Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - Seriál: Jak zateplit dům
Viewing all 2455 articles
Browse latest View live

PODZIMNÍ VELETRH DEKORACÍ PŘEDSTAVÍ NEJNOVĚJŠÍ TRENDY

$
0
0
PODZIMNÍ VELETRH DEKORACÍ PŘEDSTAVÍ NEJNOVĚJŠÍ TRENDY

Patříte mezi odborníky a obchodníky v oboru dekorací a dárků? Zajímáte se o bytové a kuchyňské doplňky? Chcete si před Vánocemi originálně vyzdobit vaše společenské prostory nebo interiér? Potom navštivte v termínu od 8. do 10. září 2016 jediný kontraktační veletrh v České republice zaměřený na dekorace, sklo, bytové a kuchyňské doplňky a dárkové zboží FOR DECOR & HOME. V moderních prostorách PVA EXPO PRAHA se můžete těšit na dvě výstavní haly plné atraktivních expozic od nejvýznamnějších firem na českém trhu.  

Aktuální kolekce, novinky a trendy v oblasti dekorací pod jednou střechou

Primárním cílem veletrhu je uzavírání předvánočních kontraktů, čemuž odpovídá také obchodně nejvýhodnější termín na začátku září.

Kromě toho poskytne veletrh i průřez kompletní nabídkou pro všechny odborníky v oboru a inspirativní prostředí pro milovníky dekorací z řad široké veřejnosti. Mnoho vystavujících firem potom chystá pro návštěvníky možnost přímého nákupu nebo informace o e-shopech, kde si mohou vyhlédnuté zboží objednat. 

Vzhledem ke skutečnosti, že na veletrhu budou vystavovat téměř výhradně výrobci, exkluzivní dovozci a velkoobchody, mohou obchodníci, odborníci i běžní návštěvníci očekávat ucelenou nabídku těchto firem, do které pochopitelně patří i aktuální kolekce a novinky.

Jsou to právě novinky a nejnovější světové trendy, jejichž prezentaci si každý vystavovatel schovává speciálně až pro příležitost veletrhu. S tím souvisí také atraktivní obor vánočních ozdob, který si na veletrhu stále více upevňuje svou důležitou pozici, a to například prostřednictvím účasti slavných českých sklářských firem.

Kromě široké předvánoční nabídky se veletrh bude věnovat i produktům s celoročním uplatněním, a to interiérovým dekoracím, bytovým a kuchyňským doplňkům, stolování, sklu, floristice, dárkovým a reklamním předmětům a v neposlední řadě i profesionálním službám v oboru.

Návštěvníci se mohou těšit na zajímavé expozice tuzemských i zahraničních vystavovatelů, z nichž mnozí budou mít na veletrhu premiéru. Zastoupeno bude Německo, Polsko, Ukrajina nebo Slovensko.

decor7


Nevšední podívanou zajistí floristická soutěž ROSA PRAGENSIS a výstava VÁNOČNÍ TRENDY 2016

Návštěvníci FOR DECOR & HOME se mohou těšit také na atraktivní doprovodný program. Připravena je pro ně profesionální floristická soutěž ROSA PRAGENSIS, kdy se mezi sebou hned první den veletrhu utkají soutěžící z řad studentů odborných škol a profesionálních floristů v aranžování na téma květiny a interiér.

Po vyhodnocení nejlepších prací v kategoriích JUNIOR a SENIOR budou soutěžní exponáty prezentovány veřejnosti.

Další zajímavou událostí je výstava VÁNOČNÍ TRENDY 2016. Ve čtyřech samostatných expozicích tvořených profesionálními floristy se zde představí nejaktuálnější trendy v oblasti dekorací.

Výstava si klade za cíl motivovat k hledání nových produktů, materiálů, technik a barevných kombinací. V neposlední řadě se potom snaží pomoci návštěvníkům veletrhu lépe se orientovat v prodejním sortimentu vystavovatelů a hledat vlastní osobitý směr v nadcházející vánoční sezóně.

Souběžně s veletrhem FOR DECOR & HOME se v areálu PVA EXPO PRAHA uskuteční také mezinárodní veletrh kosmetiky, kadeřnictví a zdravého životního stylu WORLD OF BEAUTY & SPA a mezinárodní veletrh SBĚRATEL.

Podrobnosti o veletrhu naleznete na oficiálních webových stránkách www.fordecor.cz. Zlevněnou vstupenku si můžete pořídit na následujícím odkazu: www.fordecor.cz/sleva.


decor1  decor2


FOR DECOR & HOME a jeho tendence

Jediný kontraktační veletrh dekorací a doplňků FOR DECOR & HOME navazuje na úspěšný první ročník, kterého se zúčastnilo na osm desítek vystavovatelů a více než 6000 odborných návštěvníků.

Vzhledem k maximálnímu splnění kontraktačního poslání akce i rostoucímu zájmu veřejnosti o oblast dekorací a dárkového zboží se veletrh letos rozrůstá a obsadí hned dvě výstavní haly PVA EXPO PRAHA.

Očekává se také vyšší odborná návštěvnost a zvýšený zájem široké veřejnosti.

 decor6

 


Pasivní výstavba bez zateplení s tepelně aktivovanou základovou deskou

$
0
0
Základová deska se všemi rozvody před betonáží

Rodinný dům ze systému Ytong je příkladem ekonomického a inovativního stavění – jednovrstvý pasivní dům byl postaven svépomocí a majitel na něj čerpal dotaci Zelená úsporám. Projekt představuje v praxi zajímavé řešení vytápění termicky aktivované základové desky a použití kompletního systému Ytong. Svými nízkými náklady a mimořádně úsporným, komfortním provozem je tento projekt uživatelsky příznivým řešením.

Stavebník se svou manželkou měli jasný a naštěstí shodný cíl. Chtěli v krátkém čase postavit moderní rodinné sídlo, které poskytne nadstandardní komfort a bude mít i prostory pro hosty.

Součástí jejich představ byla i jasně definovaná cena – dům nesmí být dražší než standardní srovnatelné domy. Dalším požadavkem bylo, aby byl postaven z jednotného, pokud možno kompletního stavebního systému. Navíc musí být vhodný pro stavbu svépomocí, protože se rozhodli stavět za přispění laiků i odborníků z řad známých a příbuzných.

Systém Ytong nabídl kompletní řešení všech dílů včetně stropů a střechy, jeho použití u laických stavebníků je již bohatě ověřené. Právě pro tento typ stavění je Ytong ideální, navíc investoři mohou využít celou řadu odborných poradenských služeb ve všech fázích projektu a výstavby.

Zadavatelé také velmi pečlivě hodnotili nejen otázku pořizovacích, ale také provozních nákladů. Kromě toho ale ve svých představách šli na rozdíl od většiny současných stavebníků ještě o něco dále.

Uvědomovali si rizika vyplývající ze špatného vnitřního prostředí, vysokého obsahu CO2 v utěsněných prostorách, vysoké vlhkosti a s tím spojeného nebezpečí bujení plísní. Proto je součástí projektu řízené větrání s rekuperací a filtrací, centrální vysavač a povrchy ploch nenáročné na údržbu. Těmto požadavkům odpovídal i výběr materiálu pro hrubou stavbu.

Ytong přirozeně reguluje vlhkost a zabraňuje vzniku plísní. Použití systému jako celku umožňuje postavit homogenní hrubou stavbu bez tepelných mostů a masivní střecha zabraňuje letnímu přehřívání.

Optimálně navržený pasivní dům jim navíc poskytne v rámci programu Nová zelená úsporám státní dotaci v celkové výši 485 000 Kč.

2.Betonová základová deska se všemi rozvody atermickou aktivací
Betonová základová deska se všemi rozvody atermickou aktivací


Seznamte se s materiály a technickým řešením

Budova je založena na pěnovém skle o síle 500 mm. Na ní je železobetonová deska tloušťky 250 mm, jejíž jádro je termicky aktivováno. Vyztužena je armovací sítí 100 x 100 x 8 mm při obou površích.

Obvodové nosné zdivo je z materiálu Ytong Theta + 1,8 - 300 v tloušťce 0,500 m bez zateplení. Vnitřní nosné zdivo tvoří Ytong P2 – 500 v tloušťce 250 mm, příčky Ytong P4 – 500 tloušťky 100 mm a Silka S 20 – 2000 tloušťky 100 mm. Silka je materiál od stejného výrobce a stejného složení, vyniká akustickými vlastnostmi a únosností.

Konstrukci stropu nad 1.NP tvoří systémový strop Ytong Ekonom tloušťky 250 mm.

Klasická konstrukce podlahy v 1. NP je vynechána, přímo na leštěném povrchu základové desky je položena dřevovláknitá kročejová izolace a vinylová podlaha. Ve 2. NP je položen parket z lamina s integrovanou kročejovou izolací.

Konstrukci střechy tvoří střešní systém Ytong Komfort  tl. 0,20 m, zateplený grafitovou EPS deskou tloušťky 300 mm. Střešní krytina je z tvrdého betonu cihlové barvy, vnitřní omítky sádrové tenkovrstvé.

Výplně otvorů budou hliníko-dřevěné s trojitým zasklením. Vnější tepelná omítka je navržena v tloušťce 30 mm.

Vytápění řeší systém termické aktivace betonové základové desky, zdrojem je tepelné čerpadlo země-voda o výkonu 3 kW, doplněné tepelnou spirálou pro nárazové spotřeby.

Větrání je řízené rovnotlaké s protiproudovou rekuperací v hvězdicovém systému. Hrubou stavbu realizoval investor svépomocí, včetně stropu a střechy, základovou desku ve spolupráci s odbornou firmou.

3.Založení masivního zdiva Theta 500 mm
Založení masivního zdiva Theta 500 mm


Název stavby:
  Novostavba pasivního RD

Investor:  soukromý

Místo stavby:  Brno venkov

Projektant:  Ing. Arch. Vilém Čech, Ing. Petr Mareček

Počet funkčních jednotek:  jedna bytová jednotka v uspořádání 5 kk

Počet uživatelů:  4 osoby

Zahájení stavby:  05. 2015

Ukončení stavby:  05. 2016

           

Užitná plocha:   170,123 m2, garáž 39,06 m2

Zastavěná plocha:  194,32 m2

Obestavěný prostor:  895,6 m3                  

Budova bez garáže:  718,00 m3

Spotřeba energie na vytápění:  12 kW/m rok

Primární energie:               

Celkové náklady na energie ročně:  25000 Kč

Orientační náklady stavby:  2 300 000 uzavřená stavba včetně oken a dveří, s kompletní izolací

Náklady na 1 m2:  23 500 Kč

Dotace celkem: 485 000 Kč

 

VYBAVTE SI DOMOV STYLOVĚ! INSPIRACI ZÍSKÁTE NA VELETRHU FOR INTERIOR

$
0
0
VYBAVTE SI DOMOV STYLOVĚ! INSPIRACI ZÍSKÁTE NA VELETRHU FOR INTERIOR

Chcete si vytvořit z domova originální a přitom útulné místo, kde můžete sdílet příjemné okamžiky se svou rodinou a přáteli? Potom navštivte největší podzimní veletrh nábytku, interiérů a bytových doplňků FOR INTERIOR, který se uskuteční od 29. září do 2. října 2016 v moderních prostorách PVA EXPO PRAHA. Veletrh mohou využít také odborníci a obchodníci pro uzavírání kontraktů.

