorní.

Proč na rekuperaci myslet již v průběhu projektové dokumentace

$
0
0
Proč na rekuperaci myslet již v průběhu projektové dokumentace

Na český trh zanedlouho přijde způsob řešení řízeného větrání, se kterým jsem se doposud nesetkal. Výrobce slibuje nejtišší jednotku uzavřenou v šachtě včetně kabeláže bez potřeby technické místnosti a rozvody vzduchu pouze nad dveře obytných místností.

Produkt s obchodním označením Schiedel KombiAIR ve mně na začátku vzbuzoval spíše nedůvěru a rozhodně jsem s výrobci nesdílel jejich nadšení pro “unikátní řešení řízeného větrání”.

Od techniků jsem si postup realizace a výhody musel vyslechnout dokonce několikrát, abych mohl připravit tento článek shrnující můj pohled na Schiedel KombiAIR.

Umístění a hlučnost rekuperační jednotky

Rekuperační jednotka je umístěna v šachtě zabírající půdorysnou plochu 32 x 63cm a podobající se komínovému tělesu. Šachta má dva samostatné průduchy, kterými proudí čerstvý i odpadní vzduch.

Díky umístění jednotky v uzavřené šachtě, uvádí výrobce na svých stránkách, že dle prokázaných testů patří rekuperační jednotka k nejtišší rekuperační jednotce na evropském trhu – dosažená hluková hladina je méně než 34 dB.

 DSC0692

Ve spodní části šachty jsou realizovány dva kanály pro přívod a odvod vzduchu mimo objekt. Kanály jsou umístěny v podlaze, a proto je nutné realizovat tuto etapu před betonováním nebo litím podlah.

pasted image 0

Veškerá kabeláž pro přívod elektrické energie nebo kabely ovládající klapky pro regulaci množství proudícího vzduchu je taktéž umístěna v rekuperační šachtě.

Rozvody vzduchu jen nad dveře do místnosti

U domů s rekuperací se obvykle setkáváme s umístěním talířových ventilů na stropě místností. Přívod nebo odvod vzduchu z takového ventilu vede k v podhledu celé místnosti nebo v podlaze nad místností.

Rozvody u rekuperace Schiedel KombiAIR jsou realizovány pouze v prostoru haly nebo jiné místnosti uprostřed domu.

Do obytných pokojů se vzduch přivádí otvorem ve stěně nad vstupními dveřmi. Nutnost realizace podhledu je v takovém případě pouze v prostoru hlavního rozvodu vzduchu, tedy například v hale.

{{gallery|leftHalf/}}

pasted image 0 1

Provětrání celé místnosti potvrzuje studie ČVUT

Když mi technici ukázali na výkresech, že je vzduch do místnosti přiváděn pouze v místě nad vstupními dveřmi, hned mě napadlo, zda se místnost může v takovém případě dokonale odvětrat. Zejména za předpokladu, že pod dveřmi je odpadní vzduch vždy z místnosti odváděn.

pasted image 0 2

Na stavební fakultě ČVUT v Praze byla však provedena studie, která ukazuje, že místnost je při umístění ventilů nad vstupními dveřmi provětrávaná zcela dostatečně a uživatelé domu nemají nikde v místnosti pocit průvanu a to dokonce v takové míře, že vznášejí dotazy, zda je rekuperace vůbec v provozu.

pasted image 0 3

pasted image 0 4

Závěr

{{tip|wholeWidth}}Umístění šachty a rozvodů je nutné správně naplánovat již v projektové dokumentaci.{{/tip}}

Šachta s jednotkou může být kdekoliv v domě bez nutnosti technické místnosti. Rozvody vzduchu lze realizovat pouze ve středu objektu a do obytných místností vyvést v prostoru nade dveřmi. Měření z ČVUT ukazuje, že místnost je provětrána rovnoměrně a proudění vzduchu v místnosti není znatelné.

Rekuperace Schiedel KombiAIR by se na českém trhu měla prodávat od 1.7.2019

Výber pozemku - chce to trochu toho stesticka

$
0
0
Výber pozemku - chce to trochu toho stesticka

Precetla jsem zde hodne clanku o tom, jak si kdo prosel mensima ci vetsima peripetiema s vyberem pozemku. Podelim se s Vami s temi nasemi... O stavbe domu jsme s manzelem nikdy neuvazovali, ani jeden z nas v nem nikdy nebydlel, oba jsme z Prahy z bytu a ani nas nenapadlo, ze bychom jej nekdy chteli. Mame pekny velky vzdusny byt, co by kamenem dohodil od Prahy a jsme tam moc spokojeni. Nicmene se rozrustame a z 2+1 se stalo 2+2 a v planu je 2+3. Kdyz jsme se o tom s manzelem bavili, tak ten rekl, ze je v soucasnem bydlisti tak spokojen, ze pokud se ma stehovat, tak jedine do baraku, coz je pro nej zase jiny level. S trochou neduvery a prekvapeni jsem souhlasila - takove reseni jsem necekala, nicmene jsem se mu vubec nebranila. Tak jsme si to parkrat rozebrali, probrali financovani a slo se na vec - hledat pozemek. Moje predstava, ze sezeneme pozemek v miste bydliste, padla hodne rychle za sve - pozemku jak safranu velikostne kolem 700 m a pod 3,5 mil. to neslo ani nahodou. Nicmene hledani a patrani na netu, ktere jsem provadela hlavne ja, mne donutilo, abychom si stanovili priority ohledne pozemku, diky kterym jsem mohla nevhodne pozemky odfiltrovat rychleji.

Nejdulezitejsi pro nas bylo nasledujici  - 1. pozemek musi byt rovinny, 2. musi byt blizko Prahy - na strane Praha vychod nejlepe - klidne vesnice, ale s dostupnou verejnou dopravou do Prahy nejlepe max. 2 pasmo PID, 3. pozemek musi byt zasitovany - el. voda a kanalizace - COV nepripadala v uvahu, 4. pozemek nesmi byt nikde pod nejaky svahem, nebo pod nejakou skalou apod. - mame radi vzdusnost 5. u pozemku nesmi byt nikde v blizkosti reka, potok nebo rybnik - strach z rozvodneni a zatopeni domu, 6. samozrejme dobra cena... Kdyz to po sobe tak ctu, divim se, ze jsme pozemek sehnali :D

