
Víte, co je to MIAKO strop bez nadbetonávky? Tušíte, v čem se klasické MIAKO vložky liší od těch, nad které již není třeba ukládat beton? V našem článku se dozvíte, jak se s novým typem stropu pracuje a jaké výhody nabízí oproti klasickému skládanému stropu. Celý postup a rozhovor s odborníkem Ivem Petráškem sledujte ve videu!
Posledně jsme vám ukázali stavbu obvodových a vnitřních zdí ve druhém nadzemním podlaží, kde jsme zároveň usazovali překlady nad okenní a dveřní otvory. Předvedli jsme vám postup zakládání vnitřního zdiva svépomocí s profesionálním vybavením z půjčovny.
Na strop v prvním nadzemním podlaží jsme použili klasické MIAKO vložky, které fungovaly jako bednění. Na ně bylo po celé ploše stropu nutné uložit šesticentimetrovou vrstvu betonu společně s kari sítěmi.
MIAKO strop bez nadbetonávky – Porotherm MIAKO BN
Ve druhém nadzemním podlaží použijeme na strop nové MIAKO vložky, nad které se již žádný beton neukládá. Tento typ MIAKO vložek bez nadbetonávky neslouží jen jako bednění, ale je téměř hotovým stropem.
Při betonování se beton umisťuje se pouze do prostoru nosníků mezi MIAKO vložkami. Výšku betonu tedy automaticky určuje jejich výška. Beton pak urovnáte pomocí krátké latě a hladítka neboli rajblíku.
Výhodou je také to, že betonáž můžete provádět postupně. Vždy však musíte dobetonovat prostor mezi vložkami, takzvané žebro, v celé jeho délce.
Jak postupovat?
Při přípravě stropu z POT nosníků a nových MIAKO vložek bez nadbetonávky postupujete stejně jako při pokládání dříve používaných MIAKO stropů. Před pokládkou nosníků na zdivo je nutné předem připravit stropní podpory a uprostřed místnosti zajistit vzepětí stropu o 1/300 šířky místnosti v milimetrech.
Například u třímetrové zdi tedy musíte zvednout strop uprostřed o jeden centimetr nad obvodové a vnitřní nosné zdivo.
Na zdivo položíme asfaltový pás, který nosníkům v budoucnu umožní drobné pohybové korekce, aniž by došlo k vzniku možných prasklin v omítkách. My jsme použili asfaltovou lepenku IPA V60 ze Stavebnin DEK.
Nad místnosti rozmístíme dle dodaného kladečského plánu POT nosníky. Při rozmisťování měříme osovou vzdálenost mezi nosníky, nebo rovnou do připravených nosníků ukládáme MIAKO vložky BN, tedy bez nadbetonávky.
U místností, ve kterých bude otvor pro schody, komín nebo jiné prvky se doporučuje začínat s ukládáním nosníků právě v místech těchto otvorů. Díky tomuto postupu předejdete případné potřebě celý strop přeskládat, pokud zjistíte, že otvor měl být o 5cm jinde :-)
Zaujal vás nový typ MIAKO stropu?
Nejste sami! Speciálně pro tuto stavební etapu jsme uspořádali další z řady živých workshopů přímo na stavbě a pozvali svépomocné stavebníky, aby si tuto technologii stropu přijeli osahat na vlastní kůži. Na workshop MIAKO strop BN se přijeli podívat také svépomocní stavebníci, aby si vložky prohlédli a vyzkoušeli si jejich ukládání na vlastní kůži. Jak to probíhalo? Podívejte se v dalším článku s videem.
TIP: V příštím videu se podíváme na workshop, na kterém si svépomocníci přijeli vyzkoušet vložky Porotherm MIAKO BN.
Otázka
Co Vás na stropu Porotherm MIAKO BN nejvíce zaujalo? Své příspěvky pište prosím do komentářů.