Přehled aktuálních trendů a inspirativní doprovodný program

Plánujete-li zařizování interiéru vašeho nového, nebo stávajícího bytu, potom se nemusíte spoléhat na standardní nabídku produktů, ale můžete plně zapojit svou fantazii a pořídit si takové vybavení, po kterém již dlouho sníte.

Na veletrhu FOR INTERIOR se ve 3 výstavních halách představí téměř 300 tuzemských a zahraničních firem, mimo jiné z Velké Británie, Itálie, Rakouska nebo Německa. Zastoupeny budou přitom jak významné firmy, tak menší interiérová studia a bytoví architekti.

Mezi českými vystavovateli se objeví společnosti jako BELTERRA, BÖHM, DOMESTAV, JECH CZ, KAPLAN NÁBYTEK, LUSITO, PF NÁBYTEK, PURTEX, POSTELIA, ROTT a mnoho dalších.

Na veletrhu si prohlédnete nábytek v rozmanitých stylech, vyrobený z různých materiálů, ať už se jedná o dřevo, lamino, ratan, teak, kov nebo plast.

Vybrat si potom budete moci kuchyně, jídelní stoly a židle, šatní skříně, knihovny, komody, křesla, sedací soupravy, osvětlení, postele, zahradní nábytek, bytový textil, dekorace nebo doplňky, a to za příznivé veletržní ceny.

Vzhledem k vysoké účasti stěžejních firem v tomto oboru si zde vytvoříte obraz o aktuální situaci na trhu a souběžně se seznámíte s novinkami a limitovanými kolekcemi produktů. Vše si navíc budete moci důkladně prohlédnout a vyzkoušet. Souběžně se zde můžete poradit ohledně správného výběru s profesionály.

Kromě atraktivních expozic je pro vás připraven také bohatý doprovodný program. Přednáška o FENG SHUI vám například poradí, jak využít tradiční čínské učení pro dům a interiér.

Bytovou tematiku dále doplní konference Mistři řemesel nebo Kolik stojí designér.

Těšit se můžete i na jedinečnou soutěž, a to o luxusní postel německé značky BEDEUR v hodnotě 300 000 korun. 

interior13    

Veletrh nabízí příležitosti také pro odborníky a obchodníky

Pokud se zařazujete mezi odborníky, nebo obchodníky, můžete využít toto jedinečné prostředí, vzhledem ke kontraktačně prodejnímu charakteru veletrhu, pro profesní jednání a následné uzavírání kontraktů. 

Speciálně pro vás jsou potom určeny B2B schůzky s názvem Matchmaking Business Meetings, které vám pomohou najít nové odběratele, dodavatele, obchodní partnery, ale také rozšířit vaše aktivity do zahraničí, nebo se stát regionálním distributorem pro významné zahraniční společnosti.

Připraven je rovněž zajímavý doprovodný program. Již tradičně se uskuteční tisková konference Asociace českých nábytkářů, na které odhalí její zástupci aktuální čísla oboru.

interior16


Souběžně s veletrhem FOR INTERIOR proběhne v areálu PVA EXPO PRAHA i mezinárodní veletrh hotelového a restauračního zařízení, potravinářství a gastronomie FOR GASTRO & HOTEL. Pro návštěvu obou veletrhů postačí pouze jedna vstupenka.

Více informací naleznete na www.forinterior.cz. Zlevněnou vstupenku si pořídíte na následujícím odkazu: www.forinterior.cz/sleva.

 

Jak rekonstruovat eternitovou střechu?

$
0
0
Jak rekonstruovat eternitovou střechu?

Azbestocementové tašky, střešní krytina, které se zlidověle říká eternit, patří mezi lehké střešní krytiny. Proto je vídáme hlavně na domech a chalupách v horských oblastech. Před rokem 1990 to byla jedna z mála lehkých střešních krytin, která byla dostupná a byla nabízena jako vlnité nebo čtvercové eternitové desky. Na střeše se pokládaly  na plné dřevěné bednění, čímž zajistily výbornou odolnost proti velkým nánosům sněhu nebo silným poryvům větru.

Největší boom využívání azbestu u nás nastal před 30 lety, kdy se azbest hojně používal ve stavebním průmyslu – velkou část tvořily právě eternitové krytiny. 

Dnes již však mají tyto staré střechy to nejlepší za sebou. Nejen, že neplní stoprocentně svoji funkci, navíc jsou pro svou zdravotní nebezpečnost dokonce zakázány.


Eternitové střechy mají to nejlepší za sebou

Pokud máte i vy takovou starou eternitovou střechu, přečtěte si, jak střechu zrekonstruovat a zároveň zachovat co nejvíce částí z původní střechy.

Můžete tak ušetřit docela dost peněz, protože nebudete muset měnit konstrukci střechy. Zároveň si ponecháte všechny výhody střechy s plným bedněním.


Možnosti rekonstrukce staré eternitové střechy

Většina starých eternitových střech neunese velkou zátěž těžkých krytin, jako jsou pálené nebo betonové tašky (jejich hmotnost je 40 kg/m2 nebo i více).

Je tedy nutné hledat mezi různými druhy lehkých krytin. Těch je v dnešní době docela široká nabídka.

Většina lehkých krytin ovšem vyžaduje dodatečné laťování (velkoformátové plechové tašky, maloformátové plechové tašky, vláknocementové krytiny, apod.), což prodražuje celou rekonstrukci a ztrácí se výhoda plného bednění (střecha s laťováním není pochozí, nemá tak velkou odolnost proti nánosům sněhu, je náchylnější k odfouknutí při vichřicích, apod).

O kolik prodraží dodatečné laťování rekonstrukci se dozvíte níže v článku...

Možnost využít stávající bednění, a přitom střechu jakkoliv neprodražit, nabízí použití moderních asfaltových šindelů.

Není nutné doplácet za dodatečné laťování, protože se šindele položí na stávající bednění a střecha je hotová během několika dnů. Moderní šindele mají navíc dlouhou životnost a záruku třeba 25 nebo 30 let.

1 demontaz
Demontáž


Rekonstrukce střechy – výměna eternitu za šindel

Šindele patří mezi lehké střešní materiály, jsou tedy vhodnou alternativou k azbestocementové střešní krytině. Navíc ušetříte za konstrukci nového krovu, který je již pod eternitovou střechou připraven.

Ve většině případů můžete využít i stávající bednění střechy, na které šindele položíte. Pokládka šindelů je velice jednoduchá a rychlá, a proto je možné mít novou střechu za pár dní.

Nejpoužívanější na rekonstrukce eternitových střech jsou moderní šindele z řady Cambridge.

Šindele Cambridge Xpress jsou laminové šindele nové generace. Již z výroby se na šindeli střídá jedna a dvě vrstvy materiálu. To způsobuje, že je šindel na pohled plastický a má 3D vzhled.

To vše zabraňuje tomu, aby byly vidět případné nerovnosti bednění, které byly tvořeny prkny mnohdy před 40-50 lety. Navíc se díky unikátnímu způsobu výroby použijí při pokládce téměř všechny části šindele, takže nedochází k tvorbě odpadu a není nutné platit za materiál, který se následně vyhodí jako prořez.

Díky vysoké kvalitě poskytuje na tento šindel výrobce záruku v délce 25 let.

Šindele Cambridge Xtreme 9,5° pohledově odpovídají šindelům Cambridge Xpress, jsou však navíc celoplošně lepící, takže je možné je používat na sklony střech od 9,5° nebo třeba na sklony o 90° a jsou na ně poskytovány belgickou firmou IKO záruky v délce 30 let.

2 bedneni
Bednění


10 kroků jak rekonstruovat Vaši starou eternitovou střechu:

  1. Demontujte stávající eternitovou krytinu a ekologicky ji zlikvidujte.
  2. Zkontrolujte stav starého krovu a bednění, např. zda nejsou ztrouchnivělé trámy apod.
  3. Zkontrolujte odvětranou mezeru pod bedněním – vzduch musí proudit pod bednění od okapů až do vrcholu střechy. Pokud nasávání, odvětraná mezera pod bednění nebo odvětrání v hřebeni chybí, dodělejte jej. To vše je nutné zajistit především u střech se zatepleným podkrovím.
  4. Oplechujte spodní okapní hranu střechy.
  5. Upravte a očistěte bednění střechy tak, aby bylo maximálně rovné pro pokládku. Instalujte podkladní pásy jako pojistnou hydroizolaci střechy rovnoběžně s okapovou částí střechy.
  6. Instalujte boční závětrné/štítové lišty.
  7. Připravte si startovací řadu šindelů, která se instaluje na okapové plechování.
  8. Pokládejte celé šindele Cambridge Xpress nebo Cambridge Xtreme 9,5° po řadách od spodní části směrem nahoru
  9. Pro hřebeny či nároží použijte výřezy z obdélníkových šindelů, které se přes hřeben čí nároží přehnou.
  10. Pro uchycení šindelů používejte dostatečně dlouhé korozi odolné hřebíky, nejlépe kroužkované po celé délce dříku hřebíku, aby bylo zajištěno dokonalé přichycení a znemožnilo se vylézání hřebíků z bednění. 
3 odvetrana mezera
Odvětraná mezera


Video návod instalace šindelů Cambridge Xtreme 9,5° ke shlédnutí >>


Je šindel ta správná varianta na rekonstrukci eternitových střech?

Možná se ptáte, jestli jsou šindele to správnou volbou pro Vaši střechu? Vydrží taková střecha dost dlouho? Jsou šindele nehořlavé? Budou umět šindele položit pokrývači? Nebude rekonstrukce dlouho trvat? Vyplatí se mi použít šindele nebo nějakou jinou střešní krytinu?

Šindele jsou vyrobeny z asfaltu (nejlepšího voděodolného materiálu na přírodní bázi), kamene, skelné rohože a dalších látek tak, aby zajistily dokonalou odolnost proti všem přírodním extrémům a zároveň jakkoliv nezatěžovaly střechu.

