Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - Seriál: Jak zateplit dům
Viewing all 2455 articles
Browse latest View live

Skrývka ornice

$
0
0
Skrývka ornice

Na pozemku mi chybí v průměru 70cm hlíny, ta původní byla dost tvrdá a štěrková, sem tam větší kámen či cihla. Měl jsem tam pět malých a jeden velký pařez. Ze silnice na pozemek nešlo díky 50cm hlubokému schodu sjet. V sobotu jsem byl domluvený, že naložíme vlečku za traktor s hlínou, pak se vyklopí na pozemku v místě, které chci zarovnat pod budoucí garáž na materiál a nářadí. Potom jsem si chtěl zajet půjčit přívěsný vozík, zajet pro betonovou dlažbu pod garáž a navézt na pozemek písek.

Bohužel po příjezdu začalo pršet. Vlečku jsem naložil asi s hodinovým zpožděním. Když byla vysypána na pozemek, zjistil jsem, že to je jak když plivnete do moře. Jel jsem si tedy půjčit přívěsný vozík. Tam jsem ale zjistil, že mi nefunguje zásuvka na tažném, vyhazuje pojistky. Z důvodu bezpečnosti jsem si tak vozík nepůjčil a vydal se zpátky domů. Po cestě jsem potkal smrtelnou dopravní nehodu a tak jsem místo 1,5km najel dalších 7km objížďkou.

Druhý den jsem rozebral zadní nárazník a hle ... závadu neodhalil. Objednal jsem proto za 500,- novou kabeláž. Mezitím jsem se vydal s krumpáčem na pozemek obkopávat pařezy. Bohužel jsem měl špatné rukavice, takže i přes ně se mi udělaly nepěkné mozoly. No co práce šlechtí. Třetí den jsem zajel na katastr dát vklad ve prospěch hypotéky. Odpoledne přišla elektroinstalace a tak jsem se jí jal instalovat. Večer jsem si tak jel půjčit vozík.

Ráno jsem si zajel pro betonovou dlažbu a navezl jí na pozemek. Vozík byl sice dvounápravový, ale nebržděný, což mi moc jistoty při jízdě nedodávalo. Ale povedlo se. Zajel jsem pak ještě pro vozík písku. Celkem jsem za ten den naložil a vyložil 4t. Večer jsem usnul dřív, než jsem ulehnul do postele.

Další den jsem pokračoval v kopání pařezů. Na obci jsem poprosil, jestli by mi nemohli přijet pomoc s bobkem (UNC). Po obědě jsem přijel na pozemek a velký pařez s malým byli venku. Pak mi došlo, že jsem jim zapoměl označit další dva malé pařezy. Začal jsem je tedy obkopávat, ale štěrkové lože mi to moc nedovolilo a tak jsem to vzdal. Mezitím přijel soused a tak jsme se dohodli na vzájemném podepsání souhlasů k projektu. Společně jsme zajeli za druhým sousedem, který nám to taktéž podepsal. Třetí a poslední sousedku jsem oběhnul další den.

Sousedka také podepsala, tak jupí, něco je hotové. Mezitím mi dovezli druhou vlečku hlíny za traktorem, ale opět to bylo jak plivanec. Naštěstí mi soused domluvil telefon na člověka s JCB a Tatrou a na obci mi řekli, kde si můžu nabrat kolik hlíny chci na zarovnání pozemku.

A byla tu zase sobota, přijel člověk s JCB a Tatrou, nejdřív mi vytáhnul zapomenuté pařezy a v rámci otáčení jsme v trávě našli další. V rámci toho jsme zkusili hrábnout do té škaredé hlíny, kde jsme našli krásně hlubokou ornici. Udělala se proto na dvě hromady skrývka do hloubky cca 50cm a navezla se pískojílovitá hlína. Bagrista mi luxusně udělal sjezd na pozemek a také místo pro garáž. Stihlo se bohužel navozit jen 4 tatry hlíny, tak pokračování příště. Ornice naštěstí vyjde na celý pozemek, takže nebudu muset nikde shánět.

Přenosil jsem tak dlaždice na místo pro garáž, ani jsem moc neřešil rovinu, stačí, když se po tom bude dát přejet paleťákem, ale +/- to v rovině je. Bohužel jsem zjistil, že mi tak 50dlaždic chybí, tak zase příště.

Poznatky do budoucna:

  1. nedělat nic ručně a počkat na bagr
  2. používat pevné a padnoucí rukavice, ideálně s gelovými výstélkami
  3. nejdřív dělat práce bagrem a až pak navážet materiál na přesné místo ať se nemusí přenášet

Vyměřování a zemní práce

$
0
0
Vyměřování a zemní práce

Zdravím čtenáře i všechny odvážné stavebníky, kteří se také rozhodli pustit do stavby domu svépomocí a hledají inspiraci, osobní zkušenosti nebo možná jen zase trochu jiný pohled na věc. V minulém díle jsem s vámi sdílel, jak probíhaly návrhy a vizualizace domu. Od té doby už jsem opět pokročil a dnes bych se chtěl podělit o další fázi stavby, a tou je zaměřování pozemku a první výkop do země.

Zaměření pozemku, lavičky a geodet

Pro úspěšné vyměření pozemku bylo nutné spočítat nultou výšku a výšku základové desky, kdy jsem sečetl jednotlivé rozměry na sebe navazujícího stavebního materiálu. Pak přišel na řadu výběr geodetické firmy, nákup latí, vrutů apod. na lavičky. Poté už jen zbývalo připravit podklady pro vytyčení stavby (geodetická firma je po vás bude vždy chtít a obecně se vyplatí mít je pořád při ruce) a zábava mohla začít. Potkal jsem se s geodetickou firmou a domluvil se s nimi, aby mi zaměření stavby převedli rovnou i na lavičky, protože na tento úkon jsem si svépomocí skutečně netroufnul. Ale stavbou domu svépomocí to stále nazývat můžeme, že? V rámci vyměřování jsem zastával roli dozorčího a jen jsem přihlížel, jak firma zaměřuje a vyznačuje stavbu zatlučením kolíků do země. Těšilo mě, že zatím nemám co zkazit.

Zemní práce

Jakmile jsme vše vyměřili, zajel jsem do obchodu pro vápno, hřebíky, zednický provázek + další užitečné propriety (pokud nechcete utratit majlant tak doporučuju kdyžtak sledovat letáky mají tam teď v sezóně fajn akce, já ušetřil dobrý koruny tady –> leták UNI HOBBY ale koukal jsem, že fajn akce mají teď i v HORNBACHU nebo OBI záleží co přesně sháníte) a pustil jsem se do vyznačování. Na sraz s bagristou jsem se velice těšil, jelikož jsem měl pocit, že tím celá stavba nabere rychlý spád. Pocit to byl oprávněný. Jakmile bagr poprvé hrábnul lžící do země, všechno se semlelo neuvěřitelně rychle – bagr bagroval, já průběžně odklízel okolo spadanou zeminu zpět do základových pásů (ušetří to dost práce a času) a kontroloval správnou hloubku i rovinu vyhloubeného terénu pomocí vodováhy. Rozhodně nic, co by obyčejný člověk s trochou trpělivosti a přesnosti nezvládnul. Od kolegy z práce, co si již prošel úspěšnou stavbou domu svépomocí, jsem získal cennou radu, a to, vysypat základové pásy nejprve kamenivem (konkrétně kačírkem), aby se beton nedostal do těsného kontaktu s vlhkou zeminou.

Sám se divím, jak jde zatím vše podle plánu a jsem zvědav, jak se popasuji s dalšími kroky stavby…

Projekt, vyřízení hypotéky

$
0
0
Projekt, vyřízení hypotéky

Projekt jsme zadali známému. Už 2 roky řešíme, jak situovat místnosti, nakonec jsme po koupi pozemku rozhodli, kde bude vjezd, studna, čistička, obývací prostor na jih, kuchyně na sever.

Chtěli jsme 4kk cca 140m2, když jsem si to propočítal, tak to vycházelo na 2mil, když jsem si spočítal 5kk 170m2 tak to vyšlo na max 2,3 mil., to není o moc víc, tak jsme šli do většího.

S projektantem jsme byli na pozemku, vymysleli jsme, kde bude cesta a rohy objektu, projektant projekt dělal 4 měsíce.

Při hypotéce už musel být projekt, takže jsme dělali projekt s tím, že nemuseli hypotéku dát, takže jsme platili projekt, který mohl být k ničemu, tak jsme doufali, že hypotéku dají a následně projekt povolí.

Nakonec vše ok, vyřízení trvalo 3 týdny.