Nicmene jsme par pozemku objeli a pak jsme narazili na pozemky ve Velvarech... cca 780m2, temer rovina, site ok, klidne misto. Dostupnost do Prahy vlakem s prestupem, ok to jde. Tak jsme zaplatili rezervacni poplatek. Nicmene postupem casu se nam to rozlezelo vic a vic - zkusili jsme jet na zkousku vlakem z Prahy do Velvar - s kocarem naprosto nemozne, jelikoz stanice, kde se prestupuje, ma jen schody a schody a zase schody a nez jsme stihli kocar snest a vynest z jednoho nastupiste na jine, vlak odjel a dalsi jel za 2 hodiny. Neumim si predstavit, jak bych cestovala sama. A tak jsme zjistili, ze vlastne to nebude to prave orechove - manzela desily pravidelne kolony na dalnici do Prahy a me nemoznost cestovat s kocarem vlakem do Prahy. Nakonec po zvazovani jsme se rozhodli couvnout. Prodavajici byla velmi slusna firma a dohodli jsme se s nimi na vraceni zalohy a odstoupeni od smlouvy. Pak jsme zase jezdili a divali se, googlovali a jezdili. Az jsme narazili na projekt cca 40ti pozemku asi 2 km od Uval. Pecka dostupnost, vesnice sice nic moc, pozemek lehce svazity, ale cena moc dobra, vybudovani siti prislibeno. Zajeli jsme se tam podivat a pak si dali schuzku s maklerem. Makler z renomovane firmy na renomovane adrese - bezva rekli jsme si, na prvni pohled vse ok, makler vse vysvetlil a rekl, ze ma volne jen 3 pozemky, ostatni je prodane/rezervovane, vyznacil nam na mapce, ktere jsou volne a my doma vybrali cca 850 m2 pozemek a dohodli se na rezervacnim poplatku. Predtim jsme se byli informovat na obecnim urade, kde nam potvrdili, ze uz je podepsana planovaci smlouva, nicmene pozemky jsou v prodeji jiz 2 roky a porad se vse peotahovalo a lidi nemohli stavet... To uz nam prislo zvlastni, prodavat neco, co nemam vyresene, ale budiz. Pri druhe schuzce s maklerem nastal problem, jelikoz jsme kvuli velkym prazdninam a dovolene, kam jsme odjizdeli, pozadali dat do rezervacni smlouvy o 10 dni prodlouzeni lhuty pro zaplaceni vybudovani siti (pres 200 tis. Kc), jelikoz jsme si na pozemek brali hypoteku a vyrizeni trva a jeste jsou dovolene a i nas financni poradce odjizdel na dovolenou. Makler zacal byt nevrly a nastvany a tlacil nas nekam, kam jsme nechteli, coz velmi neradi snasime. Nicmene jsme to zkousli a zaplatili rezervacni poplatek. Site se platily zvlast a pan makler sliboval, jak 1. cervence 2018 nakluse firma a zacne pozemky zasitovavat. A jak je zase nasim zvykem, nedalo nam to a patrali jsme a zjsitovali, ptali se maklere, ktereho jsme evidentne obtezovali a ja si vubec nedovedla predstavit, jak s takovym clovekem dotahneme zdarne koupi pozemku. Pak jsme najednou zjistili, ze pan makler kazdemu nabizi jine pozemky, ze nekomu oznacil jako volne zase uplne jine tri nebo 4 parcely jak nam... Zjistili jsme, ze na celou parcelu, ktera se rozparcelovava na jednotlive pozemky, je zastavni pravo, coz ve vysledku znacne komplikuje hypoteku pro nas, coz se nam nasledne potvrdilo u financniho poradce. Makler nam toto jaksi zcela opomnel sdelit a kdyz jsme mu ohledne toho volali, byl zase neprijemny a arogantni. Cele se nam to zdalo podezrele cim dal tim vic a hlavne jednani maklere bylo priserne, z techto duvodu jsme nakonec makleri zavoli a rekli mu, ze jeho jednani je pro nas natolik neakceptovatelne, ze od smlouvy odstoupime. Makler s nami asi nechtel mit zadne problemy a tak nam vratil i zalohu. Tudiz jsme stali zase na zacatku. Pak se nam povedlo zavolat na jeden pozemek jen o vesnici dale od toho zruseneho. Pozemek z inzeratu byl uz zamluven, ale makleri se uvolnil jiny, ktery byl o mnoho lepsi, mel asi 900 m2, rovinny, pres ulici byl les, sousedi jen ze dvou stran. Pozemek bylo nutne hradit v hotovosti, nebot majitele na to spechali z danovych duvodu, coz bychom taky zvladli, cena byla relativne prizniva...Rekli jsme, ze jej berem a dostali jsme smlouvy. Makler byl velmi mily a ochotny a po tom predchozim arogantovi byl jak dar z nebes. Jeste v ten samy den, kdy jsme narazili na tento novy pozemek, jsem psala jine pani maklerce na pozemek o 2 vesnice dal - na fotce me nejak ani neupoutal, ale byl relativne velky a tak, abych vycerpala vsechny moznosti, jsem tam napsala. Procitali jsme smlouvy od maklere, kdyz jsme narazili na problem pristupove cesty - majitele se zavazuji ji vybudovat, ale ve smlouve nebylo uvedeno do kdy, dle maklere je tam nejaky problem s obci, ktera cestu nechce prevzit, nez budou ukoncene stavby na pozemcich, aby neopravovala povrch po tezke technice a majitele zas nechteji cestu stavet, dokud nebudou mit od obce prislib, ze ji pak prevezmou...Takze zase orisek. Nicmene cena byla opravdu dobra a pozemek byl pekny, rovny, za nama jen louka a les, takze jsme byli na 90 pct rozhodnuti, ze to vezmeme. Pak se nam ozvala maklerka ohledne pozemku o 2 vesnice dale a jelikoz rovnou volala, hned navrhla datum, kdy bychom se na pozemcich sesli - prvni makler za celou dobu hledani, ktery se na pozemek jel podivat s nami. Bylo mi hloupe to odmitnout, kdyz jsem ji psala, ze mame zajem a i kdyz uz jsem o pozemek ani nestala (byli jsme temer rozhodnuti pro tamten), tak jsme s manzelem rekli, ze tam zajedem. Pozemek od pani maklerky se nam vubec nelibil. Z mensi silnice se odbocovalo na prijezdovou cestu, podel ktere byly z obou stran pozemky - cca 10 na kazde strane. Cesta byla po rovine a pak se svazovala dolu a byla slepa. Pozemek byl az skoro dole, vedly pres nej el. draty (duvod priznive ceny rozklicovan), byl svazity...Rekli jsme, ze draty nee a ze slusnosti se zeptali, zda nema jeste jiny. Mela dva pozemky, jeden krajni hned u silnice - ten byl krasne rovny ale velky 1600m2 a tim padem i docela drahy a navic byl u silnice, take mel trojuhelnikovy tvar - nic co by nas oslovilo. A pak mela jeste jeden - uvolnil se, protoze puvodni zajemce nedostal hypo. Pozemek byl 5. od silnice, rovny, pravidelny obdelnikovy tvar,  idealni pomer stran temer 2:1 - kratsi strana k ceste, pouze 2 sousedi ze stran, okolo vyhled, idealni orientace - cesta na sever a zahrada na jih, nikde zadny potok ani rybnik, zasitovani el. jiz bylo hotove, obec budovala cestu, kanalizaci a pripojky vody, veskere poplatky obci za toto jiz byly uhrazeny... A jako bonus pry bude novy chodnik a autobusova zastavka primo v nasi oblasti. Po dukladnejsim pruzkumu jsme zjistili, ze to je vesnice s autobusy, 2. pasmo PID, se skolkou. Pozemek byl sice drazsi nez ten o 2 vesnice jinde a i nez ten s el. draty, ale vse ohledne siti je ciste, zarizene a zajistene obci, pozemek ma idelani proporce a je i dost velky (temer 1100m2). Takze bylo rozhodnuto! V podstate vyhral pozemek, kam jsme ani moc nechteli jet, od ktereho jsme nic necekali a vlastne jsme jeli na jiny a tento byl nahodou pred par dny uvolnen :D Takze to bylo to "stesticko".

Samozrejme mezi temito pozemky probehly navstevy jinych pozemku, nicmene zde zminuji jen klicove momenty :-) 

Zdalo se to nerealne, ale nakonec se po dvou zarezervovanych a nakonec odreknutych pozemcich podarilo. Cena byla sice vyssi, nez by nam bylo milo, ale ty nase pozadavky byly fakt narocne a pozemek nemel v podstate zadne ALE. A co jsem se tak divala, uz ted ma diky dokoncenemu zasitovani pozemek hodnotu vyssi, nez co jsme jej kupovali... a nase maklerka? Ta byla senzacni, pozemky si vypiplala od pole s x majiteli az po rozdeleni a prodej. Spoluprace s ni byla vynikajici a rada na ni vzpominam. Ted uz jen mit fajn sousedy... PS: a na pozemcich arogantniho maklere neni stale nic, stale jen pole, i kdyz uz temer rok tam meli dle jeho slibu nabehnout delnici na zasitovani a vymereni pozemku....Jezdime okolo na nas pozemek, takze dikybohu, ze jsme od toho dali nakonec ruce pryc :-) 

Stavební bouda

$
0
0
Stavební bouda

V průběhu dubna jsme se rozhodli spíchnout jednoduchou stavební boudu, pokud možno ze zbytkového materiálu. Rozpočet byl 10 000,- kč.

Hranoly na konstrukci boudy jsem si nachystal doma na dvoře, většinu trámků jsem posbíral po půdě a kůlnách, kde na ně posledních deset let sedal jenom prach. Těch pár co pochybělo jsem dokoupil.

Jako desky na bednění střechy posloužily staré dřevotřískové skříně, kterých se zbavovala sestřenice v rámci rekonstrukce baráku. Stejně tak jsem za odvoz dostal i dveře. Boudu jsem nijak nekotvil, je jednoduše položená na dlažebních kostkách, aby nebyla přímo na zemi. Na podlahu jsem použil odřezky, vzniklé z přípravy konstrukce. Krytí podlahy  je z dřevotřískových desek od tchána. Na opláštění boudy jsem nakoupil OSB desky a jako střešní krytinu samolepící asfaltové pásy.

Stavba včetně přípravy a shánění materiálů trvala zhruba 3,5 dne. Rozměry jsou 3x2,5 metru.

Koupě pozemku

$
0
0
Koupě pozemku

S manželkou jsme dlouhodobě plánovali stavbu domku (od roku 2015/16) a prvním logickým krokem byla samozřejmě koupě vhodného pozemku.

Čas od času jsme brouzdali po serverech s nemovitostmi a hledali stavební pozemek za slušnou cenu. Chtěli jsme pokud možno rovinu s rozlohou kolem 1 000 m2 a dostupností základních inženýrských sítí (voda, elektřina). Rozpočet na pozemek byl 800 000,- kč což nebylo moc, ale oběma nám bylo proti srsti dávat za pozemek pomalu polovinu ceny domu.