Moderní asfaltové šindele z řady Cambridge nabízejí záruku v délce 25, resp. 30 let. Běžná rekonstrukce trvá 3-5 pracovních dnů. Šindele byly testovány v laboratořích na oheň, ve větrném tunelu a v dalších extrémních podmínkách, podívejte se sami - testy šindelů oheňvítr, kroupy a jsou instalovány ročně na tisíce střech po celém světě. 

Moderní šindele Cambridge minimalizují odpad a minimalizují také dodatečné náklady na úpravu konstrukce střechy, takže se ušetří spousta peněz, které by se u jiných střešních krytin "vyhodily" oknem.

4 plechovani
Plechování


Kolik stojí dodatečné laťování na rekonstrukci eternitových střech?

Šindele se pokládají na plné dřevěné bednění. Pokud tedy odstraníte staré azbestocementové desky, můžete využít stávající bednění pro instalaci šindelů.

Pokud budete chtít položit jinou střešní krytinu, budete muset většinou instalovat dodatečné kontralaťování a laťování. To vede ke zvýšení nákladů na rekonstrukci.

Ukázka dodatečných nákladů na laťování a kontralaťování:pro příklad použijeme běžnou sedlovou střechu tvaru A o rozměrech 10x10m, s celkovou plochou 200 m2 . Na takovou střechu bude potřeba instalovat  cca. 240 bm kontralaťování (laťování které vede od okapů k hřebenům s rozestupy cca. 90 cm) a 670 bm laťování, které je instalováno vodorovně na kontralatě a na které se instaluje střešní krytina. Celkem tedy zhruba 900 bm latí.

Standardní cena za latě 4x6 cm je 16 Kč za bm latě. Celková cena za 900 bm metrů bude tedy 14.400 Kč. Za instalaci latí zaplatíte pokrývačům zhruba 40 Kč/m2, tedy 8.000 Kč. Celkem tedy "vyhodíte" 22.400 Kč, pokud budete používat jinou krytinu než takovou, kterou nainstalujte přímo na stávající bednění.

Potřebujete vědět, kolik Vás bude rekonstrukce střechy stát a jaké materiály budete potřebovat...

5 podkladni pasy
Podkladní pásy


Co budete na rekonstrukci eternitové střechy pomocí šindelů potřebovat?

Stáhněte si jednoduchý nástroj pro výpočet materiálu na Vaši střechu. Vložením údajů o Vaší střeše Vám program vypočítá potřebné množství šindelů a veškerého příslušenství. V Katalogu výrobků naleznete bližší popis jednotlivých výrobků a jejich ceny.


Detailní návod na pokládku

Detailní návod na pokládků šindelů ke stažení zde nebo se můžete podívat na video, jak instalovat šindele na vaši střechu. Budete překvapení, jak snadno a rychle může být Vaše střecha předělána.

Chcete nakoupit šindele na rekonstrukci? Najděte nejbližšího prodejce šindelů IKO.

 

TimNet – domácí regulace přes internet

$
0
0
TimNet – domácí regulace přes internet

Kdo by nechtěl mít na dálku pod kontrolou svůj dům, chatu či chalupu? Výrobek TimNet nabízí komplexní řešení v dohledu, ovládání a bezpečnosti Vaší nemovitosti v  každém okamžiku. Díky mobilní aplikaci nebo webového účtu máte přehled o aktuálním stavu všech regulačních zařízeních ve Vaší nemovitosti, včetně možnosti měnit regulační parametry na dálku. A to vše klidně stovky či tisíce kilometrů daleko.

Výrobek TimNet se skládá ze 2 jednotek – Komunikační jednotky a Řídící jednotky. Jak již z názvu vyplývá, Komunikační jednotka zajišťuje propojení s internetem a následně přes účet na PC, tablet či Smartphone. Řídící jednotka ovládá koncová regulační zařízení.

Výrobek TimNet umožňuje modulární rozšiřování o další řídící jednotky dle zvyšujících se potřeb uživatelů.

TimNet all

Řídící jednotka výrobku TimNet obsahuje již v základní sadě 4 moduly. Každý modul může ovládat jedno regulační zařízení /plyn. kotel, boiler apod./. Můžete tedy dálkově ovládat až 4 zařízení nezávisle na sobě! Pro jednodušší nastavení modulu si můžete vybrat jednu z přednastavených činností nebo si nastavit modul dle svého uvážení. Řídící jednotku je možno rozšiřovat, takže zvýšíme počet modulů ze 4 na 8, 12 atd.


Přednastavené činnosti domácí regulace

        · el. vytápění /elektrokotel, podlahové vytápění, olejový radiátor, AKU nádrž atd./

        · bojler

        · plynový kotel

        · solární kolektory

        · oběhové čerpadlo

        · zabezpečení objektu proti vloupání

        · světelná prevence proti vloupání

        · protipožární signalizace

        · detekce záplavy

        · zalévání zahrádky

        · světla, zásuvky

krabice4 1

Nastavení a ovládání regulačních zařízení probíhá z Vašeho účtu, a to buď formou webového rozhraní /na PC a tabletu/ nebo přes aplikaci v mobilním telefonu.

Veškerá internetová komunikace probíhá šifrovaně nebo-li kódovaně, což znemožňuje jakékoli ovlivnění třetí stranou.

Zajišťujeme plnou technickou podporu při instalaci, nastavování systému nebo provozu a to telefonicky nebo formou emailu

Kácení stromu a příjezdová komunikace

$
0
0
Vítězství nad pařezem

Po vyřešení situace s příjezdovou cestou bylo nutné „zbavit se“ vzrostlé lípy, která již po několik generací stojí na, teď už naší, části pozemku.

Strom to je sice krásný, ale hold přístup k domu je mírně převažujícím faktorem pro zbourání.

Čili opět kolečko po úřadech. Strom, který se nachází mimo les a má v 130 cm nad zemí obvod víc než 80 cm, nelze pokácet bez svolení příslušného úřadu. V našem případě městský úřad Fulnek, odbor investic a životního prostředí.

Zde jsme podali žádost o možnost kácení dřevin (Fulnecký úřad má pro tuto žádost svůj formulář). Proběhlo místní šetření a do týdne bylo kácení povoleno. Nutno připomenout, že kácení jakýchkoli dřevin je povoleno pouze mimo vegetační klid – čili od října do března.

Po skácení lípy jsme se rozhodli rovnou vybudovat příjezdovou cestu, a tím si zjednodušit dopravu materiálu ke stavbě.

S mírným nesouhlasem obecního úřadu jsme se rozhodli pro vybudování účelové komunikace (úřad v prvopočátku vyžadoval vybudování místní komunikace!!!). Pod prvotní hrozbou úřadu, že budeme muset budovat chodníky a obrubníky jsme se pustili do pátrání v zákonech.

Účelová komunikace jako taková, nemá zákonem daná pravidla jak má vypadat a zda má splňovat nějaké technické parametry (podloží, asfalt, obrubníky, atd.) Zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů udává pouze toto:

§7 Účelová komunikace „Účelová komunikace je pozemní komunikace, která slouží ke spojení jednotlivých nemovitostí pro potřeby vlastníků těchto nemovitostí nebo ke spojení těchto nemovitostí s ostatními pozemními komunikacemi nebo k obhospodařování zemědělských a lesních pozemků.
Příslušný silniční správní úřad může na návrh vlastníka účelové komunikace a po projednání s příslušným orgánem Policie České republiky upravit nebo omezit veřejný přístup na účelovou komunikaci, pokud je to nezbytně nutné k ochraně oprávněných zájmů tohoto vlastníka. Úprava nebo omezení veřejného přístupu na účelové komunikace stanovené zvláštními předpisy tím není dotčena“.

Aby obecně pozemek nebo jeho část bylo možno považovat za účelovou komunikaci, musí být splněny tyto čtyři podmínky:

- plnění účelu dle ustanovení §7odst. 1 zákona o pozemních komunikacích

- stálost a patrnost v terénu

- souhlas vlastníka s obecným užíváním cesty veřejností (nebyl vysloven kvalifikovaný nesouhlas vlastníka)

- nutná komunikační potřeba.

S úsměvem na rtech nám tedy projektant nakreslil velmi jednoduchý projekt a účelová komunikace se má již směle k světu.

Tak až vám bude někdy někdo tvrdit, že účelová komunikace musí mít X centimetrů štěrkového podloží a musí být lemována obrubníčky z mramoru, můžete být v naprostém klidu – odkažte ho na zákon č. 13/1997 o pozemních komunikacích.

Super energeticky úsporná okna FTT

$
0
0
Super energeticky úsporná okna FTT

FAKRO odráží ideu energetické účinnosti, jež je jednou z klíčových otázek soudobého stavebnictví, ve své nabídce energeticky úsporných výrobků, které představují komplexní řešení k omezování tepelných ztrát.

Super energeticky úsporná střešní okna FTTmají inovativní konstrukci zaručující velkou úsporu energie.  

Jejich zasklení je osazeno ve speciálně vyprojektovaném rámu křídla, konstruo­vaném ze širších dřevěných profilů. Tato konstrukce minimalizuje vznik tepelných mostů a zajišťuje celkově lepší izolační vlastnosti okna.

Okna FTT jsou kyvná s osou otáčení umístěnou nad geometrickým středem okna. Díky tomu se dokonce vysoká může pohodlne dostat ke spodní hraně otevřeného okna. Otevřené okno je možno zablokovat v rozsahu od 0°do 40°díky inovativnímu podpůrnému mechanismu. Systém topSafe představuje zvýšenou odolnost proti vloupání.

Okno FTT U6 je vybaveno super energeticky úsporným zasklením U6 (trojsklo s vnitřním laminovaným bezpečnostním sklem tř. P2A). Součinitel prostupu tepla je Uw=0,71 W/m2K pro okno s těsnícím lemováním EHV-AT Thermo.

Toto okno získalo certifikát Kvalitní okna pro pasivní stavby, vydaný Výzkumným a vývojovým ústavem dřevařským v Praze.

Okno FTT U8 Thermo bylo projektováno s ohledem na velmi přísné požadavky pasivního stavebnictví, což potvrzuje certifikát Passivhaus vydaný organizací Passivhaus Institut v Darmstadtu.

Okno FTT U8 Thermo je vybaveno pasivním čtyřsklem U8. Dodává se a montuje výlučně s lemováním EHV-AT Thermo a vyniká svými termoizolačními parametry – součinitel prostupu tepla Uw=0,58 W/m2K.