Projekt byl odevzdán, hypotéka povolena. To celé za 3 měsíce.

Začátek pohádky

$
0
0
Začátek pohádky

Ahoj svépomocníci,

původně jsem vůbec neuvažoval o tom, že bych napsal pár článků o tom jak jsem se rozhodl splnit si svůj sen. Nicméně jak už to u lidí bývá, změnil jsem názor a tak se s vámi podělím o své zkušenosti se stavbou rodinného domu.

Pozn.: Následující příběh je inspirován skutečností, nicméně jména některých postav mohou být pozměněna a můžou se zde vyskytovat menší nepravosti.

Vynechám tu část, jak jsem snil o svém vlastním domě. První krok jsem učinil přibližně v březnu 2017. Tehdy jsem u práce studoval vysokou školu a byl jsem před bakalářskými státnicemi. Měl jsem všeho dost, nic mě nebavilo, učení mi nešlo a tak jsem se rozhodl, že strávím odpoledne browsováním po internetu a shánením pozemku. Pocházím z královehradeckého kraje, nicméně má tehdejší přítelkyně toužila po životě v Praze. Znáte to - kultura, spousta možností dělat cokoliv vás napadne a hlavně - je to cool ne?

Jenže já jsem kluk, co vyrůstal v domě kde nám šišky z borovic padali komínem rovnou do krbu. Takže jsem hledal spíš pozemek poblíž Prahy, kde to bude blízko do lesa. A fakt jsem ho našel!

Srdce buší, krev ve spáncích pulzuje - honem tam zavolej ať ti ho nikdo nevyfoukne! Tak jsem vzal telefon, volám na číslo a co se nedozvím? Jo tak on už je prodaný? Sakra! Jenže ty lidi se nade mnou slitovali - asi kvůli mému nadšení v hlase - a prozradili mi, že v okolí se několik pozemků prodává. Zkrátím to - do týdne jsem byl na místě, ukázal si prstem na pozemek, potřál si rukou s milou paní, předal nevratnou zálohu 50.000,- a začal řešit hypotéku.

Hypotéka na pozemek

S hypotékou jsem už měl své zkušenosti z koupě bytu, ve kterém jsem v tu dobu žil. Tak jsem si řekl, že si to oběhám sám, přeci to nebude složitější. Přišlo mi, že jsem musel vytisknout a poslat/přivézt tolik papírů, že kvůli mě musel vykácet třetinu lesů v republice.

Není se čím chlubit, všichni to dobře znáte, takže přibližně po šesti týdnech jsem se stal hrdým majitelem druhé hypotéky.

 

STŘIH: Zapomněl jsem vám říct, že od devatenácti jsem přemýšlel jak by měl můj dům vypadat - inspiraci jsem čerpal především z domu svých rodičů - layout místností nebyl dokonalý ale já to vylepšil - tedy doufám ;) Takže jsem si koupil svažitý pozemek, protože přeci ten sklep nebudu kopat na rovině, ne asi?

KLAPKA! Aááá AKCE!

Kde jsem tehdy pracoval vám neprozradím. Snad vám bude stačit, že se tam jezdí v červených autech s bílým pruhem a modrými světýlky, tam kde se je podařilo namontovat, aby to vypadalo hustě a všichni ostatní byli dostatečně o(c)hromeni.

Měsíčně mi chodilo 19.500,- čistého na účet za 240h v práci, platil jsem 8.000 za hypotéky, 3.500 energie, voda, fond a internet a jídlo pro dva lidi, protože přítelkyně tehdy ještě studovala. No neberte to. A já to tedy moc nebral, takže jsem zjišťoval jak si přivydělat. A protože na těch židlích, které rozhodují o vašem osudu coby příslušníka, sedí dle mého názoru zdařilé napodobeniny pánských přirození, bylo mi vysvětleno, že ty počítače přeci nesouvisejí s výkonem služby a ať jdu radši někam jezdit autodopravu nebo svařovat do fabriky.

Tak jsem šel. Teda vlastně jsem si sbalil věci, rozloučil se se svou druhou rodinou a uvolnil místo člověku, který se na tu možnost klepal jak ratlík a doteď mi děkuje za můj odchod, viď Lukáši? :)

V nové práci mi trvalo dva roky, než jsem vystoupal na měsíční příjem, se kterým se dá uvažovat o stavbě domu. K tomu jsem dokončil školu. Stálo mě to dost - osm let vztahu padlo na oltář mé cílevědomosti. Asi jsem šel moc na krev a přes mrtvoly, ale holt jsem tak trochu prevít od přírody, takže nadávat můžu jen sám sobě.

No a tak jsem se do toho baráku konečně pustil! :)

Projekt a byrokracie

Studii domu jsem si tedy udělal sám. Jen pár lidí jsem nechal kecat do toho jak to bude vypadat, kde co udělat jinak apod. Jenže prý na úřadě nestačí přijít s milimetrovým papírem rozměru reklamy na billboard, na kterém je nakreslená vaše představa o vašem bydlení na vašem pozemku.

Naštěstí můj kamarád dělá ve stavebnictví a projektanta mi poskytl. Čekal jsem setkání někde v kanceláři nebo v kavárně, ale my šli řešit mé představy rovnou do hospody. Úvodní věta zněla asi takto: "Michale mám toho moc, nevím jestli si můžu vzít na starosti ještě další projekt". Jenže já jsem "lubricated like a fox", takže po třetím pivu nastala konečně pravá chvíle vytáhnout papíry a přesvědčit projektanta jak skvěle jsem to sám vymyslel, a že to bude brnkačka.

A fakt jsem ho přesvědčil - teda spíš za to mohou ty monolitické konstrukce, založení na desce, suterén, zelená střecha a další kraviny, které mě napadly. Dokonce se nabídl, že za nějaké ty peníze navíc za mě oběhá úřady, obvolá správná místa atd. Trefa do černého (používaný slovní obrat, nikoliv rasistický výlev či účast na trestném činu)

Během 14 dnů jsem měl v mailu překreslenou studii v ArchiCADu (nechápu, že se mu můj výkres v LibreCADu nelíbil, copak jsem měl v Linuxu používat ukradenej software? To by mi Autodesk přetrhl certifikát). PrintScreeny máte ve fotogalerii.

Pak jsme si už jen volali, poladili pár detailů, a měli jsme připravené podklady pro úřady a statika. 

Kromě archeologů jsem nemusel řešit jediný úřad, takže za tuhle fázi dostávám zlatého bludišťáka a Souhlas s provedením ohlášeného stavebního záměru a pokračuji do dalšího kola.

Výkopové práce

S ohledem na skutečnost, že na 40m úhlopříčky mám převýšení takřka 5m jsem věděl, že tahle část bude strašná zábava. To vše podpořeno zkušenostmi místních, kteří občas narazí na skálu, bludné balvany, jíl a podobné radosti.

Nebylo čas ztrácet čas, takže jsem popadl telefon a začal shánět někoho, kdo pro mě vykope stavební jámu, vykopanou zeminu odvozí apod. Naštěstí to netrvalo dlouho a já si plácnul s chlapíkem, co to všechno ošéfuje. A skutečně - díru (jak ji familierně říkám) mám vykopanou. Bylo to pouhopouhých 590m3 rostlé zeminy. Tedy spíše rozrušené skály a trochy zeminy.

Chlapi tam lítali dva dny s 16t rypadlem a když bylo vše hotovo, prohlásili "Ty býložravče, tak takovouhle jámu jsme tady ještě nedělali".

Abyste se mohli pokochat tou krásou, opět mrkněte do fotogalerie. Já odevzdávám zlatého bludišťáka a se žlutou kartou jdu do dalšího kola, o kterém vám třeba něco napíšu v dalším článku.

 

 

výběr pozemku + financování

$
0
0
výběr pozemku + financování

V průběhu roku 2018 jsme se několikrát bavili o tom, jak řešit naše bydlení.

Celkem jsme strávili x desítek až stovek hodin na internetu hledáním vhodné nemovitosti - postupně jsme upravovali vzdálenost od Olomouce, požadavky na vybavení, atd...RD, které se nám líbili, zase byly mimo naše finanční možnosti. Začali jsme tedy uvažovat nad výstavbou vlastního domu.

V červnu jsme uviděli na webových stránkách nejmenované RK poměrně velký pozemek v obci Bělkovice-Lašťany, tedy kousek od Olomouce a v lokalitě, která se nám dlouhodobě líbí. Oslovili jsme makléřku, domluvili si schůzku a prohlídli si pozemek. Na první dobrou nás pozemek zaujal, přestože měl několik ALE. Po pár dnech váhání jsme nakonec nabídku neučinili.