Po dlouhém hledání se nám čistě náhodou podařilo najít v dubnu 2018 obecní pozemky, které byly více než ideální a cenově naprosto bezkonkureční. Pozemek byla navíc kompletně zasíťovaný (elektrika, plyn, voda, kanalizace) vč. přípravy na přípojky. Byly tu pouze dvě nepatrné nevýhody. Pozemek měl menší rozlohu (800m2) než jsme chtěli, což jsme nakonec vyřešili odkoupením části sousedního pozemku. Druhou nevýhodou byla uvažovaná stavební hranice budoucího domu cca 9m od cesty, kterou jsme vyřešili posunem domu na severní stranu pozemku a přístupem řešeným přes sousední obecní pozemek.

Obec nám vyšla ve všem vstříc, vyřídili výměru i vklad do katastru, což bylo v ceně pozemku. Celková finální výměra pozemku je 1 158m2.

Projektová dokumentace a stavební povolení

$
0
0
Projektová dokumentace a stavební povolení

Po výběru a koupi pozemku, jsme začali hledat projektanta, který by nám zpracoval projektovou dokumentaci budoucího domku.

Nejprve jsme lovili v rodině a u známých, ale bohužel neúspěšně. Nakonec jsme v létě 2018 dostali tip a reference na jednu projekční kancelář. Po úvodní schůzce bylo jasno a dohodli jsme na spolupráci. Vzhledem k tomu, že chceme dům stavět částečně svépomocí a částečně na fušky, rozhodli jsme se do projektu investovat. Zároveň jsme se chtěli vyhnout běhání po úřadech a tak jsme i tuto část papírování nechali na projektantovi. 

První fází bylo sepsání našich představ o budoucím domě, rozpočtu a vypracování studie. Zpracování trvalo zhruba měsíc včetně zapracování drobných změn jako přidání komínu a vikýře.

V průběhu čekání na studii jsem se pustili do shánění podkladů, které projektant požadoval pro další práci. Museli jsme zajistit radonový průzkum, výškopis/polohopis a v neposlední řadě sondu pro vyjmutí pozemku ze zemědělského půdního fondu.

Na podzim 2018 jsme předali potřebné podklady projektantovi a čekali. Stavebně-technická část byla hotová zhruba koncem února 2019 a to znamenalo, že se může rozjet koloběh žádostí a vyjadřovaček nutných pro následné stavební povolení. Zároveň jsme byli schopní plus mínus odhadnout reálný začátek stavby (červenec 2019). Díky tomu jsem mohli začít řešit hypotéku, řemeslníky a hrubý plán toho, co chceme letos stihnout.

V současné době (květen 2019)  jsme lehce ve zkluzu díky šnečímu tempu úředního šimla na životním prostředí, ale jsme optimisti a věříme, že se nám koncem května podaří podat žádost o stavební povolení.


Základy ve svahu II

$
0
0
Základy ve svahu II

Opět po delší pauze jsem si našel chvilku času na sepsání dalšího článku, který bych rád věnoval popisu prací při dokončování základové desky. Pokud se podíváte na datum prvního článku, zjistíte, že nám budování desky trvá téměř rok. No člověk má i jinou "zábavu" a při budování v jednom s pomocí druhého asistenta na lehčí práce to není zas taková sranda, jak se mohlo dříve na první pohled zdát.

Po budování bednění pro srovnání základových pasů do roviny respektive do roviny s vhodnou výškou odskoků a vylití podkladní vrstvy pod ZB se zdálo, že vše už půjde hladce. Zpětně hodnotím jako nejhorší práci založení první řady ztraceného bednění a zejména vyměření jednotlivých příček mezi hromadami vybagrované země. Proto bych si už asi po skrývce nechal zeminu vybagrovanou z pasů vozit někde vedle... Od Geodeta jsem měl vyměřené rohy - v každém byl zatlučený nebo spíše v betonu zavrtaný hřebík, podle kterých se, ještě s pomocí niveláku usadily rohové tvárnice. Ač byla vytvořena celkem ucházející rovina, místy bylo nutné tvárnice ZB podbetonovat. Protože to byla jen opravdu tenká šlupička, beton jsem si míchal v míchačce - dal by se dovézt i z betonárky, ale to bych těžko, v jednom, včas spotřeboval. Nakonec jsem vyskládal 630Ks ZB o šířce 40cm (ty tvarovky na pohled vypadají lehčí než ve skutečnosti jsou a obzvláště ty určené pro dělení na půlky se zdvojenou příčkou uprostřed se pronesou).

{{gallery|leftHalf/}}

Následně se vše prolilo betonem C 25/30 (při rozdílu 90Kč na M3 oproti 20/25 nebylo co řešit), takže o výslednou pevnost se nebojím. Vše se samozřejmě prokládalo roxory (pozn. pro rýpaly - ano, roxor není správné označení, ale nejsem stavař, jen tu popisuji zážitky ze stavby, se kterými nechť si každý naloží dle svého uvážení :-)) Měl jsem trochu obavu z lití šesti řad ZB najednou, ale beton byl tak akorát hustý, takže tam krásně zaplul a žádná tvarovka nepraskla, ale pro jistotu jsme ho ještě hutnili dřevěnou tyčí. Před litím betonu bych všem doporučil opravdu pečlivě utěsnit všechny mezery - to jsem trochu podcenil a na pár místech, kde jsem díru mezi ZB "založil" dřevěnou deskou, se to pěně vyvalilo. To už byl podzim a víc se toho nestihlo. 

Letos se začalo pěkně čerstvě z jara, kdy v únoru přijel bagrista zavážet zem po desku; byl to materiál vybagrovaný ze základů, který tam padnul všechen. Zavážet se muselo na 3x, protože mezi tím probíhala vždy fáze hutnění. První únorové hutnění se moc nepovedlo, protože do toho začalo pršet a s "žábou" se nedalo pracovat. Takže jedno víkendové půjčovné přišlo vniveč.. Pak už se naštěstí počasí umoudřilo a práce začaly jít od ruky. 

Kanalizační trubky jsem si také pokládal sám a musím říct, že to byla asi nejpříjemnější práce na celé desce. Prostě taková skládačka. Když jsem vše poskládal, koupil jsem příslušné zátky a před finálním zasypáním pískem kolem trubek a štěrkem po celé ploše desky jsem celou kanalizační sestavu napustil vodou a nechal to tak. Voda tam stojí doteď (13.4.-7.5.), což naznačuje, že potrubí těsní. V projektu byla kanalizace, řekl bych, poměrně ledabyle zakreslená, tak jsem si ji nakonec uzpůsobil po svém - raději toho mít více pod deskou než pak všude sekat do zdí.  

Protože článek píšu 3 dny před finálním litím desky a rád bych, aby měl také nějakou přidanou hodnotu, přikládám ještě podrobný soupis nákladů na celou desku, který najdete dole v příloze; doufám (poslední položka beton a pumpa je zatím jen odhadem, ale od reality se lišti nebude). Můžete tak alespoň porovnat, za kolik nakupujete vy. 

 Až deska vytvrdne, nastupuje na hrubou stavbu firma a bude chvilka relativního klidu. V této fázi není úspora peněz tak velká, tudíž nechám chvilku pracovat někoho za sebe.

Dodatek 13.5.: deska finálně vylita, celkové náklady činily 280tis. 

Zastřešení pergoly polykarbonátovými deskami

$
0
0
Zastřešení pergoly polykarbonátovými deskami

Tento článek je určen všem, kteří se chystají zastřešit pergolu. Krok za krokem jsme mapovali, jak provést zastřešení oblíbenými polykarbonátovými deskami. Pergola má rozměr 5,9 x 4,5 metru. K zastřešení jsme zvolili 16mm desky MULTICLEAR v čirém provedení o rozměru 2,1 x 4,5 m s oboustrannou UV ochranou.

Příprava před pokládkou

Materiál jsme spočítali na webu Stavebnin DEK pomocí kalkulátoru DEK SMART po zadání čísla skladby VV.0011A.

Před zahájením prací jsme provedli kontrolu rovinnosti trámů. Protože byly trámy delší dobu vystaveny povětrnostním podmínkám, došlo v některých místech k jejich deformaci a horní plochu trámů bylo nutné srovnat elektrickým hoblíkem.

385 DEK Zastřešení pergoly finální video.00 07 42 01.Still018

Na horní plochu trámů jsme nalepili pěnové pásky šířky 60 mm, na kterých budou desky později položeny.

Kromě pěnové pásky a polykarbonátových desek byly součástí dodávky horní upevňovací hliníkové profily s pryžovým těsněním, ukončovací profily, prachotěsné pásky a závitotvorné šrouby.

Upevňovací profily

Horní hliníkové upevňovací profily se dodávají v délce 5 m, a proto je bylo nutné zkrátit na délku polykarbonátových desek.

385 DEK Zastřešení pergoly finální video.00 02 14 12.Still007

Do profilů patří pryžové těsnění. To jsme si nejprve uřízli na požadovanou délku s přibližně deseti centimetrovou rezervou na každé straně a následně vtlačili do drážky v profilu.