Okno FTT R3 proti hluku s vnitřním laminovaným bezpečnostním sklem tř. P2A a vnějším tvrzeným sklem dosahuje hodnoty součinitele prostupu tepla Uw = 0,81 W/m2K se standardním těsnícím lemováním. Parametr útlumu hluku se rovná Rw = 42 dB

FAKRO logo

Od výkopu po desku

$
0
0
Od výkopu po desku

Budování našich základů nám trvalo přesně 28 dní. V neděli 17. července jsme s přítelem odpoledne vyměřili a vysypali vápnem obvod domečku. Byla to celkem sranda, protože jsme měli vytyčené rohy domu i se zateplením, které bude s ohledem na materiál (stavíme z vápenopískových cihel) 30cm, ale pásy jsme měli vykopat 17,5 cm od rohu domu.

Takže přišly na řadu provázky, pásmo, metr, vodováha, projekt základů a šlo se na věc. Malinko jsme se zapotili, ale jak se ukázalo později, dílo se zdařilo a byli jsme přesní :).

Hned po vysypání vápnem začalo samozřejmě pršet a bagrování se muselo odložit na úterý. Naštěstí naše značení přežilo :).

Díky tomu, že jsme to museli o den posunout, museli jsme najít jiný bagr a to se nakonec ukázalo jako „koupě roku“. Byl sice o chloupek dražší, za to moc šikovný a ochotný.

Pasy jsme v přední části domu kopali cca 80 cm do země, v zadní části 35 cm.

Kolem domu budeme pak poměrně dost dosypávat, takže jsme už do země více nešli. Pasy byly široké 50 cm a středové 65 cm. Bagr to dělal cca 4 hodinky a na čistění spáry jsme se po jeho pěkné práci nikterak nenadřeli. Navíc nám nezboural ani jednu lavičku a to je máme poměrně blízko.

Do začištěné spáry jsme uložili zemnící pásek. Druhý den jsme přibližně na polovinu obvodu nachystali připravené šalování a vyčkávali na beton. Pasy jsme vylili do výšky 40cm betonem C16/20, celkem se spotřebovalo 16 kubíků.

V místech, kde bylo šalování to chlapi upřímně proklínali - vedro k padnutí a pádlování jako o život, ale i ve třech to zmákli, mají můj obdiv!

Na sobotu jsme byli domluvení s bráchou a partou chlapů na založení ztraceného bednění. Tady bych je chtěla vážně ocenit, protože ve 4 lidech to za sobotu všechno odvozili, bezvadně založili, nachystali prostupy a skoro celé bednění vyskládali - dávali jsme po třech řadách, takže toho bylo vážně dost.

Trošku jsme se báli, jaký rozdíl bude ve výšce po vylití pasů, ale nakonec to nebylo tak špatný, jen ve dvou místech byl rozdíl 5 cm, jinde max 3 cm.

I tak na ukládání první řady padlo přibližně 1,75 kubiku betonu, který jsme míchali z pytlů v míchačce - pravda, trošku dražší řešení, ale rychlé a jednoduché- v okolí nikdo moc nechce vozit beton v sobotu a už vůbec ne takto malé množství.

V průběhu dalšího týdne jsme po práci s přítelem dorovnávali zbytky bednění a navrtali roxory, aby ve čtvrtek mohl dojet beton - tentokrát už s pumpou a mohlo se vylít ztracené bednění.

Po víkendu jsme nakoupili všechny hadičky, trubičky, chráničky a položili ležatou kanalizaci, nachystali elektřinu a vodu. Tohle nebyla vůbec žádná složitost, takové relaxační lego :).

Domluvili jsme náš oblíbený bagr, tatry a štěrk a ve čtvrtek se šlo dosypávat, hutnit a hutnit a zase hutnit.

Dosyp byl v průměru 75 cm a rozhodli jsme se to celé udělat štěrkem - pravda, opět dražší, ale dle našeho a soudu okolí rozhodně lepší řešení, než tam dávat hlínu. Dávali jsme frakci 0-32 a celkem tam padlo asi 220t.

Byla to paráda - tatry jezdily, bagr sypal a hrnul, „tchán“ na střídačku s přítelem rozhrnovali a hutnili - půjčili jsme si pěknou 400kg vibrační desku a práce jim šla krásně od ruky. Chvilku po třetí hodině měli hotovo!

O víkendu jsme natahali a svázali kari sítě a zaměřili výšku finální desky ve všech rozích.

Zapeklitá otázka byla šalování desky, nakonec jsme se ale rozhodli pro polystyren (perimetr 16 cm) a snad to pak s hydroizolací nějak zvládneme.

Šalování nám zabralo v podstatě celý týden, neboť dosud luxusní počasí trošku zlobilo a 3 dny se v podstatě nedalo dělat nic. Po celém obvodu jsme polystyren ještě zapřeli deskama, aby nás nic nemohlo překvapit.

Na pondělní ráno jsme zamluvili vibrační lať a beton s pumpou.

V 10 hodin dojela pumpa a první mix začal s deskou na garáži - je v jiné výšce než zbytek domu. Stahovalo se latí nahrubo a pak několikrát tou šikovnou vibrační lištičkou:).

Celkem na desku padlo 28,5 m3 betonu a za 3,5 hod bylo hotovo.

Výšku jsme měli poznačenou na vývodech kanalizace a rozích garáže a zdá se, že to stačilo, no posuďte sami. 

 

Odkaz na video: https://www.youtube.com/watch?v=_3jZQzyVTY4&feature=youtu.be


VIDEO: Montáž komínového systému Schiedel KOMBIGAS

$
0
0
VIDEO: Montáž komínového systému Schiedel KOMBIGAS

Potřebujete komín ke spotřebiči na pevná paliva i ke spotřebiči na plyn? Nemusíte kupovat komíny dva. Ukážeme vám systém, Schiedel KOMBIGAS, který oba typy komínů kombinuje. Získáte tak dva komíny za cenu jednoho. Jak komín vypadá? A jak postupovat při jeho stavbě? To vše se dozvíte ve videu.

Nový komínový systém umožňující odvod spalin od kondenzačních spotřebičů v kombinaci s pevnými palivy reagující na moderní trendy v topenářské technice.“ To je, dle slov zástupců společnosti Schiedel, komínový systém KOMBIGAS.

Nosným prvkem systému KOMBIGAS je zcela nová komínová tvárnice rozdělená na tři samostatné části. První je určena pro komínový průduch pro pevná paliva. Druhá část tvárnice vytváří uzavřenou šachtu, do které je vloženo plastové potrubí sloužící k odvodu spalin od plynového spotřebiče. A poslední částí tvárnice je samostatná víceúčelová šachta, kterou lze využít například pro připojení solárního systému.


Moderní komínový systém reagující na trendy v topenářské technice

Vedoucí technik, Jiří Vrba, vysvětlil, jaké má komínový systém Schiedel KOMBIGAS další výhody:

„Tento systém je reakcí na současné trendy ve vytápění: kombinace plynového, dnes nejčastěji už kondenzačního spotřebiče, kondenzačního kotle, se spotřebičem na pevná paliva. Kromě toho, podíváme-li se na komínovou tvárnici v půdorysu, vidíme, že v ní jsou tři šachty nebo tři prostory pro nějaké vedení. Ten třetí v tuto chvíli zůstává volný a dá se využít například pro připojení solárních kolektorů, pro svislé instalační vedení, pro odvětrání, někdy možná i pro přívod spalovacího vzduchu.“ 

obr1


Musí dům, ve kterém bychom chtěli tento komín použít, splňovat něco speciálního?

„Ano, je to otázka dispozice objektu. Do jednoho komínového tělesa dokážeme připojit prakticky v jednom místě nebo v jednom prostoru, dva spotřebiče. Pokud to dispozice neumožňuje, máme samozřejmě také řešení. Rozdělíme komín na dvě samostatná komínová tělesa. A věc je vyřešená.“

Stavební postup komínového systému Schiedel KOMBIGAS vychází ze systému UNI Advanced. V prostoru pro spotřebič na pevná paliva je umístěna tenkostěnná keramická vložka, tu budeme při realizaci komínu obkládat izolačními rohožemi. 


obr2


Stavební postup při realizaci komínu

Společnost Schiedel dodává ke každému komínovému systému také podrobný stavební návod v tištěné podobě, ten na stavbě ocení nejen svépomocní stavebníci.


Vyřezávání otvorů do betonových tvárnic

V prvním kroku stavby je dobré vyřezat do betonových tvárnic všechny potřebné otvory. Na spodní tvárnici, kterou ukládáme na připravený základ v úrovni budoucí čisté podlahy, zakreslíme otvor pro větrací mřížku, na druhou tvárnici pak otvor pro komínová dvířka. Otvor pro budoucí napojení kouřovodu zakreslíme na tvárnici, která je zpravidla umístěná pod stropem. 


obr3


A jedna praktická rada k vyřezávání otvorů: První řez neprovádějte úplně do konce. Zajistíte si, tak stále pevné spojení vyřezávaného dílu s betonovou tvarovkou. Druhou stranu už můžete zcela proříznout. A následně se vrátit k dokončení prvního řezu. Budete-li se držet tohoto doporučení, nemusíte se obávat, že by se vám vyřezávaná část betonové tvarovky při řezu jakkoliv vzpříčila a úhlová bruska měla tendenci takzvaně odskočit.


Ukládání komínových tvárnic a jejich spojování

První tvárnici umístíme ve výšce budoucí čisté podlahy. V této výšce nejprve po obvodu naneseme na odizolovaný betonový základ rozmíchanou maltu. Je dobré ji umístit také v prostoru vnitřních příček komínové tvárnice.


obr4


Tvárnice ukládáme vždy tak, aby byla v horní části viditelná integrovaná tepelná izolace. Ta je umístěná kolem šachet sloužících k napojení plynového spotřebiče. Dilatační mezera mezi stěnou a komínovým tělesem by měla být 30 milimetrů. Tvárnici podle potřeby posuneme a pomocí gumové paličky urovnáme do roviny podle vodováhy.

Při dokončování stropní konstrukce je nutné kontrolovat správné umístění komínových tvárnic vůči vynechanému otvoru. Pokud stavbu komínu provádíte před dokončením stropu, nemusíte si většinou s budoucím otvorem příliš lámat hlavu.

Dále je nutné usadit betonový základ do maltového lože v prostoru, do kterého budeme ukládat tenkostěnné keramické vložky. Na betonový základ osadíme do maltového lože podstavec pro odvod kondenzátu.


obr5


Pro spojování dalších tvárnic budeme používat tenkovrstvé lepidlo, které je součástí dodávky komínového systému. Do nádoby nalijeme vodu a nasypeme směs lepidla. K rozmíchání postačí zednická lžíce nebo špachtle, kterou se lepidlo na komínové tvarovky dobře nanáší.