Někdy v srpnu jsme jeli do Bělkovic na koupaliště. Ležíme u vody a říkáme si, že se nám tady strašně líbí :) mrkli jsme rychle na internet a ejhle, pozemek byl stále k prodeji. Kontaktovali jsme tedy znovu makléřku a učinili již závaznou nabídku. Ta ji oznámila majitelům (byli jsme v rámci těch dvou měsíců již 3 vážní zájemci) a domluvili jsme se. Pak již zbývalo složit rezervační poplatek, schválit hypotéku a posepsat kupní smlouvu.

Od listopadu 2018 již patří pozemek nám :)

přípojka elektřiny+ doprava unimobuňky

$
0
0
přípojka elektřiny+ doprava unimobuňky

Od koupě pozemku již uplynulo pár týdnů, a tak přišel čas začít budovat zázemí a přípojky.

Jako první jsme začali řešit připojení na elektřinu od ČEZu a na webovém portálu bazoš jsme našli použitou unimobuňku, která měla sloužit jako zázemí pro stavebníky.

S přípojkou ČEZu mi pomohl kolega, který má oprávnění a veškeré elektrozkoušky. Unimbuňku jsme dovezli z obce Hynkov (cca 10km od Olomouce). Pronajal jsem auto s hydraulickou rukou, které unimobuňku naložilo na valník a dovezlo na náš pozemek. Při sundávání z plošiny se nám unimobuňka v jednom rohu rozjela, což mělo bohužel tragické následky, ale o tom v dalším článku :)

stavba boudy na nářadí

$
0
0
stavba boudy na nářadí

Jak jste se již dozvěděli z předchozího článku, tak bohužel při sundávání unimobuňky z návěsu došlo k poškození jednoho rohu, kde přes zimu začalo zatékat a navíc i střecha se začala rozpadat.

 

Na jaře po důkladné prohlídce jsme se rozhodli, že ji zbouráme a část z ní použijeme na stavbu nové boudy. Jak jsme naplánovali, tak se i stalo. Použili jsme spodní železnou konstrukci + panely jako základ nové boudy.

V dřevocentru jsme nakoupili postupně KVH hranoly (8cm), palubky (5m o síle 22mm) a pustili se do díla.


A jak nám práce jde, můžete vidět průběžně na fotografiích :)

 

Aplikace UtilityReport vám výrazně usnadní získání stavebního povolení

$
0
0

Pokud se chystáte stavět, jako první krok si musíte vyřídit stavební povolení. K tomu ale potřebujete vědět, zda na vámi vybraném pozemku je vše v pořádku a zda jsou tam potřebné sítě. S tímto krokem, tedy podáním hromadné žádosti o vyjádření k existenci sítí, vám může pomoci aplikace UtilityReport dostupná na portálu MAWIS.

Zatím umí „jen“ zajistit vyjádření od správců sítí

UtilityReport vám zajistí jeden z pěti dokumentů, které potřebujete dodat stavebnímu úřadu pro získání stavebního povolení. Ovšem již brzy se snad podaří aplikaci rozšířit o možnost získání vyjádření i dotčených orgánů státní správy. Schválení stavebního povolení tak pro vás bude ještě pohodlnější. V současné době vám Utility Report ukáže seznam relevantních správců sítí, kterým je potřeba zaslat žádost o vyjádření k existenci sítí. Správce pak vydá vyjádření, zda má či nemá na konkrétním pozemku síť a kde přesně je. Další věci, jako je hygiena, hasiči, obec, sousedi atd. si však prozatím musíte zjistit sami. Pak teprve můžete žádat o schválení stavebního povolení.

Vše v jednom

Pokud máte pocit, že je aplikace zbytečná, a že si stejně všechno můžete obeslat a pozjišťovat na internetu sami, vyvedeme vás z omylu. Většinou byste museli obeslat v průměru 12-15 subjektů, ale například v Praze jich je i více než 30.

S UtilityReportem to zvládnete vše najednou. Jeho výhoda je v tom, že se jedná o hromadnou podatelnu žádostí. Vy si vše „naklikáte“ jen jednou a UtilityReport rozešle žádosti elektronicky do všech podatelen, jako například T-Mobile, CETIN, Innogy a dalším, kteří vás pak sami pěkně kontaktují s vyjádřením o existenci sítě. Stejně tak, pokud je nutné na některou podatelnu poslat dopis poštou, i ten vám v rámci hromadného podání UtilityRreport připraví.

Nemusíte se tedy zatěžovat s vyřizováním a obesíláním každé instituce zvlášť, můžete vše udělat snadno on-line a rychle z pohodlí domova. Elektronické podání do podatelny ČEZu bude spuštěno v průběhu května 2019.

Ve vybraných krajích a městech nemusíte ani ověřovat správce sítí

UtilityReport si navíc tvoří svůj registr správců technické infrastruktury sítí (RSTI), protože neexistuje žádný centralizovaný seznam, který by stát garantoval. V současné době UtilityReport aktivně využívá 8 ze 14 krajů v České republice a seznam správců sítí je v nich aktualizovaný v součinnosti se stavebními úřady. Ve zbylých 6 krajích bohužel nejsou seznamy aktualizovány pravidelně a může dojít k tomu, že UtilityReport nebude „vědět“ o některých subjektech. Jakýkoliv subjekt si můžete sami zadat ve třetím kroku žádosti a pomoci tak seznam aktualizovat.

Kolik mě to bude stát?

Určitě vás zajímá, co všechna tato zjednodušení budou stát konkrétně vás. Máme pro vás dobrou zprávu. Pokud jste občan, a nebudete realizovat více než 3 stavby za rok, bude pro vás tato služba zcela zdarma. Financuje ji totiž kraj nebo příslušné město.

UtilityReport myslí ale i na projektanty, developery, realitní kanceláře a další profesionální stavebníky. Těm služba pro větší pohodlí při profesionální práci nabízí zpoplatněné služby. Jak konkrétně, to se dozví na webu UtilityReport, kde si můžou v e-shopu zakoupit dvě varianty produktů podle úrovně funkcionality (Standard nebo Premium).

Paradoxně je zatím aplikace UtilityReport měsíčně využívána více ve zpoplatněné verzi, a to v 65 %. Veřejnou, nezpoplatněnou aplikaci pak využívá zatím 35 % žadatelů.


Realizace zavlažování

$
0
0

Dnes leckdo řeší jak dobře hospodařit s vodou. My také, a proto jsme se pustili do realizace zavlažování. Zahradu máme v kopci, zahrádka se aktuálně sestává z 8mi záhonů a skleníku. Podělím se o zkušenosti s realizací (polo)automatického zavlažování, protože tahat se všude s konvemi je fyzicky i časově dost náročné.

Než se případně pustíte do realizace něčeho podobného, mějte prosím na paměti, že pracujete s elektřinou a tu by měla zapojovat osoba s potřebým oprávněním.

Celý systém zavlažování by se dal rozdělit do třech částí:

  • schraňování a příprava vody pro závlahu
  • zavlažovací rozvody
  • řízení toku vody

Postupně tedy představím všechny 3 části (včetně slepých cest).

Schraňování a příprava vody

Vodu ze střech mám svedenu do podzemní nádrže o objemu 4m3 (ale hodilo by se více - celková roční spotřeba přesahuje objem 30m3). Do vím, tak na nádrže se dnes dá sehnat dotace, takže stojí za to se o to trochu zajímat. V nádrži je čerpadlo (běžné kalové s potřebným výtlakem (v našem případě asi 8m), které tlačí vodu 32m hadicí v délce asi 40m do sudu na vyvýšeném místě (převýšení asi 5m). V sudu je plovákový spínač Pumpa běžné konstrukce v režimu dočerpávání/doplňování. Na něj je napojeno čerpadlo. Díky tomu je v sudu trvale voda.

Ze sudu vede druhá PE hadice 25m v délce 30m směrem k záhonům. Na začátku hadice je vhodné umístit sací koš, aby byla voda voda odfiltrována od větších nečistot.

https://www.amazon.com/Titan-700-805-700805-Suction-Strainer/dp/B00IB00KGK
https://www.akva-tera.cz/38800-saci-kos-nerez.html
http://eshop.ittec.cz/saci-kos-mosaz-plast-3-4--/
nebo domácí výroby (prostě koule z drátěnky) ... hlavně aby tam nebyla zbytečná zpětná klapka.

Zakončení této hadice je lepší u horních záhonů (pokud máte stejně jako já zahradu v kopci).

