Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - Seriál: Jak zateplit dům
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2455

Hrubá stavba - II. krov a krytina

$
0
0
Hrubá stavba - II. krov a krytina

Dřevo na krov jsme si nechali nařezat na nedaleké pile (pila Kawulok). Tam nám jednotlivé krokve nařežou na míru, očíslují a přidají k tomu plánek, takže stavba krovu by měla pak už být "jen" jako velká skládačka.

Od objednání to trvalo cca měsíc, než nám hotové opracované dřevo přivezli na stavbu. Naši radost nám ale zkazilo zjištění, že dřevo není podle našich požadavků naimpregnované (nebo pouze minimálně), a taky bohužel jednotlivé kousky krovu nebyly dofrézované (chyběla tam spousta vyřezaných kapes=zádrapů, které jsme si pak museli dodělávat sami, i když jsme je měli zahrnuté v ceně. Celkově komunikace s firmou strašná, vřele nedoporučujeme..(ale každý může mít zkušenost jinou).

Takže i když velmi odrazeni materiálem, pustili jsme se s chutí do práce. Ještě před prací jsme na betonový věnec nalepili hydroizolaci, která nám zbyla z pokládaní na ZD. Někteří to už nedávají, nám se to ale zdá jako dobrý nápad. Pak jsme tedy začali ukládat pozednice, které se šroubují na závitové tyče trčící z betonového věnce. Zabezpečují se podložkami a utahují dost velkýma maticema. Každou pozednici bylo třeba rozměřit,navrtat díry a pak nastčit na závitové tyče..Docela piplačka, ale práce se podařilo dokončit za cca 3 dny. 

Protože naše střecha je valbová, její sestavování bude docela náročné ale zvládnutelné.. Nejdřív je třeba si sestavit uprostřed tzv. konstrukci ve tvaru obdélníku z vaznic, na kterém budou pak ležet všechny krokve. Dva obdélníky z vaznic nad sebou jsou podloženy sloupky a šikmými vzpěrami po celé délce. Navíc kromě dřevěných vzpěr jsou umístěny v pár místech závitové tyče pro zpevnění. Všechno je k sobě připevňováno závitovýma tyčema, podložkama a maticema, šikmé vzpěry pak ještě i šrouby.

Na každý roh pomyslného vaznicového obdélníku bylo třeba vytáhnout nárožní krokve. To byly asi nejdelší a nejtěžší kusy, ale i přesto jsme je nahoru bez pomoci těžké techniky vytáhli ve čtyřech lidech za jeden podvečer. Když se chce, všechno jde. Krokve se ve výřezech položily na pozednice a nahoře na vaznice, a vše se šroubovalo velkými šrouby k sobě. Hrubá konstrukce byla hotova, teď hurá na ukládání jednotlivých krokví. Krokve, kterých bylo třeba vytáhnout nahoru a upevnit bylo 44, za první celý den prací ve dvou lidech se stihla více jak polovina, zbytek se dodělal následující den. Pro náš větší klid jsme pak ještě přidávali kleštiny na protilehlé krokve, aby se za žádných okolností nemohlo stát, že by se nám krov nějak rozjel..

Následovaly práce na ukládaní stropnic, které se ukládaly na pozednice a vaznice. Protože šířka domu je přes 9m, rozhodli jsme se stropnice nepokládat v jedné délce, ale rozdělené na dvě poloviny. Spoje se upevňovaly pomocí závitových tyčí a spojovacího materiálu. Tím byly dokončené veškeré práce na krovu, celkově práce trvaly cca 2 týdny.

Pomalu nám začaly přípravné práce pro pokládaní střešní krytiny. Na konce všech krokví bylo třeba připevnit plechové okapničky po celé délce. Dále jsme se pustili do pokládaní střešní fólie (Ventia Cobalt plus 170), kterou jsme na krokve připevňovali sešívačkou. Začalo se odspodu na delších stranách střechy. Pro náš větší klid jsme ještě místa, kde se jednotlivé pásy fólií překrývaly, přelepili lepící páskou (Delta-multi-band). Po dokončení se pak odspodu budoucí střechy začaly šroubovat střešní kontralatě a latě o rozměrech 40 x 60 cm perfektně naimpregnované. Kontralatě se budou montovat na každou krokev, latě pak v prvních dvou řadách 10 cm od sebe, další pak v rozmězí 30 cm. Kontralatě jsme ještě zabezpečili proti vodě nanesením silikonu, abychom čím jak nejvíce snížili možnost, že by nám snad přes díry v latích zatékalo. Titěrné práce byly hotovy přibližně za 2 týdny. 