V místě spoje dvou polykarbonátových desek MULTICLEAR je nutné zachovat mezi deskami dvoucentimetrovou dilatační mezeru.

Řezání desky

Prostřední polykarbonátovou desku jsme museli krátit podle rozteče trámů. Na pěnovou pásku jsme si nejprve nakreslili umístění desky a následně změřili její potřebnou šířku. Obě krajní desky budeme osazovat celé. Jejich přesah přes konstrukci pergoly by měl být 50 mm na každou stranu.

Řezání desky na stavbě provádíme ideálně přímočarou pilou nebo maflem. My jsme ani jeden z těchto strojů neměli, a tak jsme si museli vystačit s obyčejným odlamovacím nožem.

Spodní a horní hranu dutinové polykarbonátové desky je nutné přelepit prachotěsnou páskou. Z desky nejprve opatrně odstraníme ochrannou fólii a poté nalepíme hliníkovou prachotěsnou pásku na horní hranu desky a ventilační prachotěsnou pásku na spodní hranu.

Ventilační páska nalepená v místě okapu umožní průchod vody z prostoru dutin v případě, že by uvnitř desek vznikla například kondenzace.

Uložení desek

Po olepení hran strhneme z desky ochrannou fólii a umístíme prostřední desku na pergolu. Díky oboustranné UV ochraně nezáleží na tom, která strana desky bude nahoru. Někteří výrobci provádí u desek UV ochranu pouze z jedné strany a pak je nutné usadit desku s ochrannou vrstvou směrem nahoru.

Do horních upevňovacích hliníkových profilů si připravíme otvory o průměru 8 mm.

Vzdálenost otvorů pro ukotvení profilů

Vzdálenost otvorů pro ukotvení profilů by měla být navržena vždy pro konkrétní stavbu s ohledem na její umístění a zatížení větrem. Na způsob kotvení má dále vliv například rozteč trámů nebo počet uzavřených bočních stěn pergoly.

385 DEK Zastřešení pergoly finální video.00 07 54 20.Still019

V našem případě jsme otvor pro první šroub vytvořili 10 cm od kraje lišty. Další šrouby od sebe budou vzdáleny vždy 40 cm.

Na spodní hranu polykarbonátových desek nasadíme ukončovací hliníkový profil hranou směrem dolů, která bude sloužit jako odkapávací hrana.

Plastové koncovky a závitotvorné šrouby

Dále si připravíme plastové koncovky, které po seříznutí gumového těsnění nasadíme na horní upevňovací profily. Poté již stačí upevňovací profily vyrovnat a připevnit závitotvornými šrouby průměru 6,5 mm.

V místech, kde budou šrouby procházet polykarbonátovými deskami, jsme nejprve naznačili otvory v liště do desky a následně otvor v desce vyvrtali vrtákem průměru 10 mm. Tím je zajištěn dostatečný prostor pro dilataci desky v místě spoje.

Nakonec jsme nasadili ukončovací hliníkové lišty na obě boční strany pergoly a plastovou ukončovací lištu na horní hranu u domu, čímž byla montáž zastřešení pergoly dokončena.

Seznam komponent

Výpis všech potřebných komponent je k dispozici i v katalogu Stavebnin DEK 2019 na straně 704 a 705.

Zastřešení lze při dodržení zásad uvedených v DEK katalogu zvládnout svépomocí. Ideální je mít k ruce další dva pomocníky, kteří se hodí při umisťování desek na konstrukci a pomoc s podáváním spojovacího materiálu.

Rekonstrukce - Zateplení terasy/ploché střechy

$
0
0
Rekonstrukce - Zateplení terasy/ploché střechy

Je hezké stavět nové, ale zároveň je zapotřebí udržovat i stávající. Po letech začalo terasou zatékat a izolace nestála tké za nic. Proto jsem se rozhodl přidat tento stručný článek pro ty, kteří se chystají na něco podobného.

Na baráku máme terasu, kterou s ohledem na velkou zahradu nikdo nevyužívá - z čehož plyne i drobná rada pro stavitele - představa sezení na terase je sice krásná, ale obávám se, že vždy zůstane jen u té představy. Nikomu se ve finále nechce nosit cokoliv do patra a sedět nahoře, když se dá posedět na zahradě a jídlo a vše ostatní lze nosit pohodlně přímo z kuchyně. 

Rozhodně nechci někomu dělat reklamu, jen popsat svůj postup. Kompletní výbavu na zateplení jsem kupoval ve stavebninách DEK, kde bylo možné, díky jakémusi "kalkulátoru" pro ploché střechy, i proi mě jako laika, objednat všechny potřebné věci. 

Skladba byla následující: 1/ dvě vrsty polystyrenu80mm  lepeného pěnou (první má být parotěsná izolace, ale několik vrstev IPY je pod původní dlažbou, tudíž jsem ji znovu nedával 2/ netkaná textilie (tu jsem objednával jinde, protože ve stavebninách měli jen velké role) 3/ hlavní část, a to PVC folie DEKPLAN 76, mechanicky kotvená

Po nalepení polystyrenu přišlo jeho mechanické kotvení. Opravdu nadlidský výkon bylo sehnat sds vrták potřebných rozměrů, s ohledem na to, že průměr je pouze 5mm a délka tuším 200mm. A samozřejmě nezapomenout na vhodný šroubovák - hvězdičku, který buded dost dlouhý, aby dosáhl na dno hmoždinky, respektive nebyla to přímo hmoždinka, ale tzv. teleskop, který se zatloukl pouze do plystyrenu a šroub (průměr 6mm) se šrouboval přímo do betonu, do připravené 5mm díry. Po zašroubování všech šroubů do polystyrenu se po krajích stejným způsobem přichytla folie. Vždy tak, aby se následně vše překrylo další vrstvou. 

Jednotlivé spoje PVC folie se k sobě lepí pomocí horkovzdušné pistole - lze na to půjčit speciální, ale zvládnul jsem to i klasickou - je to spíše o nástavci, který je potřeba co nejplošší. Ze speciálníh nástrojů je zapořebí ještě nějaký tvrdý váleček, kterým budete spoj po nahřátí zahlazovat a tlačit k sobě. Poměrně obtížné je najít vhodnou teplotu tavení. Na to bohužel žádný tip nemám, při tak malé ploše jsem se to pořádně nenaučil za celou dobu.

Kapitola sama o sobě bylo utěsnění okolo sloupků zábradlí - to jsem prolepil z různých kousků folie a nakonec utěsnil gumoasfaltem (bál jsem se, aby folii neuškodil, ale nic se nestalo), který mi zbyl z natírání zemnícího pásku na stavbě :-)

Ve výsledku nikde nezatéká a po letošní zimě mohu potvrdit, že zateplení se opravdu vyplatilo, v místnostech pod terasou bylo o poznání tepleji. 

Do přílohy ještě přikládám výpis materiálu.  

   

Proč na rekuperaci myslet již v průběhu projektové dokumentace

$
0
0
Proč na rekuperaci myslet již v průběhu projektové dokumentace

Na český trh zanedlouho přijde způsob řešení řízeného větrání, se kterým jsem se doposud nesetkal. Výrobce slibuje nejtišší jednotku uzavřenou v šachtě včetně kabeláže bez potřeby technické místnosti a rozvody vzduchu pouze nad dveře obytných místností.

Produkt s obchodním označením Schiedel KombiAIR ve mně na začátku vzbuzoval spíše nedůvěru a rozhodně jsem s výrobci nesdílel jejich nadšení pro “unikátní řešení řízeného větrání”.

Od techniků jsem si postup realizace a výhody musel vyslechnout dokonce několikrát, abych mohl připravit tento článek shrnující můj pohled na Schiedel KombiAIR.

Umístění a hlučnost rekuperační jednotky

Rekuperační jednotka je umístěna v šachtě zabírající půdorysnou plochu 36 x 62cm a podobající se komínovému tělesu. Šachta má dva samostatné průduchy, kterými proudí čerstvý i odpadní vzduch.

Díky umístění jednotky v uzavřené šachtě, uvádí výrobce na svých stránkách, že dle prokázaných testů patří rekuperační jednotka k nejtišší rekuperační jednotce na evropském trhu – dosažená hluková hladina je méně než 34 dB.

 DSC0692

Ve spodní části šachty jsou realizovány dva kanály pro přívod a odvod vzduchu mimo objekt. Kanály jsou umístěny v podlaze, a proto je nutné realizovat tuto etapu před betonováním nebo litím podlah.

pasted image 0

Veškerá kabeláž pro přívod elektrické energie nebo kabely ovládající klapky pro regulaci množství proudícího vzduchu je taktéž umístěna v rekuperační šachtě.

Rozvody vzduchu jen nad dveře do místnosti

U domů s rekuperací se obvykle setkáváme s umístěním talířových ventilů na stropě místností. Přívod nebo odvod vzduchu z takového ventilu vede k v podhledu celé místnosti nebo v podlaze nad místností.