Teoreticky lze udělat odbočku i z hadice vedoucí směrem vzhůru do sudu, ale to kvůli nečistotám nedoporučuji.

Zavlažovací rozvody

Prakticky vše zakoupeno na keja.cz
Zde je variant několik, záleží na preferencích
- hadice se zabudovanými kapkovači
- kapiláry
- kapkovače
- možná ještě něco jiného

Aktuálně máme relalizovaný systém hadice se zabudovanými kapkovači s roztečí 25cm
na jeden záhon 1x4m je nataženo asi 17m hadice - tedy ve 4 řadách u každého záhonu je ventil pro nastavení které záhony se mají zalévat a které ne.
Hadice jsou svedeny do místa kde je přívod vody z nádrže, zde je centrální vodní "rozvaděč".
Na začátku tohoto rozvaděče je nutné umístit tzv. sítový filtr!

Kapiláry a kapkovače jsem zatím nezkoušel - kapiláry mám připravené na testy, plánuji využití na automatické zalévaní květníků v domácnosti v době dovolených.

Nemám vyzkoušeno, kolik sezón rozvody (zejména kapkovače) vydrží.

Řízení toku vody

Ideální variantu bych viděl takovou, že by řízení nebylo třeba - že zavlažování bude trvale otevřené a vody proteče kapkovači tak akorát jen na základě vhodně nastaveného (hydrostatického) tlaku. Bohužel u hadice se zabudovanými kapkovači takové řešení využít nelze. Při minimálním výškovém rozdílu, (kdy kape ze všech kapkovačů,) proteče tolik vody že vůbec nelze uvažovat o úspoře.
Je možné že v případě kapilár a kapkovačů budou výsledky lepší.

Nezbývá tedy, než cíleně otevřít vodu jen na určitou dobu. Zde se určitě vyplatí hledat jak se dostat na dobrou cenu. Je spousta hotových řešení, ale ceny jsou opravdu vysoké.

Níže uvedené orientační ceny v případě aliexpress jsou i dopravou.

První slepá cesta byl mechanický časový ventil
https://armatury.heureka.cz/magg-mechanicky-casovy-ventil-regulator-0-az-120-min
Nedoporučuji - v zavřeném stavu vodu propouští, navíc je třeba dbát na přesné nastavení času (zejména tehdy, když chce nastavit třeba krátký čas - 10 minut apod).
Našel jsem podobnou digitální variantu (na baterky). Možná by to byla dobrá cesta
https://www.aliexpress.com/item/LCD-Display-Automatic-Intelligent-Electronic-Garden-Water-Timer-Rubber-Solenoid-Valve-Irrigation-Sprinkler-Control-Gasket-Design/32805966913.html
Ale nezkoušel jsem.

Zvolil jsem řešení jiné, technicky výrazně složitější, ale zdá se, že dobré (podstatné je, že k tomu nejsou žádné elektrotechnické znalosti). Stačí základní znalosti o tom stejnosměrném proudu.
1) Na první místě trafo na 12V (nechci z důvodu bezpečnosti po zahrádce tahat 230V). Stačit by mělo trafo kolem 50W. Příklad: https://www.google.com/search?q=spínaný+zdroj+48W+12V

2) Další důležitý prvek čas časový spínač/relé, který otevře vodu (ventil) na příslušnou větev ve vodním rozvaděči. V principu jsou možnosti 2 - analogový a digitální.

Analogový:

https://www.aliexpress.com/item/High-Quality-1pcs-Delay-Relay-Delay-Turn-on-Delay-Turn-off-Switch-Module-with-Timer-DC/32817881846.html
Cena si 35,-Kč
Výhody: lze s ním spínat i 230V (což nevyužívám). Technicky jednoduché zapojení.
Spíná vodič 12+
Nevýhody: Delší čas se nastavují dost nepřesně a zejména případná změna otevřené doby je náročná. Prostě je u toho potřeba celou dobu sedět, změřit otevřenou dobu a pak případně nepatrně pootočit trimmerem.
Při výpadku proudu a jeho opětovným nahozením se relé otevře stejně jako by byl kontakt sepnutý.
Je dobré mí k dispozici počítač k likvidaci. Z něho se hodí drátky se zakončením na pin na desce (takové ty drátky co vedou třeba k čelnímu panelu). Kromě toho je možné že se budou hodit nějaké switche (propojující 2 piny).

Digitální:

https://www.aliexpress.com/item/Trigger-Cycle-Timer-Delay-Switch-12-24V-Circuit-Board-MOS-Tube-Control-Module/32815816413.html
Cena: 50,-Kč
Výhody: lze nastavit přesný čas po jakou dobu je relé/spínač otevřen.
Lzde nastavit i různé speciality - třeba pustit vodu na 15 minut, pak elektřinu zavřít na půl hodiny (voda pak má čas se vstřebat) a tento cyklus opakovat 3x
Nevýhody: 12V+ je zapojeno trvale, přerušuje 12V- (nulu)
Tento konkrétní model neumožňuje spínat 230V (ale i takové modely jsou - jen nepatrně dražší)

Spínat lze propojením kontaktů. Což lze buď nějakým jednoduchým tlačítkem (což je pak jediná činnost kterou je třeba pro zalévání udělat).
A nebo plně automaticky (zatím neodzkoušeno) např pomocí sensoru vlhosti.
https://www.aliexpress.com/item/12v-soil-moisture-sensor-controller-module-automatic/1885464446.html
Může se hodit venku aby se nezalévalo když prší apod.
Nebo prostě spínacími hodinami třeba https://www.aliexpress.com/item/12V-Clock-Timer-Controller-24H-Timing-Three-Groups-Time-Memory-Control-Module/32705460316.html (vůbec netestováno) tam kde je třeba zalévat trvale (skleník). Nezkoušel jsem.

Poslední zásadní část je elektromagnetický ventil. Zvolil jsem takový který je kompatibilní s rozvody vody i s rozvodem elektřiny:
https://www.aliexpress.com/item/3-4-DC-12V-PP-N-C-Electric-Solenoid-Valve-Water-Control-Diverter-Device/32822520354.html
Cena: 90,-Kč
K němu stačí přivést přívod eletřiny od relátek.

Pro zkoušení relátek doma u stolu je dobré využít zbytky LED pásků, kterých má každý svépomocník doma plný šuplík.

Poznámka pro ty kteří na Aliexpress ještě nenakupovali. Je to takové tržiště podobně jako u nás třeba aukro.
Řekněme si na rovinu - v Čechách se řada výše uvedených udělátek ani vůbec nedá sehnat a pokud ano tak za leckdy i za násobně vyšší ceny. Je dobré se řídit počtem objednávek konkrétnoho prodejce a recenzemi (ale přiznám se, že se mi ještě nestalo aby něco nepřišlo).

K výše uvedenému jsem zakoupil ještě
https://www.aliexpress.com/item/3pcs-3-4-Female-Thread-To-20mm-Barb-Hose-Connector-Pipe-Coupling-Garden-Irrigation-Fittings-Tube/32811972523.html - vždy 2ks k jednomu ventilu

Při přípavě a nákupu jednotlivých prvků je dobré rozmyslet, kolik je třeba okruhů které se mají spínat. Já mám okruhy 3:
- skleník třeba zapínat každý den a na cca dvojnásobek doby než venkovní záhony 35minut
- níže položené záhony (kratší čas, protože v důsledku vyššího hydrostatického tlaku zde proteče více vody). Zapíná se na 15 minut jen když neprší
- výše položené záhony (delší čas, protože v důsledku nižšího hydrostatického tlaku zde proteče méně vody). Zapíná se na 20 minut jen když neprší

V případě, že by někdo potřeboval klasiku - tj sud na vhodném místě blízko záhonů a tak aby byl trvale plný. Tak zde se dá na přívod vody napojit běžný záchodový napouštěcí ventil (lze koupit u každého instalatéra), nově uvažuji o výměně za ventil do akvárií https://www.aliexpress.com/item/Aquarium-Plastic-Float-Ball-Valve-Shut-Off-Automatic-Feed-Fill-Fish-Tank-Water-Filter-Reverse-Osmosis/32891216325.html je výrazně menší. Na druhou stranu asi bude vyžadovat díru do sudu (záchodový napoušťák lze nainstalovat shora přes okraj sudu)

xxx

Hromosvod, dodělávky a stěhování

$
0
0
Hromosvod, dodělávky a stěhování

Zdravím všechny stavebníky. S hrdým pocitem mohu zvolat "JE HOTOVO" :) už podruhé...