Před usazením další betonové tvarovky očistíme namočenou houbou hrdlo keramického podstavce sloužící pro odvod kondenzátu a na horní část hrdla naneseme spárovací hmotu FM Rapid, kterou jsme obdrželi společně s komínovým systémem Schiedel KOMBIGAS. Posléze můžeme osadit tvárnici s vyříznutým otvorem na komínová dvířka. 


obr6 


Vkládání izolačních rohoží do tvárnic

Do každé z tvárnic vložíme dvě izolační rohože. Spoj rohoží musí být umístěn u zadní stěny tvárnice, aby nemohlo dojít k ucpání rohových kanálků zadního odvětrání. Tyto kanálky musí zůstat vždy volné.

Rohože seřízneme odlamovacím nožem podle zadní hrany předních kanálků pro odvětrání. Izolační rohože umísťujeme do tvárnice s připraveným otvorem na komínová dvířka. Neměli bychom je zatlačit do spodní tvárnice s otvorem pro větrací mřížku. Následně je třeba osadit keramický T-kus pro komínová dvířka.


obr7 


Vedoucí technik Jiří Vrba vysvětlil, jak se liší T-kus pro komínová dvířka od T-kusu pro napojení kouřovodu:

„Abychom vybrali ten správný, všimněme si, že je rozdíl mezi T-kusem pro napojení dvířek a T-kusem pro napojení kouřovodu. Na první pohled to poznáme tak, že T-kus pro dvířka je zkrácený, má kratší vývod.“


obr8


Uhlazování vytlačené spárovací hmoty a kontrola rovinnosti

Namočenou houbičkou uhladíme vytlačenou spárovací hmotu mezi keramickými tvarovkami a můžeme pokračovat v nanášení další vrstvy lepidla na horní část betonové tvárnice. Před osazením další tvárnice je nutné očistit hrdlo keramické vložky a nanést spárovací hmotu FM Rapid.


obr9


Vyzdění tvárnic a vkládání keramických vložek

Po vyzdění dvou tvárnic přichází na řadu umístění keramické vložky. Jaké vložky v systému KOMBIGAS používáme pro spotřebič na pevná paliva? A jaká je jejich délka? To upřesnil vedoucí technik Jiří Vrba:

„Stejně jako u běžného systému Advanced používáme tenkostěnné keramické vložky. Jejich základní délka je 66 centimetrů.“

Vytlačenou spárovací hmotu mezi vložkami zahladíme dodávaným vyhlazovačem spár. A dle projektové dokumentace osadíme v odpovídající výšce tvárnicí s vyříznutým otvorem pro napojení kouřovodu od spotřebiče na pevná paliva.

Do tvárnice vložíme izolační rohože, které opět zařízneme podle zadní hrany předních kanálků odvětrání. Spoj rohoží musí být vždy na zadní stěně tvárnice. Osadíme keramický T-kus pro napojení kouřovodu, zahladíme vytlačenou spárovací hmotu a pokračujeme ve zdění komínu až po tvárnici, ve které bude napojení pro plynový spotřebič.


Instalace patního kolena pro plynový spotřebič

Po instalaci patního kolena osadíme tvárnici s vyříznutým otvorem o velikosti 140 x 140 milimetrů v ose šachty, kterou povedeme plastové komínové vložky od plynového kondenzačního kotle. Pro spojování plastových vložek používáme dodanou lubrikační pastu.


obr10


Vyzdění celého komínu

Předchozí postup ukládání tvárnic, tenkostěnných vložek a plastových komínových vložek opakujeme až do vyzdění celého komínu.

Podrobné informace o komínových systémech najdete na www.schiedel.cz

 

Jak rekonstruovat eternitovou střechu?

$
0
0
Jak rekonstruovat eternitovou střechu?

Azbestocementové tašky, střešní krytina, které se zlidověle říká eternit, patří mezi lehké střešní krytiny. Proto je vídáme hlavně na domech a chalupách v horských oblastech. Před rokem 1990 to byla jedna z mála lehkých střešních krytin, která byla dostupná a byla nabízena jako vlnité nebo čtvercové eternitové desky. Na střeše se pokládaly  na plné dřevěné bednění, čímž zajistily výbornou odolnost proti velkým nánosům sněhu nebo silným poryvům větru.

Největší boom využívání azbestu u nás nastal před 30 lety, kdy se azbest hojně používal ve stavebním průmyslu – velkou část tvořily právě eternitové krytiny. 

Dnes již však mají tyto staré střechy to nejlepší za sebou. Nejen, že neplní stoprocentně svoji funkci, navíc jsou pro svou zdravotní nebezpečnost dokonce zakázány.


Eternitové střechy mají to nejlepší za sebou

Pokud máte i vy takovou starou eternitovou střechu, přečtěte si, jak střechu zrekonstruovat a zároveň zachovat co nejvíce částí z původní střechy.

Můžete tak ušetřit docela dost peněz, protože nebudete muset měnit konstrukci střechy. Zároveň si ponecháte všechny výhody střechy s plným bedněním.


Možnosti rekonstrukce staré eternitové střechy

Většina starých eternitových střech neunese velkou zátěž těžkých krytin, jako jsou pálené nebo betonové tašky (jejich hmotnost je 40 kg/m2 nebo i více).

Je tedy nutné hledat mezi různými druhy lehkých krytin. Těch je v dnešní době docela široká nabídka.

Většina lehkých krytin ovšem vyžaduje dodatečné laťování (velkoformátové plechové tašky, maloformátové plechové tašky, vláknocementové krytiny, apod.), což prodražuje celou rekonstrukci a ztrácí se výhoda plného bednění (střecha s laťováním není pochozí, nemá tak velkou odolnost proti nánosům sněhu, je náchylnější k odfouknutí při vichřicích, apod).

O kolik prodraží dodatečné laťování rekonstrukci se dozvíte níže v článku...

Možnost využít stávající bednění, a přitom střechu jakkoliv neprodražit, nabízí použití moderních asfaltových šindelů.

Není nutné doplácet za dodatečné laťování, protože se šindele položí na stávající bednění a střecha je hotová během několika dnů. Moderní šindele mají navíc dlouhou životnost a záruku třeba 25 nebo 30 let.

1 demontaz
Demontáž


Rekonstrukce střechy – výměna eternitu za šindel

Šindele patří mezi lehké střešní materiály, jsou tedy vhodnou alternativou k azbestocementové střešní krytině. Navíc ušetříte za konstrukci nového krovu, který je již pod eternitovou střechou připraven.

Ve většině případů můžete využít i stávající bednění střechy, na které šindele položíte. Pokládka šindelů je velice jednoduchá a rychlá, a proto je možné mít novou střechu za pár dní.

Nejpoužívanější na rekonstrukce eternitových střech jsou moderní šindele z řady Cambridge.

Šindele Cambridge Xpress jsou laminové šindele nové generace. Již z výroby se na šindeli střídá jedna a dvě vrstvy materiálu. To způsobuje, že je šindel na pohled plastický a má 3D vzhled.

To vše zabraňuje tomu, aby byly vidět případné nerovnosti bednění, které byly tvořeny prkny mnohdy před 40-50 lety. Navíc se díky unikátnímu způsobu výroby použijí při pokládce téměř všechny části šindele, takže nedochází k tvorbě odpadu a není nutné platit za materiál, který se následně vyhodí jako prořez.

Díky vysoké kvalitě poskytuje na tento šindel výrobce záruku v délce 25 let.

Šindele Cambridge Xtreme 9,5° pohledově odpovídají šindelům Cambridge Xpress, jsou však navíc celoplošně lepící, takže je možné je používat na sklony střech od 9,5° nebo třeba na sklony o 90° a jsou na ně poskytovány belgickou firmou IKO záruky v délce 30 let.

2 bedneni
Bednění


10 kroků jak rekonstruovat Vaši starou eternitovou střechu:

  1. Demontujte stávající eternitovou krytinu a ekologicky ji zlikvidujte.
  2. Zkontrolujte stav starého krovu a bednění, např. zda nejsou ztrouchnivělé trámy apod.
  3. Zkontrolujte odvětranou mezeru pod bedněním – vzduch musí proudit pod bednění od okapů až do vrcholu střechy. Pokud nasávání, odvětraná mezera pod bednění nebo odvětrání v hřebeni chybí, dodělejte jej. To vše je nutné zajistit především u střech se zatepleným podkrovím.
  4. Oplechujte spodní okapní hranu střechy.
  5. Upravte a očistěte bednění střechy tak, aby bylo maximálně rovné pro pokládku. Instalujte podkladní pásy jako pojistnou hydroizolaci střechy rovnoběžně s okapovou částí střechy.
  6. Instalujte boční závětrné/štítové lišty.
  7. Připravte si startovací řadu šindelů, která se instaluje na okapové plechování.
  8. Pokládejte celé šindele Cambridge Xpress nebo Cambridge Xtreme 9,5° po řadách od spodní části směrem nahoru
  9. Pro hřebeny či nároží použijte výřezy z obdélníkových šindelů, které se přes hřeben čí nároží přehnou.
  10. Pro uchycení šindelů používejte dostatečně dlouhé korozi odolné hřebíky, nejlépe kroužkované po celé délce dříku hřebíku, aby bylo zajištěno dokonalé přichycení a znemožnilo se vylézání hřebíků z bednění. 
3 odvetrana mezera
Odvětraná mezera


Video návod instalace šindelů Cambridge Xtreme 9,5° ke shlédnutí >>


Je šindel ta správná varianta na rekonstrukci eternitových střech?

Možná se ptáte, jestli jsou šindele to správnou volbou pro Vaši střechu? Vydrží taková střecha dost dlouho? Jsou šindele nehořlavé? Budou umět šindele položit pokrývači? Nebude rekonstrukce dlouho trvat? Vyplatí se mi použít šindele nebo nějakou jinou střešní krytinu?

Šindele jsou vyrobeny z asfaltu (nejlepšího voděodolného materiálu na přírodní bázi), kamene, skelné rohože a dalších látek tak, aby zajistily dokonalou odolnost proti všem přírodním extrémům a zároveň jakkoliv nezatěžovaly střechu.

Moderní asfaltové šindele z řady Cambridge nabízejí záruku v délce 25, resp. 30 let. Běžná rekonstrukce trvá 3-5 pracovních dnů. Šindele byly testovány v laboratořích na oheň, ve větrném tunelu a v dalších extrémních podmínkách, podívejte se sami - testy šindelů oheňvítr, kroupy a jsou instalovány ročně na tisíce střech po celém světě. 

Moderní šindele Cambridge minimalizují odpad a minimalizují také dodatečné náklady na úpravu konstrukce střechy, takže se ušetří spousta peněz, které by se u jiných střešních krytin "vyhodily" oknem.