Rozvody u rekuperace Schiedel KombiAIR jsou realizovány pouze v prostoru haly nebo jiné místnosti uprostřed domu.

Do obytných pokojů se vzduch přivádí otvorem ve stěně nad vstupními dveřmi. Nutnost realizace podhledu je v takovém případě pouze v prostoru hlavního rozvodu vzduchu, tedy například v hale.

{{gallery|leftHalf/}}

pasted image 0 1

Provětrání celé místnosti potvrzuje studie ČVUT

Když mi technici ukázali na výkresech, že je vzduch do místnosti přiváděn pouze v místě nad vstupními dveřmi, hned mě napadlo, zda se místnost může v takovém případě dokonale odvětrat. Zejména za předpokladu, že pod dveřmi je odpadní vzduch vždy z místnosti odváděn.

pasted image 0 2

Na stavební fakultě ČVUT v Praze byla však provedena studie, která ukazuje, že místnost je při umístění ventilů nad vstupními dveřmi provětrávaná zcela dostatečně a uživatelé domu nemají nikde v místnosti pocit průvanu a to dokonce v takové míře, že vznášejí dotazy, zda je rekuperace vůbec v provozu.

pasted image 0 3

pasted image 0 4

Závěr

{{tip|wholeWidth}}Umístění šachty a rozvodů je nutné správně naplánovat již v projektové dokumentaci.{{/tip}}

Šachta s jednotkou může být kdekoliv v domě bez nutnosti technické místnosti. Rozvody vzduchu lze realizovat pouze ve středu objektu a do obytných místností vyvést v prostoru nade dveřmi. Měření z ČVUT ukazuje, že místnost je provětrána rovnoměrně a proudění vzduchu v místnosti není znatelné.

Rekuperace Schiedel KombiAIR by se na českém trhu měla prodávat od 1.7.2019

Výběr pozemku - chce to trochu toho štěstíčka

$
0
0
Výběr pozemku - chce to trochu toho štěstíčka

Přečetla jsem zde hodně článků o tom, jak si kdo prošel menšíma či většíma peripetiema s výběrem pozemku. Podělím se s Vámi s těmi našemi. O stavbě domu jsme s manželem nikdy neuvažovali, ani jeden z nás v něm nikdy nebydlel. Oba jsme z Prahy z bytu a ani nás nenapadlo, že bychom jej někdy chtěli. Máme pěkný velký vzdušný byt, co by kamenem dohodil od Prahy a jsme tam moc spokojeni. Nicméně se rozrůstáme a z 2+1 se stalo 2+2 a v plánu je 2+3. Když jsme se o tom s manželem bavili, tak ten řekl, že je v současném bydlišti tak spokojen, že pokud se má stěhovat, tak jedině do baráku, což je pro něj zase jiný level. S trochou nedůvěry a překvapení jsem souhlasila - takové řešení jsem nečekala, nicméně jsem se mu vůbec nebránila. Tak jsme si to párkrát rozebrali, probrali financování a šlo se na věc - hledat pozemek. Moje představa, že seženeme pozemek v místě bydliště, padla hodně rychle za své - pozemku jak šafránu velikostně kolem 700m a pod 3,5mil to nešlo ani náhodou. Nicméně hledání a pátrání na netu, které jsem prováděla hlavně já, mě donutilo, abychom si stanovili priority ohledně pozemku, díky kterým jsem mohla nevhodné pozemky odfiltrovat rychleji.

Nejdůležitější pro nás bylo následující - 1. pozemek musí být rovinný, 2. musí být blízko Prahy - na straně Praha - Východ nejlépe - klidně vesnice, ale s dostupnou veřejnou dopravou do Prahy nejlépe max. 2.pásmo PID, 3. pozemek musí být zasíťovaný - el. voda a kanalizace - ČOV  nepřipadala v úvahu, 4. pozemek nesmí být nikde pod nějakým svahem, nebo pod nějakou skálou apod. - máme rádi vzdušnost, 5. u pozemku nesmí být nikde v blízkosti řeka, potok nebo rybník - strach z rozvodnění a zatopení domu, 6. samozřejmě dobrá cena.... Když to po sobě tak čtu, divím se, že jsme pozemek sehnali :-)

Nicméně jsme pár pozemků objeli a pak jsme narazili na pozemky ve Velvarech... cca 780m2, téměř rovina, sítě ok, klidné místo. Dostupnost do Prahy vlakem s přestupem, ok, to jde. Tak jsme zaplatili rezervační poplatek. Nicméně postupem času se nám to rozleželo víc a víc - zkusili jsme jet na zkoušku vlakem z Prahy do Velvar - s kočárem naprosto nemožné, jelikož stanice, kde se přestupuje, má jen schody a schody a zase schody a než jsme stihli kočár snést a vynést z jednoho nástupiště na druhé, vlak odjel a další jel za 2 hodiny. Neumím si představit, jak bych cestovala sama. A tak jsme zjistili, že vlastně to nebude to pravé ořechové - manžela děsily pravidelné kolony na dálnici do Prahy a mě nemožnost cestovat s kočárem vlakem do Prahy. Nakonec po zvažování jsme se rozhodli couvnout. Prodávající byla velmi slušná firma a dohodli jsme se s nimi na vrácení zálohy a odstoupení od smlouvy.

Pak jsme zase jezdili a dívali se, googlovali a jezdili. Až jsme narazili na projekt cca 60ti pozemků asi 2km od Úval. Pecka dostupnost, vesnice sice nic moc, pozemek lehce svažitý, ale cena moc dobrá, vybudování sítě přislíbeno. Zajeli jsme se tam podívat a pak si dali schůzku s makléřem. Makléř z renomované firmy na renomované adrese - bezva - řekli jsme si, na první pohled vše ok, makléř vše vysvětlil a řekl, že má volné jen 3 pozemky, ostatní je prodané nebo rezervované, vyznačil nám na mapce, které jsou volné a my doma vybrali cca 850m2 pozemek a dohodli se na rezervačním poplatku. Předtím jsme se byli informovat na obecním úřadě, kde nám potvrdili, že už je podepsána plánovací smlouva, nicméně pozemky jsou v prodeji již 2 roky a pořád se vše protahovalo a lidi nemohli stavět. To už nám přišlo zvláštní, prodávat něco, co nemám vyřešené, ale budiž. Při druhé schůzce s makléřem nastal problém, jelikož jsme kvůli velkým prázdninám a dovolené, kam jsme odjížděli, požádali dát do rezervační smlouvy o 10dní prodloužení lhůty pro zaplacení vybudování sítí (přes 200tis Kč), jelikož jsme si na pozemek brali hypotéku a vyřízení trvá a ještě jsou dovolené a i náš finanční poradce odjížděl na dovolenou. Makléř začal být nevrlý a naštvaný a tlašil nás někam, kam jsme nechtěli, což velmi neradi snášíme. Nicméně jsme to zkousli a zaplatili rezervační poplatek. Sítě se platily zvláště a pak makléř sliboval, jak 1. červencce 2018 nakluše firma a začne pozemky zasíťovávat. A jak je zase naším zvykem, nedalo nám to a pátrali jsme a zjišťovali, ptali se makléře, kterého jsme evidentně obtěžovali a já si vůbec nedovedla představit, jak s takovým člověkem dotáhneme zdárně koupi pozemku. Pak jsme najednou zjistili, že pan makléř každému nabízí jiné pozemky, že někomu označil jako volné zase úplně jiné tři nebo 4 parcely jak nám. Zjistili jsme, že na celou parcelu, která se rozparcelovala na jednotlivé pozemky, je zástavní právo, což ve výsledku značně komplikuje hypotéku pro nás, což se nám následně potvrdilo u finančního poradce. Makléř nám toto jaksi zcela opomněl sdělit a když jsme mu ohledně toho volali, byl zase nepříjemný a arogantní. Celé se nám to zdálo podezřelé čím dál tím ví a hlavně jednání makléře bylo příšerné, z těchto důvodů jsme nakonec makléři zavolali a řekli mu, že jeho jednání je pro nás natolik neakceptovatelné, že od smlouvy odstoupíme. Makléř s námi asi nechtěl mít žádné problémy, a tak nám vrátil i zálohu.