Pak se uklidním, uvědomím si že jsme sice přestěhováni, ale tím práce nekončí, naopak začne zase ta "pracná část" a to je srovnání pozemku, vytvoření chodníčků okolo baráku, fasády,garážového stání, dřevníku, bazénu a nakonec plotu.

Minule jsme končili kuchyní, která se moc povedla, opravdu jsem pyšný na to jak jsem to vymyslel a navrhl, protože kuchyně je praktická prostorná a krásná. Po dodělání kuchyně jsme čekali na dodání obýváku a komplet pokoje pro malého. Vše na míru od truhlářů.

Zatím co jsme čekali na nábytek, zajel jsem s vozíkem do IKEA pro komody a stůl do ložnice. Ve starém bytě jsme měli udělanou od truhláře masivní postel z černého patinovaného lamina a přemýšlel jsem co k tomu. Narazil jsem na sérii MALM, která se vizuálně alespoň blížila k posteli, tak jsem je zakoupil. O tom jaký je to papírový šrot asi povídat nemusím, je jasné že za pár let až mi zůstane jednou šuplík v ruce, tak to rozštípu sekerou a spálím v krbu, protože jsem sice hodně náročný kvůli profesní deformaci, a i přes to, že jsem od toho nábytku vlastně nic nečekal tak jsem byl dost zklamán kvalitou a spojovacími prvky... ŠROT...

Po ložnici jsem se vrhnul na koupelnu, namontoval koupelnové skříňky, zapojil umyvadlo, baterie odpady atd a namontoval dveře do sprcháče. Bohužel máme vodu ze studny, která je trochu kamenitá, a ty krásné baterie a sprchové dveře za bambilión korun jsou po jednom sprchování samá kapička :( V minulém domě jsem měl ve sprcháči polykarbonátovou výplň s motivem kapiček a nebylo vidět i přes vysoce kamenitou vodu nic, průhledné sklo ve sprchovém koutě vypadá super, ale praktické to moc není :(

Poté jsem z chalupy přestěhoval nějaké věci které jsem si tam odklidil při stěhování se z prvního domu (nějaké malé kousky nábytku, pračka, mraky krabic se spotřebiči, nádobím, knihami atp). Najednou byla nová kuchyň defakto základně vybavená a dalo se tam fungovat. Zapojil jsem myčku a prohnal myčkou všechno nádobí které leželo 5 let na půdě sice pořádně zabalené, ale i tak...

Poté jsem nechal zhotovit hromosvod a udělat revizi na něj i vnitřní elektro, jelikož revize na vodu a odpady jsem již měl, tak aby jsme to měli komplet a veděli že je vše v pořádku. Hromosvod dopadl na jedničku, protože když jsem dělal zemnící pásek, tak jsem ho kusy ohnutých roxorů do "U" přibouchával do základových pasů aby se nekroutil a byl pěkně uprostřed. No a to pomáhá velmi s uzemněním, protože samotný pásek na štěrku a zalitý ze všech stran v betonu moc uzěmněn není... Pak se lidi diví že mají vysoký odpor a elektrikáři to musí douzemňovat tyčemi, což je nejen neefektivní ale i drahé.  

Následně dojeli truhláři s obývací sestavou a komplet pokojem pro malého, které jsem opět navrh na míru já. Bohužel zapomněli na pravé horní skříňce objednat dvířko se sklem, tak udělali obě plné, ale asi to tak necháme, vypadá to dobře.

Jakmile byl pokoj a obývák hotov, začali jsme v bytě balit a převážet osobákem věci které nepotřebujeme každý den. Zabralo nám to cca 6-7 jízd totálně narvaným kombíkem, a to jsme nešáhli na kuchyň v bytě. Teď přes velikonoční volno jsme se přestěhovali úplně. V pátek jsme s kamarádem co mi pomáhal stěhovat jeli 2x velkou dodávkou s postelí, komodami, počítačovým stolem, křeslem k PC, lednicí a mraky krabic. V sobotu jsme si dali "odpočinek" kdy se vybalovalo, pralo uklízelo atd... V neděli jsme jeli pro nějaký zbytek věcí hlavně do kuchyně (příbory, vařečky atp).

Proběhla pořádná první grilovačka, návštěvy atd...

Tímto je tedy to hlavní za námi, teď už jen dozvelebit vnitřek (obrázky, fotky, možná někde nějaká barva) a budu se muset soustředit na venek. Každopádně článek o krbu, fasádě, garážovém stání a plotu ještě na svépomocí.cz dám, ale to již bude vcelku za dlouhý čas, jelikož jak jsem již psal, stavěli jsme bez hypotéky, a nyní jsme totálně švorc :) Takže než se na to našetří, nějaký čas potrvá (pokud nevyjde ta Sportka :) ).

Pro ty co to zajímá a bude Vás asi většina, v současném stavu jsme na cca 3 000 000,- včetně pozemku a veškerého zařízení v domě:)

Stavbě a bydlení ZDAR.

Zakládání rohů a první řady zdiva z tvárnic Ytong

$
0
0
Zakládání rohů a první řady zdiva z tvárnic Ytong

Stavebník Dan původně neměl stavbu domu vlastníma rukama v plánu. Když ale nemohl dlouho sehnat realizační firmu, dal v práci výpověď a vrhnul se do stavby svépomocí po hlavě. Pro hrubou stavbu zvolil kompletní systém z tvárnic Ytong.

S kamerou jsme ho zastihli v době, kdy už měl postavené první nadzemní podlaží a vybetonovaný strop. Jako správný svépomocník jsem přiložil ruku k dílu.

Bezplatná služba založení rohů

Při zakládání obvodových stěn z tvárnic Ytong využil Dan bezplatnou službu založení rohů. V prvním kroku se pomocí rotačního laseru měří výška základové desky, nebo v našem případě výška stropu.

Protože byla v části domu vybetonovaná atika, museli jsme si při měření rovinnosti posunout přijímač laseru na lati o 250 mm, tedy o výšku jedné tvárnice.

zmena 2

Rozmístění tvárnic do rohů domu

Podle projektové dokumentace je třeba tvárnice rozměřit nejen na délku stěn, ale také úhlopříčně, aby byla dodržena kolmost stěn v rozích domu. Po umístění tvárnic dle předepsaných rozměrů jsme si na desku obkreslili jejich pozice a rozmíchali Ytong zakládací maltu.

Usazení tvárnic do zakládací malty

Na jeden pytel Ytongové zakládací malty je potřeba přibližně 9 až 10 litrů vody. Malta se nanáší ve vrstvě vysoké minimálně 10 mm a maximálně 40 mm.

Pokud bychom se při zakládání tvárnic setkali s většími nerovnostmi než 40 mm, je nutné zmenšit výšku tvárnice ukládané do nejvyššího místa desky nebo stropu.

stažený soubor 6 mensi

Řezání tvárnic nám výrazně ulehčovala pásová pilu od Ytongu.

Všechny rohové tvárnice jsme postupně usadili do zakládací malty. Rotačním laserem jsme zkontrolovali, zda jsou ve stejné výšce a pomocí vodováhy a gumové paličky zajistili rovinnost ve svislém i vodorovném směru.

Po usazení všech rohových tvárnic mezi nimi stačilo natáhnout zednickou šňůru a opakovat postup zakládání u všech tvárnic v první řadě obvodového zdiva.

stažený soubor 12 mensi

Vytvrdnutí malty do dalšího dne

Abychom měli jistotu, že bude zakládací malta řádně vytvrdnutá, ukončili jsme práce na stavbě po založení první řady tvárnic a zdění dalších řad si nechali až na následující den.

přípojka vody

Projekt domu

Jak proběhl workshop strojní aplikace vnitřní vápenné omítky

$
0
0
Jak proběhl  workshop strojní aplikace vnitřní vápenné omítky

Na bezmála třicet účastníků prvního letošního stavebního workshopu čekalo, kromě Pavla Tesárka, slunce a perfektně připravená stavba. Ústředním tématem byla strojní aplikace vnitřní vápenné omítky Baumit Klima. Všichni přítomní se nemohli dočkat, až uvidí aplikaci naživo.

Po krátkém uvítání na stavbě v obci Předboj již přišli na řadu odborníci ze společnosti Baumit, kteří představili paropropustné omítky Baumit Klima a ukázali její aplikaci, následné zpracování až po finální filcování.

Živá diskuze o cenách omítek

Během ukázky probíhala živá diskuze. Nejvíce se na sobotním workshopu řešila příprava podkladu i samotné zpracování materiálu. Řeč se zavedla také k zajímavému cenovému srovnání jednotlivých typů omítek.