4 plechovani
Plechování


Kolik stojí dodatečné laťování na rekonstrukci eternitových střech?

Šindele se pokládají na plné dřevěné bednění. Pokud tedy odstraníte staré azbestocementové desky, můžete využít stávající bednění pro instalaci šindelů.

Pokud budete chtít položit jinou střešní krytinu, budete muset většinou instalovat dodatečné kontralaťování a laťování. To vede ke zvýšení nákladů na rekonstrukci.

Ukázka dodatečných nákladů na laťování a kontralaťování:pro příklad použijeme běžnou sedlovou střechu tvaru A o rozměrech 10x10m, s celkovou plochou 200 m2 . Na takovou střechu bude potřeba instalovat  cca. 240 bm kontralaťování (laťování které vede od okapů k hřebenům s rozestupy cca. 90 cm) a 670 bm laťování, které je instalováno vodorovně na kontralatě a na které se instaluje střešní krytina. Celkem tedy zhruba 900 bm latí.

Standardní cena za latě 4x6 cm je 16 Kč za bm latě. Celková cena za 900 bm metrů bude tedy 14.400 Kč. Za instalaci latí zaplatíte pokrývačům zhruba 40 Kč/m2, tedy 8.000 Kč. Celkem tedy "vyhodíte" 22.400 Kč, pokud budete používat jinou krytinu než takovou, kterou nainstalujte přímo na stávající bednění.

Potřebujete vědět, kolik Vás bude rekonstrukce střechy stát a jaké materiály budete potřebovat...

5 podkladni pasy
Podkladní pásy


Co budete na rekonstrukci eternitové střechy pomocí šindelů potřebovat?

Stáhněte si jednoduchý nástroj pro výpočet materiálu na Vaši střechu. Vložením údajů o Vaší střeše Vám program vypočítá potřebné množství šindelů a veškerého příslušenství. V Katalogu výrobků naleznete bližší popis jednotlivých výrobků a jejich ceny.


Detailní návod na pokládku

Detailní návod na pokládků šindelů ke stažení zde nebo se můžete podívat na video, jak instalovat šindele na vaši střechu. Budete překvapení, jak snadno a rychle může být Vaše střecha předělána.

Chcete nakoupit šindele na rekonstrukci? Najděte nejbližšího prodejce šindelů IKO.

 

VYBAVTE SI DOMOV STYLOVĚ! INSPIRACI ZÍSKÁTE NA VELETRHU FOR INTERIOR

$
0
0
VYBAVTE SI DOMOV STYLOVĚ! INSPIRACI ZÍSKÁTE NA VELETRHU FOR INTERIOR

Chcete si vytvořit z domova originální a přitom útulné místo, kde můžete sdílet příjemné okamžiky se svou rodinou a přáteli? Potom navštivte největší podzimní veletrh nábytku, interiérů a bytových doplňků FOR INTERIOR, který se uskuteční od 29. září do 2. října 2016 v moderních prostorách PVA EXPO PRAHA. Veletrh mohou využít také odborníci a obchodníci pro uzavírání kontraktů.

Přehled aktuálních trendů a inspirativní doprovodný program

Plánujete-li zařizování interiéru vašeho nového, nebo stávajícího bytu, potom se nemusíte spoléhat na standardní nabídku produktů, ale můžete plně zapojit svou fantazii a pořídit si takové vybavení, po kterém již dlouho sníte.

Na veletrhu FOR INTERIOR se ve 3 výstavních halách představí téměř 300 tuzemských a zahraničních firem, mimo jiné z Velké Británie, Itálie, Rakouska nebo Německa. Zastoupeny budou přitom jak významné firmy, tak menší interiérová studia a bytoví architekti.

Mezi českými vystavovateli se objeví společnosti jako BELTERRA, BÖHM, DOMESTAV, JECH CZ, KAPLAN NÁBYTEK, LUSITO, PF NÁBYTEK, PURTEX, POSTELIA, ROTT a mnoho dalších.

Na veletrhu si prohlédnete nábytek v rozmanitých stylech, vyrobený z různých materiálů, ať už se jedná o dřevo, lamino, ratan, teak, kov nebo plast.

Vybrat si potom budete moci kuchyně, jídelní stoly a židle, šatní skříně, knihovny, komody, křesla, sedací soupravy, osvětlení, postele, zahradní nábytek, bytový textil, dekorace nebo doplňky, a to za příznivé veletržní ceny.

Vzhledem k vysoké účasti stěžejních firem v tomto oboru si zde vytvoříte obraz o aktuální situaci na trhu a souběžně se seznámíte s novinkami a limitovanými kolekcemi produktů. Vše si navíc budete moci důkladně prohlédnout a vyzkoušet. Souběžně se zde můžete poradit ohledně správného výběru s profesionály.

Kromě atraktivních expozic je pro vás připraven také bohatý doprovodný program. Přednáška o FENG SHUI vám například poradí, jak využít tradiční čínské učení pro dům a interiér.

Bytovou tematiku dále doplní konference Mistři řemesel nebo Kolik stojí designér.

Těšit se můžete i na jedinečnou soutěž, a to o luxusní postel německé značky BEDEUR v hodnotě 300 000 korun. 

interior13    

Veletrh nabízí příležitosti také pro odborníky a obchodníky

Pokud se zařazujete mezi odborníky, nebo obchodníky, můžete využít toto jedinečné prostředí, vzhledem ke kontraktačně prodejnímu charakteru veletrhu, pro profesní jednání a následné uzavírání kontraktů. 

Speciálně pro vás jsou potom určeny B2B schůzky s názvem Matchmaking Business Meetings, které vám pomohou najít nové odběratele, dodavatele, obchodní partnery, ale také rozšířit vaše aktivity do zahraničí, nebo se stát regionálním distributorem pro významné zahraniční společnosti.

Připraven je rovněž zajímavý doprovodný program. Již tradičně se uskuteční tisková konference Asociace českých nábytkářů, na které odhalí její zástupci aktuální čísla oboru.

interior16


Souběžně s veletrhem FOR INTERIOR proběhne v areálu PVA EXPO PRAHA i mezinárodní veletrh hotelového a restauračního zařízení, potravinářství a gastronomie FOR GASTRO & HOTEL. Pro návštěvu obou veletrhů postačí pouze jedna vstupenka.

Více informací naleznete na www.forinterior.cz. Zlevněnou vstupenku si pořídíte na následujícím odkazu: www.forinterior.cz/sleva.

 

PODZIMNÍ VELETRH DEKORACÍ PŘEDSTAVÍ NEJNOVĚJŠÍ TRENDY

$
0
0
PODZIMNÍ VELETRH DEKORACÍ PŘEDSTAVÍ NEJNOVĚJŠÍ TRENDY

Patříte mezi odborníky a obchodníky v oboru dekorací a dárků? Zajímáte se o bytové a kuchyňské doplňky? Chcete si před Vánocemi originálně vyzdobit vaše společenské prostory nebo interiér? Potom navštivte v termínu od 8. do 10. září 2016 jediný kontraktační veletrh v České republice zaměřený na dekorace, sklo, bytové a kuchyňské doplňky a dárkové zboží FOR DECOR & HOME. V moderních prostorách PVA EXPO PRAHA se můžete těšit na dvě výstavní haly plné atraktivních expozic od nejvýznamnějších firem na českém trhu.  

Aktuální kolekce, novinky a trendy v oblasti dekorací pod jednou střechou

Primárním cílem veletrhu je uzavírání předvánočních kontraktů, čemuž odpovídá také obchodně nejvýhodnější termín na začátku září.

Kromě toho poskytne veletrh i průřez kompletní nabídkou pro všechny odborníky v oboru a inspirativní prostředí pro milovníky dekorací z řad široké veřejnosti. Mnoho vystavujících firem potom chystá pro návštěvníky možnost přímého nákupu nebo informace o e-shopech, kde si mohou vyhlédnuté zboží objednat. 

Vzhledem ke skutečnosti, že na veletrhu budou vystavovat téměř výhradně výrobci, exkluzivní dovozci a velkoobchody, mohou obchodníci, odborníci i běžní návštěvníci očekávat ucelenou nabídku těchto firem, do které pochopitelně patří i aktuální kolekce a novinky.

Jsou to právě novinky a nejnovější světové trendy, jejichž prezentaci si každý vystavovatel schovává speciálně až pro příležitost veletrhu. S tím souvisí také atraktivní obor vánočních ozdob, který si na veletrhu stále více upevňuje svou důležitou pozici, a to například prostřednictvím účasti slavných českých sklářských firem.

Kromě široké předvánoční nabídky se veletrh bude věnovat i produktům s celoročním uplatněním, a to interiérovým dekoracím, bytovým a kuchyňským doplňkům, stolování, sklu, floristice, dárkovým a reklamním předmětům a v neposlední řadě i profesionálním službám v oboru.

Návštěvníci se mohou těšit na zajímavé expozice tuzemských i zahraničních vystavovatelů, z nichž mnozí budou mít na veletrhu premiéru. Zastoupeno bude Německo, Polsko, Ukrajina nebo Slovensko.

decor2


Nevšední podívanou zajistí floristická soutěž ROSA PRAGENSIS a výstava VÁNOČNÍ TRENDY 2016

Návštěvníci FOR DECOR & HOME se mohou těšit také na atraktivní doprovodný program. Připravena je pro ně profesionální floristická soutěž ROSA PRAGENSIS, kdy se mezi sebou hned první den veletrhu utkají soutěžící z řad studentů odborných škol a profesionálních floristů v aranžování na téma květiny a interiér.

Po vyhodnocení nejlepších prací v kategoriích JUNIOR a SENIOR budou soutěžní exponáty prezentovány veřejnosti.

Další zajímavou událostí je výstava VÁNOČNÍ TRENDY 2016. Ve čtyřech samostatných expozicích tvořených profesionálními floristy se zde představí nejaktuálnější trendy v oblasti dekorací.

Výstava si klade za cíl motivovat k hledání nových produktů, materiálů, technik a barevných kombinací. V neposlední řadě se potom snaží pomoci návštěvníkům veletrhu lépe se orientovat v prodejním sortimentu vystavovatelů a hledat vlastní osobitý směr v nadcházející vánoční sezóně.

Souběžně s veletrhem FOR DECOR & HOME se v areálu PVA EXPO PRAHA uskuteční také mezinárodní veletrh kosmetiky, kadeřnictví a zdravého životního stylu WORLD OF BEAUTY & SPA a mezinárodní veletrh SBĚRATEL.

Podrobnosti o veletrhu naleznete na oficiálních webových stránkách www.fordecor.cz. Zlevněnou vstupenku si můžete pořídit na následujícím odkazu: www.fordecor.cz/sleva.