Tudíž jsme stáli zase na začátku. Pak se nám povedlo zavolat na jeden pozemek jen o vesnici dále od toho zrušeného. Pozemek z inzerátu byl už zamluven, ale makléři se uvolnil jiný, který byl o mnoho lepší. Měl si 900m2, rovinný, přes ulici byl les, sousedi jen ze dvou stran. Pozemek bylo nutné uhradit v hotovosti, neboť majitelé na to spěchali z daňových důvodů, což bychom taky zvládli, cena byla relativně příznivá. Řekli jsme, že jej berem a dostali jsme smlouvy. Makléř byl velmi milý a ochotný a po tom předchozím arogantovi byl jak dar z nebes. Ještě v ten samý den, kdy jsme narazili na tento nový pozemek, jsem psala jiné paní makléřce na pozemek o 2 vesnice dál - na fotce mě nějak ani neupoutal, ale byl relativně velký a tak, abych vyčerpala všechny možnosti, jsem tam napsala. Pročítali jsme smlouvy od makléře, když jsme narazili na problém přístupové cesty - majitelé se zavazují ji vybudovat, ale ve smlouvě nebylo uvedeno do kdy, dle makléře je tam nějaký problém s obcí, která cestu nechce převzít, než budou ukončené stavby na pozemcích, aby neopravovala povrch po těžké technice a majitelé zase nechtějí cestu stavět, dokud nebudou mít od obce příslib, že ji pak převezmou. Takže zase oříšek. Nicméně cena byla opravdu dobrá a pozemek byl pěkný, rovný, za náma jen louka a les, takže jsme byli na 90% rozhodnuti, že to vezmeme. Pak se nám ozvala makléřka ohledně pozemku o 2 vesnicce dále, jelikož rovnou volala, hned navrhla datum, kdy bychom se na pozemcích sešli - první makléř za celou dobu hledání, který se na pozemek jel podívat s námi. Bylo mi hloupé to odmítnout, když jsem ji psala, že máme zájem a i když už jsem o pozemek ani nestála (byli jsme téměř rozhodnuti pro tamten), tak jsme s manželem řekli, že tam zajedem.

Pozemek od paní makléřky se nám vůbec nelíbil. Z menší silnice se odbočovalo na příjezdovou cestu, podél které byly z obou stran pozemky - cca 10 na každé straně. Cesta byla po rovině a pak se svažovala dolu a byla slepá. Pozemek byl až skoro dole, vedly přes něj el. dráty (důvod příznivé ceny rozklíčován), byl svažitý... Řekli jsme, že dráty nee a ze slušnosti se zeptali, zda nemá ještě jiný. Měla dva pozemky, jeden krajní hned u silnice - ten byl krásně rovný ale velký 1600m2 a tím pádem i docela drahý a navíc byl u silnice, také měl trojúhelníkový tvar - nic, co by nás oslovilo. A pak měla ještě jeden - uvolnil se, protože původní zájemce nedostal hypotéku. Pozemek byl 5. od silnice, rovný, pravidelný obdélníkový tvar, ideální poměr stran - téměr 2:1 - kratší strana k cestě, pouze 2 sousedi ze stran, okolo výhled, ideální orientace - cesta na sever a zahrada na jih, nikde žádný potok ani rybník, zasíťování el. již bylo hotové, obec budovala cestu, kanalizaci a přípojky vody, veškeré poplatky obci za toto již byly uhrazeny... A jako bonus prý bude nový chodník a autobusová zastávka přímo v naší oblasti. Po důkladnějším průzkumu jsme zjistili, že je to vesnice s autobusy, 2.pásmo PID, se školkou. Pozemek byl sicce dražší než ten o 2 vesnice jinde a i než ten s el. dráty, ale vše ohledně sítě je čisté, zařízené a zajištěné obcí, pozemek má ideální proporce a je i dost velký (téměř 1100m2). Takže bylo rozhodnuto! V podstatě vyhrál pozemek, kam jsme ani moc nechtěli jet, od kterého jsme nic nečekali a vlastně jsme jeli na jiný a tento byl náhodou před pár dny uvolněn :-) Takže bylo to "štěstíčko".

Samozřejmě mezi těmito pozemky proběhly návštěvy jiných pozemků, nicméně zde zmiňuji jen klíčové momenty :-)

Zdálo se to nereálné, ale nakonec se po dvou zarezervovaných a nakonec odřeknutých pozemcích podařilo. Cena byla sice vyšší, než by nám bylo milo, ale ty naše požadavky byly fakt náročné a pozemek neměl v podstatě žádné ALE. A co jsem se tak dívala, už teď má díky dokončenému zasíťování pozemek hodnotu vyšší, než co jsme jej kupovali... a naše makléřka? Ta byla senzační, pozemky si vypiplala od pole s x majiteli až po rozdělení a prodej. Spolupráce s ní byla vynikající a ráda na ni vzpomínám. Teď už jen mít fajn sousedy...

PS: a na pozemcích arogantního makléře není stále nic, stále jen pole, i když už téměř rok tam měli dle jeho slibu naběhnout dělníci na zasíťování a vyměření pozemku...Jezdíme okolo na náš pozemek, takže díky bohu, že jsme od toho dali nakonec ruce pryč :-)

Zakládání první řady ztraceného bednění

$
0
0
Zakládání první řady ztraceného bednění

Sobota je tady. Bednění? Máme! Suchý beton? Máme! Zedníci? Skoro také. Máme vše, takže můžeme začít? Nee nemůžeme... Na zakládání první řady jsme si pozvali bandu ukrajinců. A klucí asi neviděli začátek Pyšné princezny, kde se zpívá "Každá práce jen nám platná, pracuješ-li poctivě." Tento budovatelský pohádkový song byl naplněn jen z první části...

Na zakládání ztraceného bednění jsme měli bandu ukrajinců. Kluky jsem nabíral cca kolem půl osmé, abychom v osm mohli začít. První co mi zarazilo bylo, že si nevzali, ale vůbec nic. Dobrý no dojedem na pozemek a zjistili jsme, že si teda nic nepřivezli...Takže jedou zpět (cesta asi 18minut) a vrhneme se na to. Frajeři přijeli za dvě hodiny a přivezli si 2x vodováha, gumovou palici a provázek...prostě vše co jsme měli...ok pomalej start, trošku nervy, ale začínáme...

Nejhorší je vychytat rohy, nevěřil jsem vlastním očím, ale rohy jsme vychytali během třeba 40minut, tak si říkám nice, tak to bude dobrý s nima. Rohy máme, tak kluci klasika cigárko, tak si říkám ok, to bude brnkačka jsou šikovní. Dokouřili a rozjíždíme rakety. Ani náhodou děcka...nandal se provázek usadily tři bedňáky a další pauza. What? A tímto způsobem se pokračovalo all day. Děcka to prostě nechcete! Beton během dne tvrdnul a tvrdnul, takže se jelo do Hornbachu pro novej a během té doby kluci dělali co? Yes vyjímečně svítilo slunko, tak leželi kouřili a opalovačkis rozumíš ;) Luky jel do Hornbachu, já roznášel bednění na další řady a frajeris pohodička...Demence... v šest jim říkám, že na to prc..e a jedem dom, že musíme už jet, protože nervy z nich....

Jediné pozitivum je, že to udělali fakt rovně a stihli vše hlavní, těch pár bedňáků už tam člověk dá alone, ale no prostě neuděláš nic.

Betonová jímka

$
0
0
Žumpa

Jímku jsem koupil od firmy betonovejimky-septic.cz. S ženou jsme vybrali jednokomorovou betonovou jímku s objemem 10m3.

Doprava byla rychlá, firma přivezla septik do 2 dnů a za rozummnou cenu.

Výkop do kterého se pak jímka instalovala jsem nejprve nechal vybagrovat podle objemu nádrže se zachováním spádů pro kanalizační potrubí. Samotná montáž jímky byla hotová rychle a hlavně ceně nádrže.

Teď už jen uklidit tu hromadu vybagrované hlíny :-)

 


Na co se zeptat, než koupíte pozemek?

$
0
0
Na co se zeptat, než koupíte pozemek?

Které náležitosti byste si před koupí pozemku měli vždycky zjistit? Kde? A jak se vyhnout placení zbytečných poplatků? Nejen na tyto otázky jsme se zeptali Martina Tesárka, který se na poli realit pohybuje už několik let. Zároveň přispívá k osvětě realitních makléřů i široké veřejnosti.

Jak je to s druhy pozemků?

Často se v inzerátech setkáváme s označením pozemku jako orná půda, zahrada, stavební pozemek - znamená to, že jediné označení, které potenciální kupující zajímá, je stavební parcela?

“Není to tak a je to zrovna ta nejčastější chyba, kterou lidé dělají. Podívají se na katastr nemovitostí, třeba pomocí dálkového výpisu a uvidí, že pozemek je napsaný jako zahrada, orná půda, vinice,... Na této informaci ale vlastně nezáleží. Záleží na tom, co je psáno v územním plánu. Pokud je v něm pozemek označen jako zastavitelné území, nemusí vás zajímat, co je v katastru,” upřesňuje nejčastější omyl Martin.

{{tip|wholeWidth}}Většina obcí má už svůj územní plán v digitalizované podobě, takže ho lze pohodlně stáhnout. {{/tip}}

Právní vztahy

I ty mohou být strašáky kupců. Jak se vyhnout tomu, že koupíte pozemek a najednou se dozvíte, že na něj byla uvalena exekuce, nebo je na něm zástavní právo?