{{gallery|leftHalf/}}

„Na první pohled by se u jedné omítky mohlo zdát, že je v porovnání s druhou omítkou drahá. Ovšem když k pořizovací ceně započítáme zpracování, potřebnou vrstvu, další práce a vrstvy nutné k dokončení finální omítky, můžeme zjistit, že je tomu naopak,“ řekl Pavel Tesárek.

Jak se workshop líbil svépomocníkům?

Níže uvádíme vybrané komentáře od účastníků. Ten poslední opravdu zahřeje!

"Workshop byl přínosný, byl jsem rozhodnut pro sádrové omítky a nyní jsem na vážkách, jestli jít do Klima omítek, alespoň do některých místností."

"Díky za super akci, odnesl jsem si základy o omítkách, které mi chyběly."

"Na akci oceňuji, že člověk vidí pracovní postupy a může se setkat s realizační firmou."

"Líbilo se nám to, hlavně ta praktická ukázka. Teď víme, na co si dát pozor. Využijeme to při stavbě našeho domu."

"Workshop se mi strašně líbil. Děkuji Pavlovi Tesárkovi, protože díky jemu jsme se s přítelkyní rozhodli postavit si vlastní dům!"

Omítka Baumit Klima

Nová vápenná omítka Baumit Klima je díky svému složení a mikroporézní struktuře schopna pojmout velké množství vzdušné vlhkosti a následně ji při nízké relativní vlhkosti vzduchu rovnoměrně uvolňovat do interiéru. Slouží tak jako účinná regulace vlhkosti v interiéru. Více se o omítkách a o tom, jak přispívají ke kvalitě zdravého bydlení, dozvíte v tomto videu.

 

Máte tip na téma dalšího workshopu? Pošlete nám jej na email podpora@svepomoci.cz

Děkujeme všem účastníkům!

Tým Svépomocí.cz


Přívod elektřiny - stavební rozvaděč a ČEZ

$
0
0
Přívod elektřiny - stavební rozvaděč a ČEZ

Protože na hranici pozemku je již pojistkový (HDS) i elektroměrový sloupek je práce o něco jednodušší. Obvykle by bylo nutné vykopat díru na elektroměrový rozvaděč (sloupek), propojit s pojistkami ve vedlejším sloupku a vyvést vývod.

Články ohledně této stavby budou vycházet také na mé stránce https://www.mylms.cz/stavba-domu/

 

Nyní je potřeba pouze rozvaděč osadit jističem, vyvést kabel na stavební rozvaděč a vše nahlásit u ČEZu. Ten má snad rok na osazení elektroměru a případně přijímače HDO. Záleží samozřejmě na zvolené sazbě. Poplatek za jistič (rezervovaný příkon) je 500 Kč/A při použití 3f jističe a nebo 200 Kč/A při jednofázovém jističi.

Já jsem si zvolil asi nejběžnější jistič – 3f 25 A, charakteristiky B. Je nutné dodržet připojovací podmínky. Ohledně jističe platí zejména, že třífázový musí mít hodnotu od 6 do 125 A (1fázový do 25 A; nad 80 A se osazuje nepřímé měření), mít vypínací charakteristiku B (jiná je možná po domluvě s distributorem) a musí mít nezáměnné označení (některé typy jističů toto nemají!).

Přívod do elektroměrového rozvaděče je z pojistkového sloupku (HDS – Hlavní Domovní Skříň). Kabel (AYKY 4×16) byl již přiveden od ČEZu. Bylo akorát nutné ho připojit na jedné straně k jističi a na druhé k pojistkám. V žádném případě nikomu nedoporučuji, aby se v pojistkovém rozvaděči hrabal! Toto je určeno opravdu pouze pro odborníky s platnou vyhláškou 50 – přívod do rozvaděče je jištěn velkými pojistkami (řádově přes 100 A) a při zkratu to neprská, ale hoří a taví se! Zde je opravdu nutné svěřit práci elektrikáři.

Proč 4 a ne 5 vodičů? Zajímá vás, co hrozí při špatném zapojení? Koukněte do článku Duhy sítí a jejich možné poruchy – Síť TN.

Hliníkové vodiče jsem natřel kontaktní vazelínou na hliník Wago Alu-plus, aby se zamezilo oxidaci. Vodiče je samozřejmě nutné dostatečně dotáhnout jak v HDS, tak v jističi. Použitý jistič navíc musí umožňovat připojení Al vodičů. Při odizolovávání vodičů je nutné být opatrný, aby nedošlo k poškození žíly třeba naříznutí nožem apod. Mohlo by se po čase stát, že vodič praskne a přeruší se. Dále je dobré hliníkové vodiče nestáčet do očka – když se svorka opírá o vodič jenom na jedné straně je jakoby samosvorná. Kabel je nutné označit štítkem -  o jaký typ kabelu se jedná a jeho směr. Nože pojistek je dobré opatřit kontaktní vazelínou, aby nedocházelo k jejich oxidaci.

Za elektroměr jsem kabelem CYKY-J 5×6 mm připojil dočasný vývod – 3f zásuvku 32 A s vestavěnou zásuvkou na 230 V. Za zásuvku bude připojen stavební rozvaděč, který bude osazen dalšími jističi a proudovým chráničem. Kabel je veden v chráničce Kopoflex, aby nedošlo k mechanickému poškození kabelu. Vnitřek elektroměrového sloupku je nutné vyplnit pískem, nebo keramzitem, aby se zabránilo kondenzaci vlhkosti uvnitř. Na to celé je potřeba revizní zpráva od revizního technika elektro.

Pozor, od roku 2019 musí být i 32A zásuvky připojeny přes proudový chránič. Je tedy pravděpodobné, že na toto provedení nedostanete kladnou revizi, nebo že to ČEZ odmítne připojit. Vhodnou variantou je na kabel připojit malý zásuvkový rozvaděč s proudovým chráničem a zásuvkami.

 

 

Na stránkách ČEZ Distribuce je nutné vyplnit žádost o připojení odběrného místa. Jako přílohu je nutné přiložit katastrální mapu s vyznačeným místem stavby a doklad o vlastnictví. Cca dva dny po vyplnění žádosti mi přišel mail s informací, že jim dopis dorazil a odkazem na stránku, kde si lze prohlédnout postup. Stačí zadat zákaznické číslo, číslo žádosti a datum narození a zobrazí se přehledná tabulka s aktuálním stavem žádosti.

 

Cca za 14 dní přišel návrh smlouvy který jsem podepsal a odeslal zpět. Nyní je třeba nechat udělat revizi připojení. V revizi se uvádí číslo smlouvy s ČEZem, takže je nutné mít nejdříve smlouvu a až potom revizi. Tu jsem poté odeslal mailem. Čekám, čekám, čekám dalších 14 dní a nic se neděje…

Po nějaké době se postup zasekl na čísle 6 („Pro vlastní připojení k soustavě doložte splnění Technických podmínek připojení v souladu s uzavřenou smlouvou“). Co to sakra znamená, co jsem zapomněl? Píši tedy do ČEZu a odpověď je „jasná“. Musím kontaktovat svého obchodníka. WTF, takže musím vyplnit další formulář a zažádat o odběr elektřiny? Čert aby si vzal všechny ty alternativní dodavatele… Na stránkách tedy stahuji formulář DE10, ten vyplním a spolu s plnou mocí odesílám do ČEZu. Asi je pravda, že jsem si to mohl přečíst dříve přímo na stránkách ČEZu.

Po pár dnech telefon, domluvili jsme si nějaký nejasnosti (sháněli revizi, kterou jsem jim posílal asi třikrát) ujistili mě, že elektroměr bude osazen okolo zadaného termínu (chtěl jsem to asi půl roku napřed). Cca v polovině domluveného měsíce zavolal technik ČEZu, že je na parcele a chystá se zapojit elektroměr. Ten namontoval, zaplomboval a je hotovo. Samozřejmě, poté následoval dopis a mail od ČEZu s číslem účtu kam mám posílat peníze…

 

Takže ještě jednou popořadě (jak to probíhalo u mě):

  1. Pojistkový (HDS) a elektroměrový sloupek jsem už měl na hranici pozemku.
  2. Osazení Hlavního jističe, vývod na stavební rozvaděč.
  3. Žádost na ČEZ distribuce. Vyplnit formulář „žádost o připojení odběrného místa“.
  4. Se smlouvou zajít za revizákem, který udělá revizi (musí v ní být číslo smlouvy z bodu 3).
  5. Na ČEZu zažádat o připojení. Nutné odeslat ještě plnou moc a revizi.
  6. Pokud je vše OK, mělo by být odběrné místo připojeno.