FOR DECOR & HOME a jeho tendence

Jediný kontraktační veletrh dekorací a doplňků FOR DECOR & HOME navazuje na úspěšný první ročník, kterého se zúčastnilo na osm desítek vystavovatelů a více než 6000 odborných návštěvníků.

Vzhledem k maximálnímu splnění kontraktačního poslání akce i rostoucímu zájmu veřejnosti o oblast dekorací a dárkového zboží se veletrh letos rozrůstá a obsadí hned dvě výstavní haly PVA EXPO PRAHA.

Očekává se také vyšší odborná návštěvnost a zvýšený zájem široké veřejnosti.

 decor6

 

Náš začátek

$
0
0
Náš začátek

V roce 2015 jsme koupili zasíťovaný pozemek.

V lednu 2016 jsme začali řešit projekt, jehož finální podoba podle našich představ byla hotová asi za 4 měsíce.

Pan projektant nám zařizuje i stavební povolení, které zatím bohužel ještě nemáme.

Už se to táhne od konce května, proto ho nedočkavě očekáváme každým dnem.

 

Obkládání koupelny

$
0
0
Obkládání koupelny

Už během dokončování tmelení a broušení jsem řešil řemeslníky na obkládání koupelny a záchodu. Už od počátku jsem věděl, že přesně tuto práci nebudu dělat svépomocí. Trvalo by to příliš dlouho a výsledek by nebyl tak dobrý.

První část úkolu obkládání jsem zvládl rychle.

Výběr řemeslníka byl na doporučení několika lidí. Už zbývalo jen domluvit termín a vybrat dlažbu a obklad.

V dnešní nabídce obkladů a dlažeb je opravdu problém vybrat. Občas si vzpomenu na doby, kdy byly tři vzory a to bylo vše.

Nicméně konečný výběr, který přišel, až po návštěvě několika kuchyňských studií, zabral jedno dopoledne i s objednáním.

Nakonec vyhrál obklad s dlažbou, který se nám líbil hned u vchodu. Celkem bylo třeba cca 26 m2 obkladu a dlažby, byla to trošku zatěžovací zkouška pro osobní auto, ale vydrželo.

Pak už se jenom dokoupila spárovačka a lišta do dveří a už nic nebránilo dohodnutí termínu obkládání.

Samozřejmostí před obkládání bylo usazení vany, napojení odpadu a obezdění, které se dělalo ještě svépomocí.

Tak konečně přišel velký den obkládání.

Ráno jsme vyřešili jedinou chybějící věc, kterou bylo lepidlo, bohužel v místních stavebninách neměli příliš dobré lepidlo, ale zatím obklad drží. Tak už nebránilo nic tomu, aby se začalo tvořit.

Nejdříve přišlo na řadu rozměřování, aby nezůstal někde zbytečně malý proužek obkladu. Rozměření jsem schválil, že takto může být obloženo.

První největší stěna v koupelně byla obložena velice rychle. Zpomalení nastalo až dole u vany. Když jsem viděl, jak si řemeslníci hrají s rohovou kachličkou za vanu, říkal jsem si, že jsem si vybral dobře.

Bohužel odpoledne jsem nechal řemeslníky o samotě, stejně jako druhý den, kdy je čekalo dokončení, vyspárování a položení topné rohože.

Vše stihli, pro jistotu si dovezli i vlastní rychle tuhnoucí lepidlo.

Druhý den se potkali s dalšími řemeslníky, kteří stěrkovali podlahu a pokládali lino. Nevím, jak jejich spolupráce probíhala, jelikož jsem se dostal do bytu až kolem jedenácté hodiny večer. V ten okamžik mě nadšení opustilo. 

V koupelně a na záchode byla zvolena kombinace tmavého a světlého obkladu, podle čehož měla být zvolena i spárovačka, které bylo dostatek.

Bohužel řemeslníci tento můj pokyn asi zapomněli, takže tmavý obklad na vaně byl vyspárován světle, což vypadalo dost hrozně a navíc vana, kterou jsem si chtěl sám zatmelit, byla vyspárovaná spárovačkou.

Aby toho nebylo málo, tak mi byla sdělena cena, která odpovídala více jak 500 Kč/m2 + doprava a zmíněné lepidlo. Což vyústilo v mé rozhodnutí nezaplatit, dokud to nebude opravené a určitě ne takovou částku.

Po tom, co jsem toto všechno řemeslníkům sdělil, rozhodli se svou chybu napravit a s cenou nakonec také souhlasili, byla to cena 350 Kč/m2, za kterou podle mých informací normálně dělají.

Když jsem se ptal, proč byla původní cena taková, bylo mi odpovězeno, že je to za hodinu, což jsem se zasmál a řekl, že to jsou asi první, kdo to takto bere.

Nakonec bylo vše předěláno a já jsem zaplatil. Sice jsem nebyl úplně spokojený, ale znáte to, na každou námitku je odpověď, že za to může křivá dlažba, jako v případě velkých spár, i když jsem chtěl malé.

Po této zkušenosti už jsem byl opatrnější na další řemeslníky.

Video: Demolice

$
0
0
Video: Demolice

Tak konečně mám trochu času a můžu navázat na náš první článek, týkající se vyřizování demolice. Po dlouhých 7 měsících jsme do rukou dostali papír s tím, že je demolice povolena.

Jen pro osvěžení paměti - na pozemku, který máme, je starý 100 letý dům, který musíme nejdříve odstranit a místo něj v trochu jiných místech postavíme nový. Než ale začnu s demolicí, trochu se pochlubím naším vynálezem.

7 měsíců je velice dlouhá doba a přes zimu nebylo co dělat, tak jsme se strejdou a bratrancem od přítelkyně přemýšleli nad tím, jak na stavbě svépomocí ušetřit, co nejvíc zlaťáků.

Vnukl se nám nápad, že ušetříme za domíchávač a postavíme si vlastní pořádnou míchačku, která bude umět jezdit po stavbě, ano, čtete dobře :-).

Vlastníme Manitoua s teleskopickým ramenem, bratranec se strejou mají zkušenosti s hydromotory a já u nás ve firmě dělal několik let konstruktéra. Měli jsme nápad, vybavení i odhodlání, tak jsme se do toho pustili a vznikla nám míchačka, ovládaná z kabiny na půl kubíku betonu.

Přiznávám, že i tak se člověk "nadře" a není to takový luxus jako domíchávač, který Vám vše vyplivne.

Míchačka si nabere písek a ručně do ní musíte naházet kameny, nalít vodu a vysypat cement, tudíž potřebujete řidiče, někoho k lopatě a při zalévání desky 2 zedníky, kteří budou beton roztahovat do roviny.

Bratranec taky staví, takže jsme vše zkoušeli u něj, pásy jsme měli za 5 hodin práce vylité, deska trvala 8 hodin.

U nás je cena za kubík přes domíchávač cca 1 800,- Kč bez DPH, nás to vše vyšlo na 1 300,- Kč, do čehož je započítaná nafta i plat 2 zedníků (ostatní byli rodina a kamarádi za kus žvance). To za tu dřinu dle mě stálo a můžete se podívat i na video a fotky, jak to všechno funguje.

A teď už k demolici - před týdnem jsme konečně začali dům rozebírat, měl betonové tašky a "vážanky" cihly v kombinaci s vepřákem.

Tašky nechám do recyklátu pod desku, cihly využiju na voliéry pro papoušky, vepřákem jsme pohnojili pole, sutě budu mít maximálně 10 vleček.

Dům, jelikož je nalepený na sousedův štít, rozebíráme ručně cihlu po cihle, aby se nic nestalo.

Na pomoc přišli ještě 3 zedníci, kteří měli za úkol rozebrat stropy, my se báli, aby nám nehňáply za krk, jelikož vše je ztrouchnivělé a já se trochu propadl, ale ŽIJU.

V momentální chvíli máme 70% domu dole, od bratránka si půjčím traktor a odvezu suť, ať máme na zahradě místo na zbytek domu.

No mysleli jsme, že letos stihneme ještě hrubou stavbu, ale narodil se nám náš poklad Lukášek, takže nebylo tolik času.

Do toho nás strašně zbrzdilo povolení k demolici, a aby toho nebylo málo, náš projektant onemocněl - musel na operaci a tudíž nedokončil projekt a my museli hledat někoho jiného.

Známý nám dohodil ale perfektního člověka, který za nás zařídí kompletně veškeré papírování, stavět ale začneme až na jaře....


Jak jsme k „novému“ domečku přišli

$
0
0
Jak jsme k „novému“ domečku přišli

Už je to nějaký pátek, co sníme o vlastním bydlení. Ono když pracujete a zároveň stále bydlíte u rodičů, není to to pravé.

Jelikož s přítelem oba pocházíme z vesnice, byt pro nás abslutně nepřipadal v úvahu, natož pak nějaký pronájem. Zhruba 2,5 roku koukáme po různých inzerátech, nejprve ke koupi domu, poté koupi pozemku a poté opět koupě domu.

Každý, kdo si tímhle prošel, tak ví, co to obnáší. Tohle je malý, tohle moc velký, tohle je drahý, tohle ve špatné lokalitě, atd. Ironií osudu však je, že nakonec jsme se začali zajímat o dům, jehož inzerát jsem vždy obešla se slovy "tak tohle ani náhodou".

Bylo začátkem léta, když jsme si řekli, že takhle to prostě už dál nejde, že u rodičů se dřív nebo později zblázníme. Když jsme navíc zjistili, že u výše zmíněného domu snížili cenu, sjednali jsme si prohlídku.

Čekání u domu na makléře bylo se smíšenými pocity co tu vlastně děláme, což podpořilo i to, když jsme viděli vnitřek domu, půdu a ten nehorázný „bordel“ všude. Jelikož majitelé používali dům jako chatu a vevnitř se zřejmě dost kouřilo, tak o smradu se ani zmiňovat nebudu.

Obměkčila mě až zahrada, která byla zrovna celá v jednom květu, skvělá dispozice domu a také to, že z obývacího pokoje budu moct mít dveře přímo na terásku, což byl vždy můj sen. :) Nemluvě o úžasném klenutém sklípku.

Na konci prohlídky nám sdělil, že se musíme rozhodovat rychle, protože po nás přijdou na prohlídku další dva zájemci, z čehož jeden má vážný zájem.

Nikdy nad ničím jsme se nerozhodli tak rychle. Do hodiny po odjezdu jsme volali, že domeček bereme a hned druhý den pošleme rezervační zálohu. V tu chvíli jsme byli snad nejšťastnější lidi na zemi i s vědomím, že tam bude sakra práce.