V první řadě by vás o této skutečnosti měl informovat prodávající či realitní makléř. Nicméně v okamžiku, kdy pozemek hledáte, může být skutečně prostý jakýchkoliv právních vad, ale v momentě podpisu kupní smlouvy už se na něm může objevit exekuce nebo zástava nemovitosti. Je tedy důležité ověřovat si stav pozemku před podpisem rezervační smlouvy a také přímo v den podpisu kupní smlouvy či listu vlastnictví. Stav platí vždy ke konkrétnímu dni a hodině - v dobrých kupních smlouvách tedy najdete nejen datum podpisu, ale i čas.

Vzdálenost stavby od hranice pozemku

Jakmile si na svém pozemku budete chtít naplánovat stavbu, musíte dodržet určitou vzdálenost stavby od hranice pozemku. V první fázi se lze podívat online na regulativy, kde můžete zjistit, jaká omezení daná obec pro stavbu rodinného domu dávala. “Může být určen charakter střechy, sklon, výška hřebene, počet podlaží budovy… Už z této prvotní rešerše uvidíte, jestli se vámi zamýšlená stavba do vesnice hodí, zda by ji stavební úřad povolil,” upřesňuje Martin. Pokud jste na pochybách, zajděte na stavební úřad a informujte se osobně. Díky tomu budete mít 100% jistotu.

Zastavenost

Další velmi důležitý údaj, která bývá standardně uváděn koeficientem, tedy v procentech. Martin uvádí příklad: “Pokud kupujete pozemek, který má 1000m2 a zastavitelnost tam je 30 %, znamená to, že stavba, včetně všech dalších staveb na pozemku (třeba garáž, altán,...) by neměla být větší než 300m2. Z osobní zkušenosti ale vím, že každý stavební úřad počítá procento zastavenosti jinak. Jednou jsem se setkal i s tím, že stavební úřad počítal do zastavenosti pozemku součet všech nadzemních podlaží.” Určitě je tedy dobré si na stavební úřad dojít osobně a zjistit, jak konkrétně zastavitelnost počítají.

Jak je to se zasíťováním?

Na zasíťování pozemku se vždy ptejte. Pro úplnou jistotu si od prodávajícího či realitního makléře vyžádejte informace o kolaudaci inženýrských sítí. Může se totiž stát, že v inzerátu uvidíte, že na pozemku sítě jsou. Trik je v tom, že nejsou zkolaudované. V tu chvíli je nemůžete používat a zabrání vám to v získání stavebního povolení.

Máte vyhráno, pokud je zkolaudováno? V Roztoklatech, kde Svépomocí.cz stavělo svou vzorovou cihlovou stavbu, došlo k tomu, že kvůli nedostatku vody vyhlásil provozovatel vodních sítí stop stav a nepřipojil nové pozemky, i když jsou zkolaudované. I na to jsme se Martina zeptali.
“Stalo se to, že ačkoli společnost, která měla na starosti dodávku vody smluvně a písemně zaručila, že je vody dostatek, noví lidé nebyli připojování. Sítě měli, ale netekla v nich voda a zřejmě další dva roky ještě nepoteče,” líčí nepříjemnou situaci Martin. Je tedy vhodné si pro jistotu zjistit poskytovatele a informovat se, zda napojuje na řád. To samé je dobré udělat u kanalizace.

Existují také sítě, které na první pohled nevidíte, nicméně mohou vám ve stavbě zabránit. Jak zjistit, že na vybraném pozemku nevede nic “závadného”? “Určitě bych se zaměřil na to, zda není v okolí nebo na vašen pozemku plynovod, který může omezit stavbu, má kolem sebe bezpečnostní ochranné pásmo. Na první pohled můžete vidět elektrické dráty, které kolem sebe také mají bezpečnostní ochranná pásma. Dále mě napadá ještě existence internetových kabelů, které spadají pod společnost Cetin. Ta může znemožnit stavbu na pozemcích a může být nutné zažádat o jejich přeložení, což stojí spoustu času,” upřesňuje Martin. Tyto věci doporučujeme ověřit ještě před samotnou koupí.

Příjezdová cesta

Je nutné si zjistit, kdo vlastní pozemek, po kterém budete přistupovat do svého domu. Pokud je to obec, není to problém, nicméně pokud je to soukromá osoba nebo není v katastru vlastník a koupi chcete financovat hypotečním úvěrem a stavbu poskytnout jako zástavu, bude to pro banku problém - v tu chvíli je pro ni nemovitost bezcenná. Po ověření je nezbytné zřídit si věcné břemeno průjezdu a průchodu.

Je třeba si dát pozor na realitní makléře?

Martinův názor je jasný. “Makléře si najímá prodávající, takže samozřejmě dělá vše proto, aby co nejlépe prodal. Ve světě je běžné, že i strana kupujícího má svého makléře. Neočekávejte, že vám makléř všechno řekne, neboť buď neví, nebo to nechce říct.”
Zjištění všech důležitých skutečností je tedy odpovědností kupujícího.

Sousedské vztahy

V případě, že plánujete stavět standardizovanou stavbu, není nutné se se sousedy seznamovat. Jakmile se budete pouštět do něčeho extravagantního, je to na zvážení. Každý soused vašeho budoucího pozemku je účastníkem stavebního řízení a může získávání stavebního povolení nějakým způsobem prodloužit nebo narušit. Někdy to bohužel bývá i záměrně.

Jaké vás čekají poplatky

Kromě kupní ceny pozemku vás čeká platba 4% daně z nabytí. Časté jsou poplatky za napojení na vodovodní řád a kanalizaci. Může se stát, že má vaše obec, město či vesnice zavedené speciální poplatky, například za zhodnocení pozemku. Platba bývá i za vynětí zemědělské plochy z půdního fondu. Veškeré poplatky je opět dobré ověřit na stavebním úřadu, aby vás následně nepřekvapily.

Pro usnadnění vaší orientace jsme pro vás s Martinem připravili tzv. check list, kde najdete ještě více tipů na otázky, které by vás před koupí pozemku měly zajímat. Najdete ho na tomto odkazu.

Za rozhovor Martinovi děkujeme!

 

Koupě pozemku a ohláska

$
0
0

Na konci ledna jsme koupili pozemek. Měli jsme ho zarezervovany už od 5/2018 majitel pozemku shodou okolností projektant nam začal dělat rovnou i projekt našeho RD. Cesta to byla dlouhá ale vyplatilo se. V lednu 2019 jsme podepsali kupní smlouvu a vlozilo se na katastr. Čekali jsme až bude pravomocně pozemek nás a začali jsme obíhat úřady. Nejdříve jsme zašli na SU kde "ochotná" referentka předala papír co a jak a nashledanou. Za cca 14 dní bylo vše podané na úřadech a už jsme jen čekali na souhlasna stanoviska naštěstí všechny byly souhlasné ?než vše přišlo uběhl měsíc a půl. Pak jsme hned vyplnili stavební ohlasku a odnesli na SU. 17.4 se to odevzdalo a 13.5 jsme měli stavbu povolenou.!! Těch X dní bylo dost psychicky narocnejch naštěstí jsme jen jednou museli něco doložit navíc, ale to jsme během dvou dnů vyřešili. 

Nechte si postavit dřevostavbu na klíč a dokončete ji svépomocí

$
0
0
Nechte si postavit dřevostavbu na klíč a dokončete ji svépomocí

Chystáte se na stavbu dřevostavby a chtěli byste ušetřit? Není nic jednoduššího, než si nechat postavit hrubou stavbu a zbytek si udělat sami podle příručky. O tom, jak to funguje, jsme si povídali s panem Pekárkem z firmy DNK system.

Sami si dokončíte jen to, na co si troufnete

DNK system nabízí ucelený certifikovaný stavební systém. Hrubou stavbu vám firma vyrobí a namontuje , abyste měli správně ošetřenou statiku, požární odolnost a deklarované tepelně-izolační vlastnosti. Následně si buď můžete nechat vše dokončit proškolenými partnery DNK systemu, nebo dostanete příručku, podle které si sami dům dokončíte.

Všechny partnerské firmy nabízí dodávku domu ve třech možných standardních provedeních:

  • Hrubá stavba
  • Bez interiéru – zde se jedná v podstatě o dům bez sanity - stavba má hrubé podlahy a vybroušené sádrokartony.
  • Dům na klíč – zde dostanete vše kromě kuchyně a krbových kamen.

 Můžete si objednat kteroukoliv z variant s tím, že zbytek si dodělat buď necháte, nebo doděláte sami.

{{gallery|leftHalf/}}

Jak dlouho to trvá?

Jak dlouho budeme čekat, než na nás s domem přijde vůbec řada? Jakmile budete mít hotovou základovou desku, stačí 3 měsíce. Stavba je rychlá, ovšem největším kamenem úrazu je stavební povolení, jehož vyřízení v dnešní době opravdu zabere spoustu času.

