Stavební povolení
Chtěl bych upozornit všechny, kteří jsou ve fázi výběru projektanta a svého vysněného domu. Zde jsme totiž tvrdě narazili na projektanta, který nám způsobil nemálo komplikací. Zahájili jsme s projektantem sezení v únoru 2018 a projektovou dokumentaci se stavebním povolením nám dal až v září 2019. Během naší ,,spolupráce" byl opakovaně i několik týdnu zcela k nedostižení, veškerý naše požadavky bral jako vícepráce a domluva s ním takřka nebyla. Bohužel vše nyní skončilo právním sporem ohledně doplatku, kdy nám pan projektant nechtěl dát ani minimální slevu na doplatku za projektovou dokumentaci. Takže kdo chce stavět v KHK kraji a shání projektanta, pana Ing. Hona ze společnosti Honnem s.r.o. určitě nebrat, opravdu je to synonym slova ,,honem".
1. Den
Dne 29. a 30.8. jsme dělali skrývku ornice. Kamarád je mimo jiné bagrista, který nám na pozemku už dělal nemálo prací. Vše zabralo jeden den a hodinu z dne druhého. Uložení zeminy ze skrývky ornice jsme měli domluvený na nedalekém soukromém pozemku, ale jelikož pár dní před prací pršelo, z dohody majitel ustoupil, aby se nepoškodila nezpevněná příjezdová cesta... Nezbývalo nám již nic jiného, než nechat zeminu na pozemku, která zabrala jediné volné místo vedle domu.
6. Den
Dne 3.9. přijela paní geodetka na vytyčení základových pasů. Vše trvalo hodinu čisté práce. Tohož dne jsme dali
i žádost na spol. Veolie voda s žádostí o přípojku vody a kanalizace.
7. den
Dne 4.9. přijel opět kamarád s bagrem JCB, kdy vyhloubil základové pasy dle projektové dokumentace. Zde jsme již neměli kam se zeminou. Velice rychle a dobře zafungovala funkce Facebooku Marketplace, kdy se na nabídku ,,zemina za odvoz" ozvalo během první hodiny od zvěřejnění několik lidí. Domluvil jsem se s Třebechovičákem, který bydlí asi 5km od nás, že si zeminu vezme a náklady na dopravu si rozdělíme na půl. Naštěstí, že si zeminu vzal, jelikož to byl odpad s hlínou. Později nám sousedi sdělili, že se část nášeho pozemku před cca 30lety zavážela popelářskými auty a vyrovnávala se tak půda... V každém případě jsme byli opravdu rádi, že si celých 17 nákladních aut soused vzal.
12. Den
Dne 9.9. Došlo k předání staveniště zedníkovi, který má další postup prací na starosti. Tohož dne bylo domluveno lití základových pasů betonem pomocí čerpadla a několika třech mixů.
14. a 15. Den
Dne 11.9. parta zedníků zakládala ztracené bednění na základové pasy. Já jsem jim pomáhal pouze s natažením žlutých hadic na odvětrání radonu. Následujíácí den položili kanalizaci dle projektové dokumentace.
16. a 18. Den
Dne 13.9. jsem domluvil opět za pomocí kamaráda bagristy písek z nedaleké pískovny, který se navážel na domluvené místo vzdálené 20m od pozemku. Naštěstí pro nás, okolo pozemku staví spol. Stavoka novou kanalizaci a s dělníky je velmi dobrá domluva. Nejen že nám umožnili se připojit k jejich elektrorozvaděči, ale hlavně do jejich záboru navozit 30 kubíků písku. Ten se navozil v pátek dopoledne. V neděli dopoledne nám opět kamarád za pomocí bagru všechen písek navozil do desky, kde jsme za pomocí rodiny všechem písek rozvezli a rozhrnuli po celé desce. To nám zabralo celý den.
19. Den
Dne 16.9. opět nastoupili dělnící, kteří za pomocí žehličky zhutnili písek, na který položili kari sítě a svázali je s roxory ze ztraceného bednění. Vše bylo již připraveno na zalití desky betonem.
27. Den
Dne 24.9. byl finální den, kdy se 30 kubíky betonu zalila deska. Tady došlo k jediné pauze, kdy jsme čekali na velké čerpadlo (čerpadlo, které čerpalo beton na základové pasy bylo malé). Vše bylo ve třech dělnících hotové během dvou hodin a na betonáž přijeli tři mixy.
Závěrem...
Vím, že se nejedná o stavbu zcela svépomocí, ale musím souhlasit s jedním kolegou, co tu psal podobný článek. Čím více jsem měl informací o stavbě desky, tím více jsem byl přesvědčen o tom, přenechat stavbu lidem, kteří tomu rozumí. Sami jsme si tak udělali pouze výkopové práce spojené s přesunem zeminy a písku. V úvodu jsem se zmínil o mizerné spolupráci s projektantem, tak nyní naopak vychválim stavitele. Vše, na čem jsme se dohodli dodržel, ať co se týče materiálů, tak hlavně časového harmonogramu. Jediná prodleva byla v čekání na čerpadlo, kterou samozřejmě nemohl ovlivnit. Kompletní deska o rozloze 200m2 nás celkem vyšla na 374tisíc korun. Vím, že to je hodně peněz, ale ve srovnání všech nabídek co jsem obdržel, se lišila jen o pár tisíc. Důležitá pro mě byla kvalita odvedené práce a hlavně bych již letos nesehnal schopné dělníky, kteří by měli čas. Nejbizárdnější nabídku jsem obdržel od jedné firmy, která mě nacenila základovou desku na 900tis a hrubou stavbu (vyzděnou po věnec vč. vnitřních příček bez střechy) na 1mil. 100tis. Bohužel jsme stále v době, kdy si za kvalitní řemeslníky musíme hold zaplatit.
Nyní máme technologickou pauzu na vyzrání betonu a od úterka (1.10.2019) by se mohlo začít s přípravou na hrubou stavbu, ale to až v dalším článku.
Tak zatím zdar práci.