Směle jsme se tedy pustili do umisťování ochranného pásu proti ptákům a zároveň i žlabovým hákům pro okapy. Háky musely být upevněné tak, aby po nasazení okapového žlabu utvořily spád do svodové roury. Protože náš budoucí domek má délku něco kolem 15m, na této délce musel být spád vytvořený na obě strany (na 1 m totiž vychází svažování na cca 1 mm, aby se docílilo spádu). Poslední důležité práce před pokládkou samotné krytiny pak bylo namontování okapových plechů kolem celé délky střechy. Okraj plechů by měl být umístěn tak, aby po něm veškerá voda z krytiny stekla do okapového žlabu (a ne přes něj, nebo pod..).

Přišel den D (28.září - státní svátek), a jak jinak perfektně oslavit svátek, nežli prací..začali jsme tedy pracovat na pokládání střešní krytiny. Dlouho jsme uvažovali, zda by to měly být tašky, nebo plech, ale nakonec na plné čáře vyhrála krytina plechová, konrétně od firmy Satjam - druh Alumat stucco černá RAL tloušťka 0,6mm. Krytinu i s podrobným návodem montáže nám dovezli již před časem, takže jsme se směle mohli pustit do práce.. Plechové tabule byly už nařezané na potřebné rozměry, jen na rozích valbové střechy se musejí uřezat podle potřeby. Na to jsme si pořídili speciální elektrickou řezačku plechů, protože máme krytinu s většími vlnkami, ručně by se to stříhat nedalo.. Každá tabule se musela nejdřív přiměřit a umístit tak, aby vršek každé vlnky seděl perfektně na střešní lati, ke které se následně přišrouboval samořeznými šrouby s těsněním. U okapového plechu i na vršku střechy se šrouby dávají do každé vlnky, na ploše pak buď podle doporučení výrobce, nebo podle vlastního uvážení.

Než jsme mohli práce na krytině ukončit, bylo ještě důležité do krytiny, i do střešní fólie udělat otvor na budoucí komín od krbu. Rozhodli jsme se pro nerezový komín, takže ho bylo třeba smontovat a postavit na budoucí místo. Nerezové roury 1000 mm / 180 jsme usadili v požadované výšce na jímku s kotvící deskou. V dalších místech se pak ještě komín upevnil do stěny pomocí objímek na chemickou kotvu. V jednom ze střešních plechů se pak vyřezal otvor, a vzniklé mezery mezi komínem a krytinou se dobře zabezpečily proti průniku vody nejen prostupovou manžetou, ale i dalšími zabezpečujímí prostředky.

Nakonec se na spoje střešní krytiny umisťovaly hřebenáče, pod které bylo nejdříve nutné umístit krycí pásku. Jednotlivé díly hřebenáču se nytovaly ke střešní krytině i navzájem k sobě. Na konce hřebenáčů se pak umístily koncovky a tím veškeré práce na střešní krytině zkončily, celkově trvaly cca 3 týdny. A protože tento podzim byl velmi teplý a počasí docela příznivé, chytli jsme se ještě zdění vnitřních příček, čímž jsme ukončili letošní práce na stavbě svépomocí.. 

Teď se zaměřujeme na okna a pomalu přemýšlíme nad rozvody elektřiny, vody a topení.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2455

Trending Articles


Re: Prosím o určení autora - google nepomáhá


Nelze se přihlásit na Facebook přes PC


Prodám Flexi pass - 3 200


Markéta Reinischová: Chceme s Filipem Jankovičem dítě!


Od: Martina


Podzemlje - epizoda 62


Defender


Plynový kotel DAKON DS 22G - 2 500


Gymnastické řemínky na hrazdu zn. Reisport, vel. č. 2: 590


P: NooK Soundelirium THE 12.6


Qube SP26 ( XTA DP226 ) signal processor - 12 000


Narovnání,vylisování bankovek


Javorina Holubyho chata


Tinylab: Tlačítka


Levasan Maxx není gel na klouby, nýbrž hnus


RNS315 couvací kamera


Kde najdu GameInput Service ve win 10?


Redmi Note 11 Pro+ 5G (PISSARO)


MV3 Vermona, Klingenthal, NDR


Hradcany 30h fialova razena 11 1/2 11 3/4



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>