“Stavební povolení si můžete nechat vyřídit sami, ale pozor, podstatné je, aby bylo na dřevostavbu. Ve většině případů si DNK system stejně projekt musí překreslit do svého systému, aby bylo vše přesné,” říká pan Pekárek.

Případně si můžete nechat projekt udělat přímo od firmy DNK system.

Kolik lidí si dokončuje dřevostavbu svépomocí?

Co se týká počtu zákazníků, kteří si dřevostavby dokončují svépomocí, je to různé každý rok. Také je to různé u různých typů stavby. Většinou ale můžeme říct, že jde o 20-30 % u hrubých staveb, o 70 % u staveb bez interiéru a asi 10 % klientů si nechá udělat dům na klíč”.

Zvládnu to?

{{specialist|wholeWidth|12345}}Pokud se člověk chce pustit do dokončení dřevostavby svépomocí v kterékoliv fázi, je to vždy jen o zručnosti a preciznosti. Klíčové je zvládnutí parotěsné roviny. Musí se správně vyřešit detaily tam, odkud se může do konstrukce dostat voda.{{/specialist}}

Z exteriéru to znamená správné provedení fasády, osazení oken a venkovního parapetu. Zevnitř je to správné provedení vodoinstalace a zařizovacích předmětů (zabudování vany, sprchového koutu a správné připojení baterií a pračky).

Pokud máte obavy, můžete využít systém Moisturer Guard, který na tyto chyby upozorní. Jakmile se začne voda dostávat do konstrukce, systém vás na to upozorní, tudíž máte možnost udělat opravy ještě zavčasu. Rozhodně dříve, než kdybyste na chybu měli přijít sami. Může se tím ušetřit spousta starostí a peněz.

{{specialist|wholeWidth|12345}}Další důležitou věcí je, aby konstrukce zhotovené ze sádrokartonu, byly provedeny podle zásad výrobce desek a plnily protipožární funkci. K tomu musí být zhotovitel proškolen a mít certifikát na montáž protipožární konstrukce.{{/specialist}}

Jak budu vědět, jak mám postupovat?

Pokud se bojíte, že něco svépomocí rozhodně dělat nemůžete, uklidníme vás. Můžete si udělat sami i fasádu, když budete dodržovat technologický postup a používat ty materiály, které se používat mají.

K dokončení dřevostavby existuje příručka, kterou vydává DNK system. Konkrétně se jedná již o třetí verzi příručky, která byla obměňována na základě zkušeností. Dozvíte se, jak správně řešit asi 60 detailů u klasické dřevostavby, a to jak u jednopodlažní, tak u dvoupodlažní. Veškeré detaily v základu jsou řešeny pomocí OSB a parotěsné pásky, aby nedošlo k poškození parotěsné roviny.

{{tip|wholeWidth}}Pokud si s něčím nevíte rady, vždy můžete zavolat na technické oddělení a postup konzultovat. Nebojte se toho, je to rozhodně lepší, než udělat nějakou nevratnou chybu.{{/tip}}

Cena a záruka

Pokud vás zajímá alespoň orientačně cena, můžete se podívat na weby partnerů firmy DNK system, kteří dodávají domy z jejich systému. Zjistíte tam jednak přibližnou cenu jak hrubé stavby, domu na klíč i domu bez interiéru, a také, co různé varianty obsahují a co ne.

A samozřejmě důležitým bodem je také záruka.

Na statiku domu dostanete záruku 30 let, životnost konstrukce bývá ale kolem 50-70 let. Rozhodně se nemusíte bát životnosti dřeva. Záruka u oken záleží na výrobci, většinou až 5 let. Barevnost krytiny obvykle 25-30 let, zde ale záleží na typu krytiny.

U hrubé stavby se ovšem záruka nevztahuje na různé degradace konstrukce vlivem úniku vody. Pokud si toto dokončujete svépomocí, je nutné na to opravdu dbát. Jak jsme zmínili již výše, velkým pomocníkem v tomto ohledu je systém Moisture Guard, který možný únik vody ohlídá za vás a včas vás na něj upozorní.

Ztracené bednění, přípojky

$
0
0
Ztracené bednění, přípojky

Víkendová hurá akce dodělat ztracené bednění a přípojky za námi. Dnes s pomocí rodiny a Kubíka. Vše se stihlo, jedlo se a hlavně jsme se u toho všichni nasmáli...

Všechno při starém. Budík v šest. Připravit věci. Vyvenčit Sofí a na půl osmou jedeme do Rokycan na stavbu. Na osmou je objednaný beton. Ale! Tentokrát v mnohem početnější sestavě. Přijeli jsme kolem půl. V půl pět přijíždí libchvavská posila (Terez tatí s Jitkou). Kolem 3/4 se valí můj táta na skládačce a v košíku má prodlužku a velkou flexu. Nooo a na úplný závěr PO OSMÉ HODINĚ (čili se zpožděním) přijíždí Kubík z Hromnice. No a to je co se pracovní síly vše. Už chybí jen sladká tečka v podobě koláče a bábovky, ale ty přijedou mezi osmou a devátou.

Jsme v plné sestavě. Úkoly jsou rozdané. Jde se na to. Nejdříve bylo potřeba dodělat prostředek první řady. Bylo nás hodně, takže rychlovka. Jeden házel beton do kolečka, jeden vozil, někdo nosil bednění a síla z východu :) zakládala. Otázka hodinky možná ani ne.

Jde se na druhou a třetí řadu. Tady už to byla srandinda, jelo se v poklidu a začínalo se u toho i debatovat a hlavně vtipkovat (ale to až déle). Během stavby druhé a třetí řady, padla desátá hodina a tím pádem i přestávka na kávu atd. Holky se o nás postaraly neskutečně! Raut jak na Českém lvu! Koláč, makovec, bábovka, sušenky, tousty, řízky, zelenina, bylo tam toho fakt dost! Plná břicha a jde se pokračovat. Bednění se stavělo "skoro samo" a tak se začla řešit kanalizace. Nejdříve bylo potřeba krumpáčem dodělat poslední dodělávky a ještě jeden prostup, na který jsme zapomněli, když tam byl bagr.

Říká se: "Co není v hlavě je v nohách." Noo tak frajer, který to vymyslel asi nepočítal s variantou, že se musí kopat...takže u nás to bylo: "Co není v hlavě je v rukách.." no klasicky šílenost. Občas mi přijde, že místo půdy máme beton... nic méně po hodince a něco tvrdé makačky hotovo. Během toho se dojelo ztracené bednění a chybělo už jen vzít flexu, nahodit centrálu a nařezat chybějící kousky!

Kanalizace se ujal Terky tatí a Kuba, jelikož ten jí dělal asi poslední tři víkendy, tak aby mu to nechybělo :). Né bylko potřeba někoho zkušeného. Trochu se s tím kluci prali, ale nakonec se kanalizace stihla. Roztáhla se ještě voda a dnes zavíráme stavbu a jedeme dom, my ještě do Hornbachu.

V neděli ránko sraz jak jinak než na osmou. Začalo se snídaní, která se opět rovnala bufetové snídani v hotelu Hilton. Dnes byl úkol jasný! Vyzkoušet vodu,bylo zapotřebí vyzkoušet spojku, roztáhnout kopoflex, zapískovat, zaházet, poklidit a užít si aspon chvilku víkendu.

Všechno se stihlo cca do jedenácti. Největší peklo bylo asi zahazování. Jelikož v dnešní době, kdy se dá vše dělat bagrem a my tam s lopatama jak blbci...nooo na to nejde ani nic říct. Nicméně máme hotovo, ještě poslední baštění a můžeme se rozpustit. Na závěr je ještě potřeba se trochu popíchnout, aby byla nějaká ta sranda, která nás provázela celým víkendem.

Všem zúčastněným moc děkujeme za pomoc!

Ústí máme asi 7 km, Žamberk 15 km, Brandýs 12km...ale mekáč 50 km :D

Radon

$
0
0

Měření Radonu

17.5.2019 Proběhlo měření radonu.

Měření prováděl pan Jarolím z Českých Budějovic se kterým jsme se cca 14 dní přes maily domlouvali na termínu a ceně.

Na pozemku byl cca 1. hodinu  udělal vrt sem tam zabušil pár tyček a bylo jasno.

Verdikt zněl střední hodnoty radonu i přes to, že v radonové mapě jsme evidováni s nízkou hladinou radonu.

Do týdne pošle Fakturu, a do 14 dnů budeme mít PDF protokol z měření.

Ten už poputuje k architektovi. 

Bylo nám doporučeno dostatečné zaizolování základovédesky, aplikace asfaltové modifikované elastické pásy 4mm-5mm silné

co se týká podlahového vytápění doporučil jaký si systém odvětrávání. 

Vše budeme následně řešit s architektem.

 

Cena: 2200,-

Viewing all 2455 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>