Rozvody&Instalace aneb samej drát a trubka

$
0
0

Jen co se dostavěly příčky, začlo se s rozvody elektra a vody. Samozřejmostí byla klasická otázka, od koho si to nechat udělat.

Elektroprojekt nám dělala jedna plzeňská firma, ale cena za to, že nám tam ty kabely i natahají nás posadila na zadek. I s materiálem by to ve výsledku dělalo kolem 100k. Takže jedno velké ne díky. Kabeláž jsme koupili sami a jak už to tak bývá přes známé jsme sehnali pána, který ve svém volnu s manželem vše natahá. Ve výsledku i spokojenost, poněvadž pan elektrikář už má nespočet zkušeností a sám vymýšlel různé možnosti a vymoženosti ještě před tím, než se začalo sekat.

Sekání do VPC, jak už jste určitě všude slyšeli, není žádná sranda. Příčky 17´ se dost často i lehce dají prorvat skrz na skrz, rády se samy bortí. Systém vnitřních děr vně cihly jsou naopak velice šikovné, kde se nemusí vysekávat celé kolejničky. Problém ale nastal u překladů, které díry v sobě nemají (Sendwix). Museli jsme si poradit jinak, tedy drát probourat do vedlejší díry a obejít překlad směrem hore (tudíž práce navíc).

Instalatéři si vše dělají sami, manžel jim jen předsekal některé zdi, co stihl. Předem jsme je informovali o VPC, ale i tak byli zaskočeni a ještě si museli dojet domů pro diamantovej kotouč. Pro nás naopak přišla konečně ta příjemnější část, kdy jsme mohli zahodit lopaty a vymýšlet, jak bychom chtěli, aby koupelny vypadaly. Projeli jsme různé Siko, Senesi a jiné místní koupelny (Soukup), abychom nakonec skončili v (mnohem levnějším) Hornbachu, kde byla zrovna výprodej na kachle, které jsme měli v představách. Keramiku a kohouty jsme vybrali od Ravaku. Vybrali jsme si, i přes varování instalatéra, rim-off záchodovou mísu.

 

Začátek pohádky

$
0
0
Začátek pohádky

Ahoj svépomocníci, původně jsem vůbec neuvažoval o tom, že bych napsal pár článků o tom, jak jsem se rozhodl splnit si svůj sen. Nicméně jak už to u lidí bývá, změnil jsem názor a tak se s vámi podělím o své zkušenosti se stavbou rodinného domu.

Pozn.: Následující příběh je inspirován skutečností, nicméně jména některých postav mohou být pozměněna a můžou se zde vyskytovat menší nepravosti.

Vynechám tu část, jak jsem snil o svém vlastním domě. První krok jsem učinil přibližně v březnu 2017. Tehdy jsem u práce studoval vysokou školu a byl jsem před bakalářskými státnicemi. Měl jsem všeho dost, nic mě nebavilo, učení mi nešlo a tak jsem se rozhodl, že strávím odpoledne browsováním po internetu a shánením pozemku. Pocházím z královehradeckého kraje, nicméně má tehdejší přítelkyně toužila po životě v Praze. Znáte to - kultura, spousta možností dělat cokoliv vás napadne a hlavně - je to cool ne?

Jenže já jsem kluk, co vyrůstal v domě, kde nám šišky z borovic padali komínem rovnou do krbu. Takže jsem hledal spíš pozemek poblíž Prahy, kde to bude blízko do lesa. A fakt jsem ho našel!

Srdce buší, krev ve spáncích pulzuje - honem tam zavolej, ať ti ho nikdo nevyfoukne! Tak jsem vzal telefon, volám na číslo a co se nedozvím? Jo tak on už je prodaný? Sakra! Jenže ty lidi se nade mnou slitovali - asi kvůli mému nadšení v hlase - a prozradili mi, že v okolí se několik pozemků prodává. Zkrátím to - do týdne jsem byl na místě, ukázal si prstem na pozemek, potřál si rukou s milou paní, předal nevratnou zálohu 50.000,- a začal řešit hypotéku.

Hypotéka na pozemek

S hypotékou jsem už měl své zkušenosti z koupě bytu, ve kterém jsem v tu dobu žil. Tak jsem si řekl, že si to oběhám sám, přeci to nebude složitější. Přišlo mi, že jsem musel vytisknout a poslat/přivézt tolik papírů, že kvůli mě musel vykácet třetinu lesů v republice.

Není se čím chlubit, všichni to dobře znáte, takže přibližně po šesti týdnech jsem se stal hrdým majitelem druhé hypotéky.

STŘIH: Zapomněl jsem vám říct, že od devatenácti jsem přemýšlel jak by měl můj dům vypadat - inspiraci jsem čerpal především z domu svých rodičů - layout místností nebyl dokonalý ale já to vylepšil - tedy doufám ;) Takže jsem si koupil svažitý pozemek, protože přeci ten sklep nebudu kopat na rovině, ne asi?

KLAPKA! Aááá AKCE!

Kde jsem tehdy pracoval vám neprozradím. Snad vám bude stačit, že se tam jezdí v červených autech s bílým pruhem a modrými světýlky, tam kde se je podařilo namontovat, aby to vypadalo hustě a všichni ostatní byli dostatečně o(c)hromeni.

Měsíčně mi chodilo 19.500,- čistého na účet za 240h v práci, platil jsem 8.000 za hypotéky, 3.500 energie, voda, fond a internet a jídlo pro dva lidi, protože přítelkyně tehdy ještě studovala. No neberte to. A já to tedy moc nebral, takže jsem zjišťoval jak si přivydělat. A protože na těch židlích, které rozhodují o vašem osudu coby příslušníka, sedí dle mého názoru zdařilé napodobeniny pánských přirození, bylo mi vysvětleno, že ty počítače přeci nesouvisejí s výkonem služby a ať jdu radši někam jezdit autodopravu nebo svařovat do fabriky.

Tak jsem šel. Teda vlastně jsem si sbalil věci, rozloučil se se svou druhou rodinou a uvolnil místo člověku, který se na tu možnost klepal jak ratlík a doteď mi děkuje za můj odchod, viď Lukáši? :).

V nové práci mi trvalo dva roky, než jsem vystoupal na měsíční příjem, se kterým se dá uvažovat o stavbě domu. K tomu jsem dokončil školu. Stálo mě to dost - osm let vztahu padlo na oltář mé cílevědomosti. Asi jsem šel moc na krev a přes mrtvoly, ale holt jsem tak trochu prevít od přírody, takže nadávat můžu jen sám sobě.

No a tak jsem se do toho baráku konečně pustil! :)

Projekt a byrokracie

Studii domu jsem si tedy udělal sám. Jen pár lidí jsem nechal kecat do toho jak to bude vypadat, kde co udělat jinak apod. Jenže prý na úřadě nestačí přijít s milimetrovým papírem rozměru reklamy na billboard, na kterém je nakreslená vaše představa o vašem bydlení na vašem pozemku.

Naštěstí můj kamarád dělá ve stavebnictví a projektanta mi poskytl. Čekal jsem setkání někde v kanceláři nebo v kavárně, ale my šli řešit mé představy rovnou do hospody. Úvodní věta zněla asi takto: "Michale mám toho moc, nevím jestli si můžu vzít na starosti ještě další projekt". Jenže já jsem "lubricated like a fox", takže po třetím pivu nastala konečně pravá chvíle vytáhnout papíry a přesvědčit projektanta jak skvěle jsem to sám vymyslel, a že to bude brnkačka.

A fakt jsem ho přesvědčil - teda spíš za to mohou ty monolitické konstrukce, založení na desce, suterén, zelená střecha a další kraviny, které mě napadly. Dokonce se nabídl, že za nějaké ty peníze navíc za mě oběhá úřady, obvolá správná místa atd. Trefa do černého (používaný slovní obrat, nikoliv rasistický výlev či účast na trestném činu)

Během 14 dnů jsem měl v mailu překreslenou studii v ArchiCADu (nechápu, že se mu můj výkres v LibreCADu nelíbil, copak jsem měl v Linuxu používat ukradenej software? To by mi Autodesk přetrhl certifikát). PrintScreeny máte ve fotogalerii.

Pak jsme si už jen volali, poladili pár detailů, a měli jsme připravené podklady pro úřady a statika. 

Kromě archeologů jsem nemusel řešit jediný úřad, takže za tuhle fázi dostávám zlatého bludišťáka a Souhlas s provedením ohlášeného stavebního záměru a pokračuji do dalšího kola.

