
Hezký den všem, protože se na mě obracíte s dotazy ohledně zkušeností z provozu mého čerpadla, rozhodl jsem se mé několikaměsíční postřehy shrnout do krátkého článku.
Čerpadlo je Panasonic Aquarea 7kW - H generace. Dům je dřevostavba Okal typ 117 nyní zateplen šedým polystyrenem Styrotrade grafit tl. 180 mm, střecha 30cm foukané izolace. Okna s izolačním trojsklem. Tepelné ztráty prostorů vytápěných čerpadlem jsou cca 4.5kW. Čerpadlo nás stálo včetně 200l nádoby na TUV a instalace 151tis. Kč, což je krásná cena.
Čerpadlo vytápí celé patro o ploše cca 110m2 podlahovým topením a předsíň v přízemí za pomoci nízkoteplotního radiátoru napojeného také na čerpadlo.
A teď k aktuálním poznatkům. Aktuální teploty venku okolo 0°C, doma 23°C a čerpadlo dává do podlahy 28 - 29°C, takže COP je i v těchto teplotách okolo 4. Při teplotách okolo -6°C byla teplota topné vody 33°C. Co po mé zkušenosti nechápu je COP uváděné v letácích pro teplotu topné vody 35°C. Proč se uvádí COP např. pro teplotu venku 2°C a teplotu topné vody 35°C? To u mne nikdy nenastalo. Je logické, že COP mám potom vyšší.Nebo pokud se jako laik pletu, prosím o koment.
Spotřeba na vytápění včetně výroby TUV byla v prosinci 557kW. Spotřeba celé domácnosti pak 940kW. Spotřebu čerpadla od začátku provozu uvádím níže. V měsíci červenec a srpen jelo čerpadlo jen na přípravu teplé vody. Chlazení nebylo využito. Přitápět se začalo až v měsíci září.
Spotřeba čerpadlo:
červenec: 32.8 kW
srpen: 33.2 kW
Září: 92.4 kW
Říjen 110 kW
Listopad: 340 kW
Prosinec: 557 kW
Podlahové topení jede 24h denně ve stejném nastavení. Snížení teploty na noc nemá smysl. Teploty v místnostech mám nastaveny na rozdělovači podlahovky manuálním nastavením průtoků. Takže např. v ložnici je menší průtok a tedy i chladněji. Drahá elektrická regulace průtoků s termostaty v jednotlivých místnostech vůbec nemá smysl. Ekvitermní regulace čerpadla vše zvládá naprosto dokonale sama a nastavená teplota v domě se hýbe max. o 0.5°C.
Ovládání čerpadla:
Nový typ ovladače na H-generaci čerpadla je naprosto perfektní a tzv. „user friendly“. Na úvodním displeji hned snadno vidím, jaká je teplota vody v nádrži, jaká je teplota vody v topném okruhu, teplotu venku a zda je zapnuté vytápění a ohřev TUV, nebo např. jen ohřev TUV. Snadno jedním stisknutím se dá upravit ekvitermní křívka až o 3°C nahoru nebo dolu. Jestliže je tedy někomu zima, stačí zvednout křivku nahoru apod. Další funkce a ovládání najedete např. ve videu na youtube. Osobně všem „hračičkám“ doporučuju pořídit wifi modul, aby měli přehled v telefonu, nebo je možné jednotku ovladače vytáhnout z čerpadla např. do obýváku. Já jsem jednotku nechal v čerpadle a po pořízení čerpadla lítal několikrát denně do kotelny, abych se podíval, jaké je COP, teplota atd. a říkal si jak to krásně a levně topí :-).
Doporučení:
Věc, kterou budu u čerpadla dodělávat je napojení odkapávání z pojistného ventilu nádoby na teplou vodu do kanalizace. Byl jsem sice upozorněn, že bude tzv. odkapávat, ale nečekal jsem, že cca litr denně v plném provozu. Logicky čím vyšší teplota v bojleru, tím víc odkapává. Takže hadička do trubky kanalizace to vyřeší. Až se k tomu dostanu :-). No a dál bych si určitě při instalaci nechal vytáhnout ovladač do obýváku, abych ho měl tzv. po ruce.
Pokud by jste měli jakékoliv dotazy ohledně provozu, nechte mi v komentářích váš email s dotazem a já vám rád odpovím. Rád také poskytnu kontakt na prováděcí firmu, protože s jejich prací jsem nadmíru spokojen.