Začalo nekonečné jednání s úřady a abychom se někam posunuli, domluvili jsme si na den klíče a pozvali známého stavaře, který nám oměřil celý dům a vytvořil tak začátek k projektu.

27. června 2016 jsme se konečně stali majiteli domu. Od té doby jde vše jak po drátkách.

Zadání projektu a vyklízení. S vyklízením nepořádku jsme si byli jisti, že máme na celé léto vystaráno, jelikož chata fungovala jako skladiště věcí „to se bude jednou hodit“. A našlo se tam opravdu vše. Od prapodivného stroje v kůlně až po čtvrt roku staré mléko a tvaroh v rozmrzlé mokré lednici.

Tak snad nejsme až takoví blázni, že jsme se rozhodli do tohodle jít. :) Takže nasadit rukavice, roušku a s „chutí“ do toho! :)

VAZNÍKY

$
0
0
VAZNÍKY

Konečně jsem se dočkal, že dům rostl i bez mého přičinění, protože po celou dobu montáže jsem zastával funkci stavebního dozoru a svačináře :-).

Rozhodnutí pro vazníky padlo celkem rychle. Pro vazníky hrála cena, rychlost výstavby, absence nosné zdi a stropu a s přivřením obou očí i dostatečná půda.

Na firmy zabývající se výrobou a montáží vazníku jsem rozesílal poptávky již na jaře. Z 10ti nabídek jsem vybral nějaké favority a začal obvolávat, jak jsou na tom časově.

Jeden mohl až za půl roku, druhý zas nedokázal udělat půdu, třetí zas něco až jsem nakonec jedny sympaťáky vybral. S ničím neměli problém.

Při zaměření mi vysvětlili, co a jak mám připravit, provedli mě jejich výrobou s ukázkou, jak se co dělá a nakonec byli schopni do dvou týdnů dojet střechu namontovat.

Samotná montáž proběhla 18.7.2016. Během jednoho dne byla skoro celá střecha na domě, druhý den se akorát dodělávali nároží a ostatní přířezy.

Díky půdě se museli ještě středové vazníky vyztužit podle statického výpočtu, takže dno podlahy je zdvojené až ztrojené.

S výsledkem díla jsem nadmíru spokojen, teď už to jen celé zakrýt :-).

 

Video: Stropy

$
0
0
Video: Stropy

Jak jsem psal minule, na řadu se dostaly stropy. To jsem tedy taky psal, ale v projektu jsme měli monolitický strop, ten neklapnul, jelikož v našem okolí není nikdo, kdo by ho dělal. Jedna firma řekla ano, ale 400 tisíc se mi opravdu nechtělo dávat.

Takže, co teď. Miako, to se mi nějak nelíbí a potom, co jsem to spočítal a co je to za práci, se mi do toho taky moc nechtělo.

Nakonec jsem se vrátil k úvaze spirolů a zůstal jsem u toho. To nakonec vyhrála firma GOLDBECK (v zastoupení TEMA Klášterec), kdy po změření (to jsme měli ani ne metr) poslali kladečský plán i s potřebným železem a dalšími návaznostmi.

Odsouhlasil jsem to (jen jsme museli postavit tu nosnou příčku ještě), zaplatil zálohu a o den později mi volali, tak 11.11 vám to přivezeme a my měli asi tak metr zrovna.

No byla to makačka a založení příčky bez zakládací sady taky žádná slast, ale nakonec se to povedlo. Pak ještě to železo na volný roh potřeba HEB220 6 metrů a na garáž HEB200 6,5 metru. To byla paráda, jak to tam dostaneme.

Naštěstí uvolili, že to tam dají jeřábem tyhle velký a těžký. 

Další příprava bylo ještě pár íček z nové nosné příčky na obvodovou stěnu, potom íčka u schodiště (to taky dávali jeřábem a poslední íčka, jako překlad nad HS portálem budoucím. 

Díky broušeným cihlám se ani nemá podmazávat panel a stačila dát IPa nahoru. Tak tu jsme tam radši dali i pomocí hořáku, aby se to nehlo při pokládání.

Nastal den D a z TEMY přijeli někdy v 8 hodin.

Nejdřív jeřáb, ten se ptal, zda bude překážet a jestli to máme nahlášený (nahlášené to bylo jak na obci, tak sousedům).

Rozložil to a co se hned nestalo -  nějaký soused chce vyjet a ani nevystoupil z auta. Šel jsem za ním a prý tohle nemůžu atd. no jeřábník ho pustil teda.

O pár minut později přišel starosta, že můžu platit pokutu, že to musím vyřizovat 3 měsíce dopředu (to jo teda). No jinak už nic nebylo no, mám černý půntík na obci :-D.

Potom přijeli dva kamióny. Měli nacouvat, ale to se nepovedlo, tak jeřábník řekl, že to veme přes kabinu. To nakonec docela šlo. Začlo se to pokládat, já jsem byl pomocník u řidiče na kamionu a uchycoval jsem kleště. Mistr z TEMY si potom usazoval panely.

Pak jsem měl honičku, jelikož jsem musel nařezat IPu pod HEB do volného rohu, ale zmáknul jsem to. Potom se bralo železo, to si taky usadil z TEMY.

No, vcelku to zabralo asi 3 hodiny i s úklidem a vše proběhlo skvěle. Po položení jsme to řádně zapili.

Další den přijel závoz s cihlama, tak mi je složil rovnou nahoru a tam jsme palety rozvezli paleťákem. 

Pak přišel víkend a stavbu jsme zazimovali, jelikož už začal padat i sníh. Pokračování příští rok.

Dal jsem sem video z pokládky, jelikož fotit jsme moc nestíhali.

Jak jsme k „novému“ domečku přišli

$
0
0
Jak jsme k „novému“ domečku přišli

Už je to nějaký pátek, co sníme o vlastním bydlení. Ono když pracujete a zároveň stále bydlíte u rodičů, není to to pravé.

Jelikož s přítelem oba pocházíme z vesnice, byt pro nás abslutně nepřipadal v úvahu, natož pak nějaký pronájem. Zhruba 2,5 roku koukáme po různých inzerátech, nejprve ke koupi domu, poté koupi pozemku a poté opět koupě domu.

Každý, kdo si tímhle prošel, tak ví, co to obnáší. Tohle je malý, tohle moc velký, tohle je drahý, tohle ve špatné lokalitě, atd. Ironií osudu však je, že nakonec jsme se začali zajímat o dům, jehož inzerát jsem vždy obešla se slovy "tak tohle ani náhodou".

Bylo začátkem léta, když jsme si řekli, že takhle to prostě už dál nejde, že u rodičů se dřív nebo později zblázníme. Když jsme navíc zjistili, že u výše zmíněného domu snížili cenu, sjednali jsme si prohlídku.

Čekání u domu na makléře bylo se smíšenými pocity co tu vlastně děláme, což podpořilo i to, když jsme viděli vnitřek domu, půdu a ten nehorázný „bordel“ všude. Jelikož majitelé používali dům jako chatu a vevnitř se zřejmě dost kouřilo, tak o smradu se ani zmiňovat nebudu.

Obměkčila mě až zahrada, která byla zrovna celá v jednom květu, skvělá dispozice domu a také to, že z obývacího pokoje budu moct mít dveře přímo na terásku, což byl vždy můj sen. :) Nemluvě o úžasném klenutém sklípku.

Na konci prohlídky nám sdělil, že se musíme rozhodovat rychle, protože po nás přijdou na prohlídku další dva zájemci, z čehož jeden má vážný zájem.

Nikdy nad ničím jsme se nerozhodli tak rychle. Do hodiny po odjezdu jsme volali, že domeček bereme a hned druhý den pošleme rezervační zálohu. V tu chvíli jsme byli snad nejšťastnější lidi na zemi i s vědomím, že tam bude sakra práce.

Začalo nekonečné jednání s úřady a abychom se někam posunuli, domluvili jsme si na den klíče a pozvali známého stavaře, který nám oměřil celý dům a vytvořil tak začátek k projektu.

27. června 2016 jsme se konečně stali majiteli domu. Od té doby jde vše jak po drátkách.

Zadání projektu a vyklízení. S vyklízením nepořádku jsme si byli jisti, že máme na celé léto vystaráno, jelikož chata fungovala jako skladiště věcí „to se bude jednou hodit“. A našlo se tam opravdu vše. Od prapodivného stroje v kůlně až po čtvrt roku staré mléko a tvaroh v rozmrzlé mokré lednici.

Tak snad nejsme až takoví blázni, že jsme se rozhodli do tohodle jít. :) Takže nasadit rukavice, roušku a s „chutí“ do toho! :)

Rozvody - elektrika, voda, odpady

$
0
0

V průběhu prázdnin se u mě vystřídalo několik mužů různých profesí, kteří zajistili rozvedení sití po domě. Jednalo se o odpady, vodu a elektřinu.

Nejtěžší bylo zajistit souběh těchto profesí, aby si vyhověly a zároveň aby splnily moje představy. To se s menšími problémy snad podařilo.

Dopadlo to následovně. Byly nainstalovány dva geberity - WC a koupelna. Byly instalovány rozvody teplé a studené vody ke všem zařizovacím předmětům - vana, sprcha, umyvadla, dřezy, myčka, pračka, bojler.

Bude použita cirkulace TUV, kvůli tomu, že dřez v kuchyni je vzdálen od bojleru přes 10 metrů.

Průtokový ohřívač mi byl rozmluven. K toaletám mám přivedenu ještě vodu z dešťové nádrže.

Nakonec jsem se nechal ukecat k teplovodnímu podlahovému vytápění po celém domě.

Původně to bylo v plánu pouze v koupelně, chodbě, předsíni a obýváku s kuchyní. V pokojích a ložnici měly být malinké nástěnné přímotopy. Zdrojem tepla bude pouze elektrokotel a vodu bude ohřívat 120 l bojler.

Ještě čekám na chlaďaře, aby mi nachystal rozvody klimatizace. Klimatizace bude pouze v ložnici a příprava bude nachystána v obýváku.

V půlce srpna se stal zázrak, k sousedovi byla nainstalována elektrická krabice, na kterou se můžu napíchnout, abych měl šťávu.

29. 8. 2016 byly všechny rozvody zaházeny maltou a případně zasádrovány, pouze v technické se ještě čeká, jak to dopadne. Nevím totiž, kam přesně umístit rekuperaci.

Stejně tak byly obezděny oba geberity a pojistková skříň.

Teď mě čeká řešení, jak s rozvaděčem topení. Už je na místě, ale potřebuji prostor za ním ještě omítnout, takže musím s vodařem probrat, zda to půjde nějak sundat.

Po 20. 9. 2016 mě čekají omítky.

Viewing all 2455 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>