
Původním plánem bylo využít při stavbě domu cihly Porotherm 30 Profi Dryfix. Tedy neplněné broušené cihly lepené na pěnu. Protože jsme se ovšem rozhodli pro experiment v podobě stavby cihlového pasivního domu svépomocí, byly na domě prováděny všemožné energetické výpočty.
Jednou z věcí, kterou energetik doporučil, bylo kromě zmíněného materiálu také použití cihel broušených plněných minerální vatou. Cihly s označením Porotherm 30 T Profi Dryfix nám bylo doporučeno aplikovat do první vrstvy zdiva v 1.NP a také do první vrstvy zdiva v půdním prostoru (viz. Přiložené výkresy).
Dále byly tyto plněné cihly „vatovky“ naprojektovány do místa, kde se dům stýká s garáží po celé ploše stěny a ve vzdálenosti 750 mm také do napojení domu a garáže.
„Výhodou cihel Porotherm T Profi není pouze zabudování izolantu do zdícího materiálu. Tyto plněné cihly mají současně také větší pevnost. Dokonce i pevnost hmoždinek je v případě kotvení do cihel Porotherm T Profi vyšší než u standardních cihel,“ dodal Roman Busta.
VIDEO
Cihly jsme objednali zhruba s deseti denním předstihem a požádali o návoz automobilem s hydraulickou rukou.
Vše klaplo dle očekávání a my se tak mohli připravit na zakládání první vrstvy zdiva.
TIP: V příštím videu se podíváme na postup založení první vrstvy zdiva
Otázka
Bojíte se systému zdění na pěnu Dryfix nebo jej plánujete využít i na své stavbě? Své příspěvky pište prosím do komentářů.