Výkopové práce

S ohledem na skutečnost, že na 40m úhlopříčky mám převýšení takřka 5m jsem věděl, že tahle část bude strašná zábava. To vše podpořeno zkušenostmi místních, kteří občas narazí na skálu, bludné balvany, jíl a podobné radosti.

Nebylo čas ztrácet čas, takže jsem popadl telefon a začal shánět někoho, kdo pro mě vykope stavební jámu, vykopanou zeminu odvozí apod. Naštěstí to netrvalo dlouho a já si plácnul s chlapíkem, co to všechno ošéfuje. A skutečně - díru (jak ji familierně říkám) mám vykopanou. Bylo to pouhopouhých 590m3 rostlé zeminy. Tedy spíše rozrušené skály a trochy zeminy.

Chlapi tam lítali dva dny s 16t rypadlem a když bylo vše hotovo, prohlásili "Ty býložravče, tak takovouhle jámu jsme tady ještě nedělali".

Abyste se mohli pokochat tou krásou, opět mrkněte do fotogalerie. Já odevzdávám zlatého bludišťáka a se žlutou kartou jdu do dalšího kola, o kterém vám třeba něco napíšu v dalším článku.

Instalace oken, vodoinstalace a elektroinstalace

$
0
0
Instalace oken, vodoinstalace a elektroinstalace

Letošní, snad poslední, stavební sezónu jsme začali instalací oken a vrat na začátku března a hned následovala instalace vodovodního potrubí s odpady. Na začátku dubna nastoupil elektrikář a pustil se do své části.

Nabídky na okna, vchodové dveře a garážová vrata jsem začal shánět v průběhu podzimu. Ve hře byli místní dodavatelé s profily Vekra, německý Galean (s výrobou v Polsku) a německá Veka. Vekra byla ale o dost dražší a výhody jsem nenašel žádné, tak šla z kola ven. Zbylí 2 byli s cenou i parametry podobně, zvolil jsem ale radši „vyrobeno v Německu“ s profilem Veka. Vybrali jsme širší profil Softline 82 a do něj trojsklo 4-18-6,4-16-4. To prostřední divné 6,4 tlusté sklo je bezpečnostní sklo Connex s folií vevnitř, které jen tak lehce někdo nerozbije a nevleze nám dovnitř a protože máme bungalov, tak jsme ho dali všude. Nárůst ceny není velký – pár tisícovek.

Nemáme žádné velké tabule nebo HS portály, tak byla instalace celkem v pohodě. Celková plocha oken je cca 15m2. K tomu jsme vybrali plastové vchodové dveře Ida HPL ze sortimentu Perito v témže širokém plastovém profilu s tloušťkou izolační výplně 48mm – taková střední cesta v kvalitě i ceně. Na garážová vrata jsem chytil akci u firmy Kružík. Instalace všech výplní otvorů proběhla v jeden den celkem bez problémů, okna pak přijeli po pár dnech seřídit. Vše je v tmavém hnědém dekoru dřeva ořech.

{{gallery|leftHalf/}}

Další na řadu přišli během zimy domluvení vodáci a během cca 7 dní nainstalovali odpady a rozvody vody. Ve spolupráci s nimi také udělali přípravu topenáři a dodělali koncovky potrubí primárního okruhu z vrtu do budoucího tepelného čerpadla. V domě je voda rozdělena do dvou okruhů – voda do dvou WC a zbytek. Okruh pro WC vede za dům potrubím pod základovou deskou tam a zpět a je to připraveno na napojení do dešťové jímky (když zbudou peníze) a využívaní dešťové vody pro splachování.

Zpracoval jsem si odborný posudek (z dokumentace a podle internetu) a zažádal jsem si i o dotaci v programu Dešťovka, ale asi ji nakonec nevyužiji, protože dodavatel vody SčVK tuto dotaci velmi nerad a hází do toho vidle všem ve svém rajónu. Každé osobě v nemovitosti hodlá při využití dešťové vody pro splachování napařit paušál za další zdroj vody a platit tak cca 120m3 nespotřebované vody ročně navíc by mi finančně moc nevycházelo. Prozatím tedy budu splachovat pitnou vodou. Druhá vodovodní větev půjde přes změkčovač vody (máme tvrdost vody přes 4 mmol/l) do zbytku domu a do tepelného čerpadla na ohřev. Z něho pak cirkulační okruh teplé vody po domě.

Veškeré rozvody vody jsou jen v malé části domu, o to vydatnější je ale nálož trubek na podlaze. Veškeré vodní vedení je v DN 25, odbočky 20 a důkladně obaleno mirelonem (teplá voda 16mm mirelonu).

V dubnu u nás začal kralovat elektrikář. Výběr také nebyl jednoduchý a jako skoro u všeho se spíše nesl  v duchu: „Bude vůbec někdo ochoten to z důvodu vytížení udělat?“. 2 nabídky jsem ale nakonec získal a i něco ukecal a vybral jsem nakonec elektrikáře, kterého mi doporučil známý jako prvního. Zatím se zdá, že to byla dobrá volba. Během 3 týdnů vše vydrážkoval, natahal, zasádroval i po sobě uklidil. Pokračovat bude po vylití podlahy a po omítkách.

Vodáci i elektrikář byli supr chlapy, byla s nima rozumná a rychlá domluva na čemkoli a odvedená práce se zatím zdá být bez jediné vady. Oknaři byli v tomto lehce horší, jejich šéfík trochu nerudný, ale jinak profík a odvedená práce taky celkem dobrá. Jen jedny dveře na terasu budou muset přijet seřídit znova. U oken i francouzských dveří si dávali zbytečně fóra a rozměry mohli být minimálně o 1-2 cm větší a méně pěny okolo. Francouzské dveře také posadili dost nízko (nebo si trochu sedly), tak nevím jestli nebude problém s výškou čisté podlahy, aby spodek dveří nedrhnul o podlahu.

{{tip|wholeWidth}}Ještě upozornění pro ty, co také použijí cihly plněné vatou Porotherm Profi T – jsou velmi křehké a nikdo z řemeslníků s nimi nemá zkušenosti a neví, jak se k nim chovat. Všechny tedy stále dokola upozorňujte – vrtat bez příklepu a kotvit dostatečně dlouhými prvky s hmoždinkami minimálně 8 cm dlouhými, aby se nekotvilo jen do první slupky 1,5cm tlusté, ale i do té následující.{{/tip}}

Příště bude pokračování o právě probíhajících omítkách a následujících podlahách a podlahovce.

Usazování nosných překladů Ytong

$
0
0
Usazování nosných překladů Ytong

Práce na stavbě u Dana pěkně odsýpá. Konečně přišlo na řadu usazování nosných překladů Ytong. Délky a typy nosných překladů jsou vždy předepsány v projektové dokumentaci. Před usazováním doporučuji kontrolu rovinnosti tvárnic nad otvorem a případné drobné nerovnosti přebrousit.

Příprava před usazením překladů

Minimální délka uložení nosného překladu Ytong je 200 nebo 250 mm na každé straně otvoru v závislosti na délce překladu. U každého otvoru jsme si spočítali délku uložení a pozici překladu na obou stranách vyznačili tužkou.

U prvního překladu jsme z jedné strany dozdili tvárnice přesně na místo uložení překladu. Překlad jsme si poté připravili na lešení a nachystali si Ytong zdící maltu.

Maltu je nutné nanést na vodorovnou plochu tvárnice pod překladem i na svislou plochu tvárnice vedle překladu. Poté je možné překlad nad otvor usadit a vodováhou zkontrolovat jeho rovinnost ve svislém i vodorovném směru.

stažený soubor 7

Dokončení stěny

Pro dokončení stěny nám zbývalo dozdít poslední tvárnici. Otvor jsme si změřili a tvárnici uřízli přesně na rozměr otvoru. Abychom ji mohli na místo snadno usadit i po nanesení malty, lehce jsme tvárnici ubrousili a poté očistili smetákem. Stejným způsobem jsme postupovali u všech zbylých překladů na Danově stavbě. Přečtěte si, jak probíhalo Zdění obvodového nosného zdiva z tvárnic Ytong.

Překlady je nutné ukládat vždy nápisem YTONG v čitelné poloze. Šipky nakreslené na bočních stranách překladu musí vždy směřovat nahoru. Nosné překlady lze ihned po vyzdění zatížit.

 

Čtěte také:

Zdění obvodového nosného zdiva z tvárnic Ytong

Zakládání rohů a první řady zdiva z tvárnic Ytong

Jak vypadají hrubé stavby našich svépomocníků

Viewing all 2455 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>